След бързи млечни десерти, това беше първото име за публикация на тия печени меса, за които се сетих . И честно казано, не бих им отделяла време за публикаци, ако една девойка упорито не ми повтаря, че точно така някой може да не знае как се прави.
За мен това са бързо приготвени ястия, особено за лятото, когато не е особено приятно да се върти човек около печката. Поради малкия размер на пликовете за печене, гарнитурата се пече отделно :) но и картофите, и месото се приготвят от предната вечер, или сутринта преди работа, а вечер - само се поставят във фурната и докато си отпочива човек на хладничко и освежи, вечерята е готова. Всъщност може и заедно да се изпекат, но така за мен става задушено, вместо печено месо с приятен тен карамелизация, да го кажем.
Ако сутрин човек стане 10-15 мин. преди режима си :) може да приготви всичко това и постави пликовете с продуктите в крок-пота (месото може и да не е в плик, но картофите там ги правя само в плика и съм много доволна от резултата вече), да му зададе 6 часа готвене и да е сигурен, че като се прибере вечерята ще бъде готова. Е, за целта трябва да си има и бавноготвещия Крок-пот. Като това агнешко печено.
Най-скоростния вариант за готвене в плик е: месото се поръсва с подправки→ поставя в плика за печене →поставя се във фурната да се пече, докато се приготви и гарнитурата в плик. На нея така или иначе и трябва по-малко време за печене.
За 4 порции:
около 1.2 -1.5 кг. месо (пиле на порции, бутчета; свинско, агнешко или друго месо- ако е цяло парчето, остава по-сочно. Хубавото е, че в пликовете за печене крехко и сочно се получава всяко парче месо, независимо дали е контрафиле или някакви гърди.
подправки по желание:
за пилешко и заешко- сол, по 1 ч.л. червен и черен пипер, чесън - гранули, на прах, или нарязани скилидки; 2-3 с.л. олио. Понякога мащерка.
за свинското - сол, кимион, черен пипер, 1 с.л. едрозърнеста горчица, 1 с.л. барбекю сос или кетчуп; салвия - защото имам :)
за агнешкото - тук ги пише,
И независимо какво е месото - 60 до 80 мл. бяло вино или вода в плика.
"гарнитурата": около килограм едро-нарязани картофи (малки - цели), ( дребни моркови и домати по желание), копър, чесън (пак е по желание), сол и 4-5 с.л. олио (масло е по-добрия избор тук - 1/2 пакетче - 60гр.). Плюс около 100 мл. месен бульон по възможност домашен. Ако няма - лъжица вегета, или кубче бульон с вода.
Приготвяне:
Месото: подсушава се с кърпа или кухненска хартия, поръсват и втриват се подправките; поставя се в плика така, че да не бъде на купчина, а на един ред :), прибавят се течностите, завързва се плика и пече на 220*, докато заври течността вътре. След това градусите се намаляват на 170-160 . За пилешко месо - достатъчни са 50-60 мин.; за свинско и останалите меса - от час до час и половина. Ако има листа салвия - поставям ги цели върху месото.
Картофите: почистените картофи и всички останали продукти се поставят в плика, внимателно се разтръсква, връзва се и пече както месото, първо на 220*, след това на 160-170*. На тях са им достатъчни около 40 мин.
И за да не ми остават продуктите задушени, когато са готови, изваждам тавата ( тавата на фурната събира два пълни пакета), увеличавам градусите на 220* и с ножица внимателно (заради парата) изрязвам горната част на плика. Поставям тавата по средата на фурната и оставям за 5-7 мин. да се запече. Обикновено са достатъчни.
Не дупча пликовете. Но понякога ползвам по два за месото, особено ако има кокал - нещо като застраховка да не ги спукам :)
Тук обаче месото е без сос. Ако искам да бъде със сос, слагам повече (около 200мл) течност и задължително два плика. Когато е готово месото, срязвам ъгълчето първо и отцеждам бульона в друг съд, където го сгъстявам с лъжица царевично нишесте. И пак срязвам пликовете, за да се запече месото. Или прехвърля цялото съдържание на плика в тава, прибавя размитото с малко вода нишесте и върна във фурната, където докато месото се запече соса се е сгъстил.
невероятно е колко изписах за едно месо, което за 5 мин. бих поставила в плика и във фурната..........