Страници

18 януари 2016 г.

Хрупкави пурички от кисели краставички с кашкавал


Как няма да са хрупкави пуричките, като са оваляни в галета преди пържене :smile1: следва леко киселия вкус на краставичките, а вътре - топящата се сърцевина на кашкавала. Непременно си ги направете -  не са пипкава  работа,  от началото до края със снимките за 1 буркан стерилизирани краставички ми отне около 20 мин. Отдавна правя паниран кашкавал  и сирена в кори за баница и все съм си мислела, че освен сирената, в корите могат да се панират и други продукти (както зеленчуците в китайските пролетни рулца). 
Основния подстрекател за тях е Илианката, която пусна около Нова година клипчето с тях. Пуснете си го и вие - като го видите, няма да ви трябва и рецептата по-долу. Бързо и простичко е обяснено, само дето там е с Бри, но може да си го направите с всяко любимо добре топящо се и несолено сирене.  Пък и като се види човек с повече от един свободен ден, как няма ги забърка някакви :smile1::smile1::smile1:



Продукти:
Кисели краставички (корнишони; стерилизирани, не от солена туршия)
Кашкавал

Фини кори за баница
Яйца
Галета
Олио за пържене – маслена баня, около 2 см. в съда за пържене

ножче за почистване на плодове :smile1: или белене на картофи,  но тази част за ваденето на семките от плод е много удобна и изкарва много бързо и лесно сърцевината на краставичката. 



Приготвяне:
* Подбират се прави, не много дребни  корнишони и се отцеждат добре от маринатата им на кухненска картия. Аз ги попритискам, за да стане по-бързо.
* С ножче за чистене на плодове се изважда сърцевината им – остават кухи тръбички.
* Кашкавалът се реже на пръчици с дължина колкото краставичките и се мушва всяка една.
* Лист от кори за баница се разделя на 4. Във всяка една четвъртина се завива по краставичка, като се прегъват първо двата края, за да не изтича кашкавала при пърженето.   



* Яйцата се разбиват с щипка сол  (за  1 буркан корнишони са достатъчни 4 яйца и 5 кори)
* Загрява се мазнината – подходяща е касерола, тясна и дълбока (моята е ф20 и сложих около 200 мл. олио) . Мазнината не трябва да бъде загрята на макс степен на котлона, а на 3/4 от мощността му, за да не прегарят, а да има време кашкавала вътре да се разтопи. 
* Приготвените завити пурички се потапят в разбитите яйца, за да се напоят добре корите, отцеждат за кратко, след това овалват в галетата.
* Когато се приготвят всички започва пърженето – нужни са по 2-3 мин. на всяка партида във врящото олио.
* Изваждат се да се отцедят  на кухненска хартия.



* Сосът за сервиране е по избор  :smile1: ние ги харесахме със сладко кисел сос и малко майонеза. 

6 януари 2016 г.

Най-вкусният задушен заек в сметанов сос :)


      Едно много вкусно печено-задушено заешко месце в сметанов сос.  След "Най-вкусният печен заек" , нормално е да възхваля и най-вкусното задушено заешко месо. Сметановият сос е много, ама много вкусен. Защото е смесен със соса от печенето на месото :girl_haha:. Рецептата за соса и задушаването е от книгата "Ловно рибарска кухня" на Земиздат, от преди 40 години, но аз я преоткривам сега, благодарение на приятелка, която ми я изпрати. Месото в нея е от див заек и се изкисва в марината от оцет и вода, както е прието за всеки дивеч. Тази процедура съм я пропуснала тук тъй като нашия заек си беше съвсем питомен. 



Продукти:

1 заек (около 1,5 кг)

марината:
150 мл бяло вино
100 мл соев сос
50-60 мл зехтин/олио
7-8 скилидки чесън

по 1 ч.л. мащерка/риган и черен пипер
по 2 с.л. червен пипер; брашно
1 ч.л. сол (на вкус)

200 мл бяло вино 
3-4 лъжици олио 
60 гр. масло

около 150 г сланина, без кожата

опция - лют червен пипер, стръкче салвия (аз сложих и двете) 

За сметановия сос: 
остатъка от соса при печенето 
250 мл готварска течна сметана 
2 с.л. препечено брашно 
200 г гъби 
2 с.л. масло и 2 с.л. олио 
сол 



Приготвяне:
* Заекът се нарязва на големи порционни парчета.
* С остър нож се правят дупчици, в които се шпиковат  нарязаните на 2-3 части  скилидки чесън (на парче месо - по 2бр)
* В дебел найлонов плик, или плик за печене, се смесват  всички съставки за маринатата  и поставят парчетата заек вътре. Торбата се връзва и прибира в хладилника за 10-12 часа. 
* Изваждат се от плика и отцеждат, а  маринатата се запазва. 
* Месото се запържва в олиото от всички страни за по минута-две и изважда в тава за печене. 
* Всички подправки и брашното се смесват и всяко парче месо се поръсва с тях от горната страна. Оставят се за ~ 30 мин. да си ги поеме :smile1:  т.е.  да залепнат добре за месото. 
* Сланината се нарязва на съвсееем тънки филии и всяко парче месо се завива с 2-3 такива ленти. А върху тях - по парче масло. 
* Наливат се виното  и маринатата -  месото трябва да бъде наполовина в течността.

