Страници

21 април 2016 г.

Равиоли с боб. Домашно приготвени и червени :)

     Страхотна паста! (че кой ако не аз, да  я похвали :girl_haha: ) Като един от главните и дегустатори. 
     Прясна паста си приготвям от доста време в къщи и съвсем отговорно казвам, че е много по-вкусна, деликатна и нежна от готовата, суха.  Е, с  някои   тежки сосове  малко се губи,  но пък винаги е удоволствие да похапваш прясна паста, особено ако си омазан до уши с брашно. Дори сега,  докато пиша тези равиоли с боб,  в хладилника отлежава нова партида червено тесто за равиоли, на които  плънката ще бъде месна. eat
      С разточването и съм облагодетелствана, тъй като си имам машина за паста, но количеството тесто, което се замесва за изхранването на едно семейство не е толкова  голямо и дори точенето на ръка не е много трудоемко. И да. Брашното за паста трябва да е от твърда пшеница - grano duro, но все не смея да направя паста само от него. Затова ползвам нормално брашно, смесено с брашно от твърдата пшеница 1/2 части. 



      Идеята за оцветено в червена паста не е моя :) на служебния ми ръководител е, за което благодаря bouquet  Докато обсъждахме какво би подхождало на едно пюре от боб (за контраст) тя даде идеята да оцветя с печени червени чушки. Аз се бях сетила за варено червено цвекло, но то никога не ми е било вкусно. За шоколадова паста също мисля и ще направя някой ден :)
      


Равиоли с боб 

Продукти: 

За тестото: 
200 г брашно от твърда пшеница 
100 г  брашно - типово, пълнозърнесто, бяло 
1 яйце + 3 жълтъка 
печени червени чушки *** - пасираните чушки +яйцата и белтъка трябва да са количество от 200мл. 
щипка сол и 2 лъжици зехтин 

още около по 50/60 г брашно и грис от твърда пшеница - смесени за поръсване, точене....

От това тесто излязоха 6 порции равиоли, но и 1/3 от тестото остана. Т.е.   направих на талиатели, но е факт, че от него могат да излязат още 2 порции с равиоли) Пък и зависи колко големи са порциите де :) 

За пълнежа: 
~400 г добре сварен бял боб
~ 100 сушени домати в зехтин 

За гарниране: 
2 шепи листа босилек (1 кутия от магазините, все не запомням грамовете, записвам си да се поправя :) защото домашния ми вече е поникнал) 
3-4 скилидки чесън 
6 с л зехтин и 6 с л масло 

твърдо сирене за поръсване (пармезана е чудесен, но откакто намерих тук кефалотири и саганаки често го заменям) Е, вкусът може и да не е италиански :) ама то кое в рецептата пък е :)))) 



Приготвяне: 
* Яйцата се поставят в мерителна чаша :) Към тя се прибавят пасираните до гладкост чушки и така - имаме количество от 200 г общ продукт. 

***Чушките трябва да са добре отцедени и подсушени, за да не пуснат вода в тестото. И добре почистени от семките :) които все пак винаги се появяват от някъде в тестото :))))
* Прави се кладенче от брашното и гриста, в което се сипват яйцата с чушките, щипката сол и зехтина. 
* Забърква се тестото и се меси върху леко набрашнена повърхност. Ако трябва се прибавя мъничко от допълнителното брашно за измесване, ,докато се получи гладко и нелепнещо тесто.
* Опакова се в кухненско фолио и се оставя да почива поне половин час.
Тестото се разделя на три части. Едната започва да се разточва, а останалите две се завиват отново в свежото фолио. 



*** Ако се разточва на ръка - прави се на набрашнения плот (с онова допълнително брашно и грис). След всяко разточване на тестото, кората се завърта 90˚ и разточва отново. Малко по малко, не се изтънява наведнъж. Трябва да достигне дебелина под 1мм.
*** Ако ще се работи с (както в моя случай ) машина за паста, пак започваме от едното парче тесто :) сплескваме го леко на плота, поръсваме малко с брашното и започваме разточването през машината - първо през най-дебелия отвор. След като излезе, го сгъваме 2-3 пъти и отново прекарваме през отвора. Така 3-4-5-6  Grin пъти, за да се получи гладка кора тесто. Която постепенно започваме да изтъняваме, като пускаме листа тесто последователно през по-тънките отвори, докато се стигне желаната дебелина - в моя случай 2 (което е малко под 1мм).  Почти най-тънката. Следващата степен е най-тънката - около 0,5мм. Ако не ви е страх, може да пробвате и на най-тънката част. Аз със сигурност ще пробвам.
* За плънката - свареният боб се намачква и обърква с нарязаните на ситни кубчета сушени домати. В плънката попада и малко зехтин от тях, което е неизбежно, но и добра добавка за всяка "манджа" :)
* Върху едната част на окомер :) и според формичката, която имаме за изрязване се определя големината на равиолите и така се поставя по лъжичка - малка, или голяма - тук е чаена, от плънката.
* Около нея с четка съвсем фино се намазва с четка със зехтин, за да залепнат добре двата пласта тесто.
* Поставя се друга разточена кора отгоре. Притиска се плътно около плънката, за да излиза излишния въздух (дано успеете повече от мен:))
* Готовите равиоли се изрязват с формичката и поставят върху поръсена с брашно чиния и покриват с кърпа, за да не съхнат, докато се приготвят и останалите.
* Останалите парчета тесто ги събираме и започваме разточване пак по същия начин - от най-дебелата, към най-тънката част, като тук вече поръсването с брашно е съвсем минимално - тестото не лепне. И така докато се приготвят всичките бройки :) Които могат да бъдат съхранени в хладилника 2-3 часа, преди сервиране - т.е. да се сварят, гарнират и хапват. Обаче :) ако правите равиоли, подреждайте така плънката, че да не остава много от изрязаното тесто. Защото да се съберат изрезките и разточат още веднъж става, но за следващ път вече тестото е доста по-твърдо и се къса при разточването. Когато се изрязват кръгли така или иначе има изрезки, затова аз ги нарязах на тънки ленти с ножчето за пица, сложих на набрашнена кърпа да изсъхнат и на следващия ден ги сварих като тази Прясна паста



