Страници

29 август 2017 г.

Пълнен патладжан с кайма и ориз в доматен сос

      Сезон на градинските патладжани  е все пак, нали :) И отново  в доматен сос, но и с кайма в плънката. Фаворит сред всичките патладжани ми са  тези   медальони от патладжани с телешко месо, защото естествено са с парченца месо, но и с кайма става. И тъй като лятото е сезон за всякакви пъленни зеленчуци, ето и пълнени патладжани с кайма и ориз. Името изчерпва съдържанието на рецептата, но в общи линии е това:  
Продукти: 
2бр. патладжани по ~300г 

~ 300 г смляно месо (свинско) 
4 с.л. с връх ориз 
4 средни домата ~ 1кг. 
40-50 мл олио 
1 каф. л. сол (на вкус) 
1ч.л. захар 
1/2 връзка магданоз 
щипка риган 
4-5 скилидки чесън 

Приготвяне: 
* Патладжаните се измиват и разполовяват по дължината. Част от дръжката се оставя, за да не се разтворят съвсем по време на печене. 
* С малко ножче, или лъжичка се изважда вътрешността им, но им се оставя по около 1см. от страните цяла - да се оформят като лодка. 
* Посоляват се и оставят за 20-на мин. да се отцедят. 
* Сърцевината им също се нарязва, посолява  и оставя  да се отцеди. 
*Доматите се настъргват на средно ренде и поставят в тавата за печене. Подправят се със сол и захар, прибавя се олиото и 2.3 пасрани скилидки чесън. 
* Посолените патладжани се измиват със студена вода. Лодките  се поставят в тавата за печене в настърганите домати.
* Сърцевината се нарязва на ситно и смесва със смляното месо, измития ориз, подправките, ситно нарязаните магданоз и останалите  скилидки чесън. 
* Прибавят се 5-6 лъжици от настърганите домати и сместа за пълнене се обърква добре. 
* Разпределя се в лодките от патладжан. 
* Тавата се покрива с фолио и поставя в загрята вече на 200* фурна. 
* Пече се около 20 мин. така; градусите намаляват на 170 и пече още 40 мин. 
* Развива се фолиото на тавата и се запича 5 мин. открито - доматеният сос трябва да се е сгъстил добре, но тъй като това зависи от вида на доматите, ако соса е много воден, може да се запекат още 10-15 мин. в долната част на фурната, докато се сгъстят. 


26 август 2017 г.

Брускети - циганската баница на италианските баби


      Брускети   - Bruschetta.  На български - запечени филии, намазани със зехтин или масло и подправки и гарнирани. И точно това намазване със зехтина ги отличава от просто препечените филии.  
      Варианти за намазване - по вкус и по желание; за плънка - по желание и по вкус :).  А ние  брускети обичаме всякакви, дори такива с охлюви :D  

      Брускетите всички знаем се запичат и още горещи се заливат със струйка зехтин и натъркват със срязана скилидка чесън. Когато обаче правиш една тава с брускети си спестяваш време, като овкусиш зехтина със пасирана вътре скилидка чесън, или гранулиран чесън. Загрявам зехтина за кратко - колкото да се стопли, не за пържене и слагам в него лъжица чесън прах, или пасираната скилидка чесън, 2-3 щипки риган и оставям така за 15- на мин., да си пусне аромата.  
      В кръчмите в съседна Гърция още със сядането на масата заедно с водата поставят на масата и чиния с така препечен и полят със зехтин и подправки  хляб. Често и в къщи с вечерята правя такива, особено ако вечерята е нещо набързо "избрано" от хладилника. 

      Най-добрите брускети се получават от хляб чабата, или франзела. Запичат се на скара, или грил тиган от двете страни и още горещи се намазват с четка с ароматния зехтин. 
     Следва разнообразното гарниране, според вкусовете на домашните - някои с домати, фета сирене и риган, други с повече песто и твърдо сирене, тип пармезан, или пекорино, други с тарама хайвер и маслини, някои само с лентички прошуто....


     По време на екскурзията ни в Рим, всяка вечер ние си правихме брускети. Беше неминуемо, след като открихме прясно приготвяно песто  долу в магазинчето. Приготвяме си ние значи брускетите - една огромна тава с  филии чабата, съвсем тънко намазани с песто и чакаме фурната да загрее. През това време в кухнята влезе дама от другата групичка и с пренебрежение каза "А, циганска баница ли ще ядете" :) Хем ни обиди брускетите, хем е забравила, тъй като е връстница, че това е най-бързата и любима закуска на всяко хлапе преди години. Пошегувахме се с нея, че това е циганската баница на италианските баби.  Пък у нас циганска баница до преди няколко години беше често срещано среднощно хранене дори :) Сега всеки път, когато си приготвяме брускети  у дома се  шегуваме, че пак ще ядем циганската баница на италианските баби. 

