Най-любимата постна картофена манджа По-любима от нея е картофената яхния с пиле, но след празници дори на нас понякога не ни се иска да виждаме месо в чинията. И да затопим къшей хляб в някоя простичка и вкусна манджа :) А най-голямото и предимство е, че се приготвя за 30 мин. От беленето на лука, до поръсването със самардала накрая. И две задължителни условия - никога с пресни картофи и лук - от зеленият лук вкусът е друг, а пресните картофи се готвят бързо и не придават такъв благ :) вкус на яхнията, както старите. Слагам доматите след червения пипер, а картофите след тях - по принцип киселината на доматите "стяга" картофите и увеличава времето им за готвене, но това е с 8-10 мин, не повече, а на мен не ми харесва вкуса на яхнията с домати, прибавени в последния момент. Предпочитам зеленчуците да "се запознаят" в тенджерата още от началото на готвенето. Идеалната подправка ми е магданоз и само щипка (от 2 пръста) чубрица, но за други хора е повече чубрица, целина/кервиз, или джоджен. А коя точно е вашата, ще откриете, като опитате всички варианти :)
Продукти за 6-7 порции:
1 голяма, или 2 малки глави лук
1 зелена чушка (зелената дава друг аромат, не като червена, или сушена. Ползвам Сиврия, сега има целогодишно)
1 среден домат, или 200г домати от консерва - само месеста част, без сока
~ 1,5 кг картофи
50-60 мл олио
кубче масло около 20 г (1 с.л.)
1 с.л. червен пипер
сол и черен пипер на вкус
щипка с 2 пръста чубрица и десетина стръка магданоз
1 с.л. с връх препечено брашно (много удобно е да си имате в шкафа буркан с готово препечено брашно винаги)
самардала за поръсване по желание :)
Приготвяне:
* Доматът се обелва и нарязва на дребни кубчета. Ако е от консерва се поставя в цедка да се отцеди от излишната вода.
* Чушката и лукът се почистват и нарязват на дребни кубчета.
* Поставят се в добре загрятото олио в тенджерата за готвене и намалява степента на котлона.
* Сипват се 2-3 лъжици вода и тенджерата затваря с капак, за да се задуши лука - около 5-6 мин. са достатъчни, водата се изпарява и зеленчуците започват да се запържват. Това го правя, за да избягвам директната запръжка на яхнията :) А през това време се приготвят картофите - белят и нарязват на кубчета - с големина по желание, у нас за предпочитане са ей такива по-дребни.
* Когато се изпари водата на лука се прибавя червения пипер, разбърква се добре и веднага се сипват доматите.
* Те почти веднага завират в тенджерата :) оставя се да къкрят 1-2 мин., прибавят се солта, измитите нарязани картофи и налива ~ 1,5л. вода. Тук може пак да се увеличи степента на котлона, за да заври манджата по-бързо, но когато заври отново се намалява - много е важното яхнията да се готви на слаб котлон и да си къкри тихо и спокойно в тенджерата, затворена с капак.
* Готви се до омекване на картофите - зависи от сорта, но обикновено отнема от 15 до 25 мин. Пробвайте с вилица, ако влиза лесно - готови са. А може и да ги опитате, ако обичате да опитвате, докато готвите.
* Прибавят се подправки - чубрицата, ситно нарязания магданоз (може малко да отделите за поръсване в чинията) и черния пипер.
* Изваждат се 3-4 лъжици от соса, смесват със студена вода, прибавя се брашното и размива на кашичка.
* Налива се бавно към яхнията и разбърква, за да не се получават топчета от брашното и да се с гъсти соса.
* Изчаква се да заври отново, прибавя се лъжицата масло и отмества от котлона.
Много обичам, но обикновено на такъв тип слагам доматите накрая.Слагам ги в началото, когато готвя яхния в гювеча и слагам всички продукти заедно.
ОтговорИзтриванеОбаче ще опитам и този вариант.
Ох, откога не съм готвила такава яхнийка...
пробвай и така.Просто ти трябват 10 мин. повече време за сваряването на картофите. Но пък вкуса им е различен :) струва си да се пробва.
ИзтриванеПо лютото не съм, но яхнийката я обожавам,
ОтговорИзтриванечудесна рецепта и страхотни нови предложения!
Поздравления за номинациите и заслужени награди, Пепи -
с благодарност за страхотните неща, които създаваш,
пожелания за вдъхновение, признание и лично удовлетворение!