* Тавата се завива плътно  с фолио и поставя да се пече - първо на 200*, докато заври, след което градусите се намаляват на 160* и пече около 1,5-2ч. - зависи от възрастта :smile1:  на заека.
* Развива се фолиото - трябва да е останал   сос :smile1: ако ли не - наливаме чаша вода и връщаме тавата с месото в изключената фурна да постои 10-на мин. 
* Тук се отстраняват и изпечените ленти сланина от месото - те са си свършили работата,  като предпазват сухото заешко месо от изсушаване със своята мазнина. 


* В широка - може и плитка  да бъде, тенджера, се нарязват гъбите, посоляват се  и запържват в маслото и олиото за 3-4 мин. 
* Прибавя се отцедения сос от печеното месо, сметаната и брашното, размитото в 200 мл бульон (пилешки, със зеленчуци, по възможност домашен, нали си имам замразен), или вода.
* Ако парчетата месо са много големи, могат да се нарежат на по-дребно,  за да поемат повече от соса, но така, както се вижда едно заешко бутче е точна мярка :smile1: за порция и добре поема соса - не остава сухо. 

* Прибавя се и месото в тенджерата със соса, тя се покрива с капак и се връща във фурната, да се задуши за около 20-25 мин. на 180*. 
* Месото се сервира в чиния, заедно с 2-3 лъжици от гъбите и 1 черпак :smile1: от соса, който заради червения пипер по месото е оцветен в нежно кафяво :) ако ви притеснява цвета, не слагайте червен пипер на месото, но пък с него  самото печено месо е много вкусно. и се получава нещо като коричка там. 



3 януари 2016 г.

Питка с песто


      Има ли по-подходяща публикация за началото на една година от питка ? Няма :smile1:
Много ароматна плетена питка с подправки. Бях решила да правя този шарен венец със солена плънка, но се оказа, че гъби имам само мариновани. Траекторията на мисълта ми премина и край питките с песто, край  красиво оплетените козунаци на Роси и наближаването на Великден :) и реших, че мога да пробвам едно бързо сплитане на питката, пък каквото се получи. Е, получи се, дори и да не е перфектно сплетена, получи се с интересна форма. А  това  е клипчето, заедно с още 1-2 плетеници. 



Продукти за тестото:
150мл прясно мляко 
150мл вода 
60мл зехтин/олио 
15-20 г прясна мая 
1 ч л захар , щипка сол 
Около 600 - 650 г г брашно и още 2-3 лъжици за разточване 

за намазването: 
4 с.л. магданозено песто /ако нямате пасирайте 1 голяма  връзка магданоз с 2-3 с. л. зехтин, скилидка чесън и щипка сол/ 


1 жълтък и 2 лъжици прясно мляко за намазване на питката 

Приготвяне: 

* Маята се  активира  с половината от затопленото мляко, 5-6 лъж. брашно и захарта. 
* От останалото брашно се прави кладенче, в което се изсипва шупналата смес и другите останали продукти - вода, олио, сол. 
* Омесва се меко еластично тесто, което се завива и оставя на топло да втаса, докато поне удвои обема си. 


*****Това упражнение  сега го прави хлебопекарната на програма "тесто". 
 
* Втасалото тесто се разделя на 2 топки. 
* Работния плот се набрашнява и всяка от топките се разточва на   сравнително правоъгълна кора, с дебелина 3-4мм- 
* Намазват се с пестото и се завиват на руло по дължината. Сравнително тънки се получават, не са дебели. 

* Всяко едно от тях се срязва пак по дължината на две така, че  да се открие хубаво зеления пласт с пестото.
* Следва сплитане по схема "и двете леви", или кой колкото може 
:smile1:, но се оказва, че гледайки онова клипче горе никак не е трудно сплитането. Важното е краищата да се подвият отдолу,  при което след втасването се оформя една прилична питка. Сплитането може да се направи направо върху хартия за печене, или в тавата, намазана предварително с масло, или олио, за да не се пренася готовата изплетена питка. 




* Оставя се покрита на топло за 30-40 мин. да втасва, докато удвои обема си и се намазва с разбития с прясното мляко жълтък.  
* Пече се в загрята на 180* фурна за около 30 мин - до зачервяване,  а като потупате с показалец питката отгоре се чува кух звук :) което означава, че е готова.
* Изважда се и покрива с кърпа за 20-на мин. , преди да се разчупи.