Следва варенето и гарнирането им със сос Love 

Маслото и зехтина са по 1 с.л. за порция. Дали ще се приготви наведнъж, или на 2-3 пъти си е решение на този, който ги готви :) в случая на мен, затова и реших да ги приготвям по 2 порции наведнъж - пък и толкова събира тенджерата, която извадих за варенето, без да я препълвам, а и за да не спира  варенето, ако напълня с повече бройки.  Да напомня, че при варенето на прясната паста е добре водата да бъде 1л. на 100 г паста и щипка сол.  Времето за варене е около 3-4 мин,  но скоро гледах   руско клипче, при което дамата - известен руски шеф готвач сподели, че времето за варене на пастата се засича от момента на изплуването и на повърхността и е толкова, на колкото дебело е разточена :)) 1 мин. за най-фината паста, 2 - за следващата  и така...... В моят случай пастата е варена 2 мин., след като равиолите изплуваха на повърхността. 


* Босилекът се пасира със зехтина и щипка сол. 
* Скилидките чесън се нарязват ситно/или намачкват и прибавят към него. Разбърква се. 

* Готовите равиоли се пускат във врящата вода - в този случай 3л. вода, сол и 20-22 червени топчета :) равиоли с боб. 
* През това време в тиган се загряват 2 лъжици масло и 2 лъжици от сместа босилек/зехтин/чесън - за кратко, щом се види, че започва да цвърчи - сосът е готов. 
* Равиолите се изваждат и разпределят в две чинии,  поръсват със сиренето и заливат с по 2-3 лъжици от соса. 


       Важното при приготвянето на  равиолите е да залепват двата слоя тесто добре, за да не се разлепят при варенето.  Плънката  трябва да бъде добре сготвена предварително, защото с варенето на пастата няма как тя да успее да се сготви; да се сервират веднага след варенето им; ако се съхраняват в хладилник да бъдат покрити с кърпа, за да не съхнат. Мисля, че могат да бъдат и замразени, но само си мисля :) защото в магазините продават готови замразени.  Когато замразя и опитам собственото производство - ще си кажа.  За направата на равиоли се продават и формички - като тавата за мъфини, с такива мънички гнезда, в които приготвянето им изглежда още по-лесно.  Поставя се първия лист тесто, в дупчиците - плънката, отгоре - следващия пласт тесто. Изрязват се и воала :) готови са. Но и без такава формичка, мисля, че се справих.  За изрязването използвах формичките си за сладки - тук кръглите къдрави, които са няколко размера, но винаги може да се изрежат и с чаша. Или пък да се нарежат квадратни с ножче за пица, или къдраво ножче за тесто.  Възможности много :) само желание да има. 



Ами туй то :) Много писане за няколко чинии :) По-бързо бих я направила отново, отколкото да пиша, но  в дни като тези е добро занимание извън пиенето на всякакви-имуностимулиращи-кихащи-АБ-и-хомеопатични илачи за болни люде. 

9 коментара:

  1. Много интересна рецепта, Пепи! Вкусно предложение както винаги от теб. Поздрави!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. разнообразие да има, Кет :) Ще направиш ли ;)

      Изтриване
  2. Ще се моля Чедото да не я види, че ще трябва да ги правя. Снощи прави паста с коприва и сметана и беше доволна, че я прекарах като гарнитура към едни шишчета по селски. Иначе ти е Фен на безмесните ...
    Поздрави!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. те безмесните не са много тук :) но си ги има. Нищо де, кажи и за червените чушки в пастата - много е вкусна дори само паста сварена. Да пробва, ако има мерак :)
      Поздрави и на теб и хубави почивни дни!

      Изтриване
  3. Абсолютно съм убедена,че ароматът на тази паста е бил повече от божествен предвид червените печени чушки в тестото!Великолепно предложение,Пепи,професионално приготвена паста-тънка,нежна,деликатна,както ти я описваш!Плънката сигурно се вписва идеално.Отивам по-напред да видя и се насладя на козунаците.....

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Благодаря ти, Росинко!
      Давай, върви при козунаците да видиш какви съм ги свършила :)

      Изтриване
  4. Ама мноого красива чиния, както казват в Мастър шеф, чудесна е Пепи, пък и с боб, абе ще вземеш да ме навиеш ти с тая паста. Преди време гледах в Лидл машина за паста и реших, че ако я купя,ще си стои в шкафа, ама пък що от време на време да не я вадя, нали?

    ОтговорИзтриване
  5. Забравих да напиша, че като хапна спагети или там каква да е паста и след половин час съм гладна, ха-ха:)

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. трябва да наблягаш на повече плънка, Веси :) тогава засищат.
      Ако мернеш пак машина - купи си. Ваданлък е, дет'се вика.

      Изтриване