Пиле табака/тапака е рецепта от грузинската кухня ( близка до нашата и която харесвам; надявам се един ден да опитам на място). Общо взето е пържено пиле с чесън, сходно на родопското Пиле челамичка (Пържено пиле с чесън). Разликата е, че се пържи цяло, под тежест, за да се получи една голяма пържола :) с много хрупкава кожа и кокалчета; вкусна и сочна. Обикновено се прави с дребно пиле - за тази рецепта най-добрите пилета са малките, от 600 до 800г, но такива не купуваме у нас :) и съм правила с едно килограмови - пак стават, но трябва повечко време за пърженето и повече бой :) на месото. Затова този път като видях Френски петлета в една брошура, веднага ги преобразих на петле-табака. И добавям, защото се наложи и на авджи Стоев пак да напомням, че френските петлета са бейби-петлета, такава порода дребни пилета, които и друг път съм пекла цели, но той помни избирателно. Все едно да е запомнил, че някога е чистил пъдпъдъци, та сега отказва.
(снимката е стара, но вчерашните бяха с толкова перушина по тях за чистене, че като ги опърлих ми беше минало желанието да ги снимам в готовност :) |
Една от версиите за името на ястието идва от притискането - да стане тънко, като "табачный лист", а друга и по-вероятната :) от тапА - на грузински: тиган/на руски сковорода. Факт е, че там си имат специални тигани с капак, който се стяга върху пилето и го притиска, за да задържа плоската си форма и изпича равномерно. Всъщност начукването на месото тук не е за окрехкотяване, а точно за да придобие плоска форма, със сравнително еднаква дебелина навсякъде. Другата особеност на рецептата е, че подправките са малко, но е букетът хмели-сунели :) типично грузинска, която харесвам на пилешко месо и се сдобивам с нея от магазините Берьозка. Когато нямаше такъв магазин в нашия град, си смесвах подправките (като кликнете на името хмели-сунели се виждат съставките от етикета). Ако пък това Ви е сложно, просто ползвайте черен пипер, мащерка и щипка кориандър. И ако не искате да търсите малки пилета/петлета, може да си направите с голямо пилешко бутче, което разбира се пак трябва да начукате, за да стане плоско и пържите под капак. Последно :) Ползва се топено масло. Може и пречистено, но топеното е по-бързо за приготвяне - просто го разтапяте, оставяте отново да стегне в хладилника и обирате самото масло отгоре - на дъното се утаява суроватката, която я има във всяко масло повече, или по-малко. Ако ползвате нормално масло - от топлината и дългото пържене то почернява, кожата на пилето също. От суроватката, която е в маслото то ще започне да се задушава, вместо само да се пържи в мазнината. Ако ползвате олио - кожата пък няма да стане така хрупкава. Няма да уточнявам порциите, Вие си знаете колко добре се храните, но едно такова петле от 550 г нахрани спокойно мен и Жул. Може да мине за 2 порции, а може и за една.
Продукти: 1 малко пиле/френско/бейби петле ~550-650г
3 супени лъжици сок от лимон
1 супена лъжица олио
сол - на вкус :) 1/3 ч.л. за моя беше добре
подправка - 1/2 ч.л. хмели сунели, или мащерка със смлян кориандър
1/4 ч.л. черен пипер
70-80г топено масло
2 с.л. олио
За финалното мариноване:
2 фино пасирани скилидки чесън
2 с.л. ситно нарязан магданоз (ей тук трябваше да е листа кориандър, но...много са миризливи, повече от семената)
малка щипка сол
3-4 с.л. сок от лимон и 3-4 с.л. вода
1 с.л. олио
по желание може и малко ситно нарязана люта чушка
Приготвяне:
* Пилето се почиства много добре, подсушава и срязва на две през гърдите. Разтваря се на дъска, ако има нещо за почистване от вътрешността - също се почиства.
* С нож се правят малки прорези на ставата под крилата - тъй като там остава по-дебело с бялото месо, така се сготвя по-добре месото. Крайните части на крилата могат да се отрежат, ако не ги ядете - стават хрупкави, но не всеки ги яде.
* Покрива се с лист свежо фолио и се начуква с гладката част на чукче, докато се получи сравнително еднаква дебелина навсякъде.
* Прехвърля се в чиния и подправя от двете страни със сол, лимоновия сок, олиото и половината от смесената подправката. Завива се с лист фолио за свежо съхранение/или в торбичка и прибира в хладилника за 40 до 50 мин. Това време е достатъчно за мариноването на толкова малко пиле, ако е повече се усеща киселината на лимона.
* Тук си приготвяте тиган с дебело дъно за пърженето и тенджера с 3 до 4л. вода, чието дъно да е по-малко от диаметъра на тигана.
* Пилето се изважда и хубаво отцежда на кухненска хартия. Както и горе писах, целта е да няма вода, за да не се задушава в тигана, а да се пържи.
* В тигана се слагат стопеното масло и олиото.
* Когато загреят в мазнината се поставя пилето - с кожата надолу, а върху него - плоска чиния, която да го притиска равномерно. Върху тази чиния се поставя онази пълна тенджера с вода. Или друга тежест около 3-4 кг , както днес направих аз :) защото точно тази ми тенджера къкреше на другия котлон.
* След като вече сме дали височина , с тази кула върху пържещото се пиле, можем да си приготвим маринатата за крайното овкусяване. А тя се приготвя, като всички продукти се смесят и разбъркат.
* Пилето се пържи 9-10 мин върху кожата. Свалят се тежестите, обръща се от другата страна и поръсва с малко черен пипер и малко от останалата подправка. Отново се нареждат върху него чинията и тежесттта и пържи отново 9-10 мин (тези минути са за пиле с това тегло. ако е по-голямо, времето се увеличава на 13-15 мин, но се обръща няколко пъти)
* Когато се изпържи и от другата страна се изважда в чиния на кухненска хартия с кожата надолу (една голяма щипка за месо е много подходяща като прибор тук) . поръсват се пак малко черен пипер и подправката и пилето се обръща обратно върху чинията, на която вече сме махнали хартията. Или просто го прехвърляте в друга чиния. Трябва да остане с крилата отгоре и онази зачервена хрупкава кожичка.
Намазва се отгоре с половината марината :) ако сложите цялата, кожата ще омекне, а маринатата е много подходяща да си топкате в нея и останалата част от месото, докато си хапвате.
Малко е дълго. Но всъщност е бързо и лесно/готви се за няма и 30 мин. В много рецепти в интернет съм виждала да си правят салса с аджика, или доматен сос, с който да заливат пилето накрая, но това е моят фаворит - харесах си го така от един филм, в който беше специалитет на един от героите, грузинец. Някъде слагат подправките, чесъна и черния пипер още при пърженето, но от толкова пържене те ще изгорят и замиришат.
Чудя се, има ли вариант едно така да се превърти в моята чиния;))
ОтговорИзтриванеРазкош e това петле!
Вариантът го знаеш какъв е :)
ИзтриванеЩе ти се получи от раз :)
Фантастично е!
ОтговорИзтриванеСега къде да търся малко пиле, а?
когато ходиш някъде на гости :) Метро и Кауфланд. В Лидъл не съм виждала. Има и една фирма, която също ги доставя, но не знам за Ловеч как е.
ИзтриванеТакова пиле съм яла в Баку, фантастично беше. Не съм виждала да продават такива малки пилета/петлета и т.н.
ОтговорИзтриванеНе си обърнала внимание, Веси. Има в Метро и в Кауфланд, а и в едни специализирани магазини за месо в София.
Изтриване