Не си бил в Родопите, ако не си ял пататник, нали Емблематично ястия за този регион. Много пъти сме били там, но след два-три опитвания спрях да си поръчваме. Джодженът не ми е от най-любимите подправки, а там го ръсят обилно. На друго място беше с изцяло мека текстура - не знам дали приготвен много по-рано и омекнал от престояване, или приготвен с варени картофи. Само на едно място и то далеч от Родопите опитах така приготвен и може би защото беше на момента - точно така ми хареса. Време беше да го направя и в къщи и споделя :) Е, нямам печка на дърва, за го направя като някоя родопска баба (Честит бабинден!) но пак е много добър.
~600г картофи
2 малки яйца
1 малка глава фино настърган лук (2 с.л.)
зелената част на 3-4 стръка пресен лук (10-12 перца)
150 г сирене
3 с.л. масло и 2с.л. олио
1 равна ч.л. фино стрит сух джоджен (или 10-на листа ситно нарязани пресен)
1 равна с.л. сол
1/2 ч.л. черен пипер
Приготвяне:
* Картофите се настъргват на едро ренде. Посоляват се, разбъркват и се оставят за 1 час.
* След това се отцеждат и много добре изстискват с двете ръце :) както при кюфтетата от тиквички.
* Смесват се с яйцата, черния пипер, джоджена, едро настърганото сирене, настърганият стар лук и ситно нарязаните пера зелен лук. Разбърква се много добре.
* В тиган се загрява 1 лъжица олио с лъжица и половина масло. Когато то зацвърчи :) сместа се изсипва в тигана и разпределя равномерно. Тиганът се затваря с капак и пържи на средна степен (под половината от мощността на котлона) за около 5 мин. Капакът се маха и пържи така още 3-4 мин - до зачервяване на картофите отдолу (с шпатула може да повдигнете крайчето и проверите как са. )
* Върху тигана се поставя голяма, плитка чиния и така заедно се обръщат, за да остане пататникът в чинията.
* Останалото масло и олио се поставят в тигана и щом маслото се разтопи, пататникът с изхлузване се връща в него да се доизпече. Отново се пече 2-3 мин под капак, а останалите 6-7 мин - без капак.
* Може да го сервирате с кисело мляко, или със салата от домати :) на която сега съвсем не и е сезон. Ако искате, може да го обърнете още веднъж и запечете на първата страна - без капак!още 2 мин, за по-хрупкава коричка.
Супер е пататникът, Пепи! И, както винаги, чудесно обяснен! Записан! Благодаря за рецептата🥰!
ОтговорИзтриванеРадвам се, че дори го направи вече, Сонче 😀
ИзтриванеПататник без кори е като таратор без краставици
ОтговорИзтриванеТя и целувката на мъж без мустак не е целувка, но е приятна 🙂
ИзтриванеЗдравейте, тази вечер го направих, стана уникално, изядохме го набързо, благодаря за рецептата, бих увеличил само сиренето и мазнината!!!
ОтговорИзтриванеУвеличете ги спокойно :) Може да добавите и малко кашкавал. Така с повече сирена се избягва от автентична родопска рецепта, но пък е важно как ще Ви е вкусно.
ИзтриванеПепи,
ОтговорИзтриванеМоя приятелка от Смолян прави пататник без кори.Без сирене и яйца.Само с джоджен и лук.Става много вкусен.По същия начин.Но може да се добавят и яйца, и сирене.Точно така го правят в Родопите.На някои места го проват и с кори.Но не винаги.Използват както пресен, така и сух джоджен.Аз слагам чубрица, риган или мащерка.Става чуден.
Бъди здрава и благословена !