ПП: С прошуто, яйца, домати, маслини, пекорино и босилеково песто

23 август 2017 г.

Фокача с карамелизиран лук и синьо сирене

      Както вече съм писала фокача ( Focaccia) е традиционнен италиански плосък хляб, с добавени към него лук, маслини, зехтин и подправки. Може и сирене, или зеленчуци. Може тъничка, с хрупкава коричка като пица, а може и по-бухнала. Тъй като при нас пиците са обилно гарнирани и тънки, фокачата по подразбиране е по-дебелата сестра :) Подобни на нашите пърленки, или пити, но с повече средиземноморски привкус :) затова и си ги публикувам с името фокача. Тестото е същото, като при всички пици, които правя, но със съвсем малко повече вода.
Карамелизиран лук също съм писала, че си правя често, по една тенджера :) да се разбира кило лук и замразявам в кутийки във фризера, за да имам готов, когато "внезапно"   ми потрябва за готвене.  Соления и пикантен вкус на синьото сирене се съчетава перфектно със сладостта на карамелизирания лук. Наслада за небцето :nyam: :nyam:




Продукти за 2бр. с d ~26см:
200мл  вода  и 80мл прясно мляко 
500г брашно 
20г жива мая/или 7 г суха 
1 ч.л. захар
1/2 ч.л. сол 
3-4- с.л. зехтин 

за който трябват: 
4 глави лук (тук е лилав) 
~ 50мл вино и 20мл оцет 
1 с.л. масло и 1 с.л. олио
1 равна с.л. захар и 1/2 ч.л. сол 

и още: 
2 шепи маслини Каламата Джъмбо  (или други любими) 
250г синьо сирене (пикантно горгонзола, или друго любимо) 
риган 
малко зехтин още 

Приготвяне
* Тестото се замесва в хлебопекарната :) т.е. така правя аз напоследък. Но това тесто е лесно за работа, месене и затова когато нямах хлебопекарна, затоплях течностите, прибавях захарта и маята, малко брашно и оставях да се активира маята за 15-на мин. След това всички останали продукти към закваската и с лъжицата го обърквах много добре, докато стане на топка. Тестото е малко лепкаво, меко, но с повече бъркане спира да лепне по ръцете и се оформя на топка. Която се оставя да втасва на топло място ,покрита с кърпа, докато удвои обема си. 
* През това време може да се приготви карамелизирания лук, ако не сте го направили доста по-рано като мен :) и да извадите от фризера кутия с готов:  нарязва се на полумесци, посолява и претрива с ръка. Слага се  заедно с маслото и олиото в  тиган или тенджера (с капак) на котлона, и се задушава на слаб котлон, под капак, докато се изпари водата, която си е пуснал лука при осоляването. Когато остане на мазнина се прибавя оцета;  малко по малко се прибавя от виното, докато го поеме всичкото и остане пак на мазнина. Поръсва се захарта и ригана и отстранява от котлона. Лекът трябва да е съвсем омекнал и сладък :) 

* Тестото се разделя на две топки.
* Всяка топка се овалва добре с намаслени ръце и разстила във форма за печене. 
* Оставят се да втасват отново - за около 20 мин. на топло място - отново да удвоят обема си.
* Фурната се загрява на 220*С.

 
* Карамелиризираният лук се разпределя върху тестото. 
* Нареждат се маслините, парченца от сиренето и поръсва с  риган. 
* Пекат се в загрятата вече фурна  за около 20 мин - до зачервяване по краищата. 
* Изважда се и поръсва с тънка струя зехтин. 


Готовото тесто може да издържа до 2-3 дни в хладилник. Преди ползване оставете на стайна температура за 30-40 мин. да се климатизира и тогава оформяйте. 
Карамелизираният лук може да издържи в хладилник до 1 седмица. Затова съхранявам направо в камерата. 


21 август 2017 г.

Маррррмалад :) от праскови . И на фурна

      Честичко казвам, че когато правиш нещо във фурната трудно ще ти изкипи. Или поне ще напълни само фурната, няма да го гониш по печката и около нея :) Това е и начин да се използват оставащите плодове, с които се зариваме през лятото, просто защото природата ни е дарила с тях в изобилие. Дозата може да бъде малка, или голяма, или две тави на фурната... според количеството плодове. Така се получава тази доза тук от 3кг праскови - малко количество, лесно за направа и неангажиращо с часове около огъня. 
      Представата ни за мармалад е сладкият краен продукт, който сме получили  при изваряването   на смлени плодовете. Голяма част от средното поколение помним вкусния соц мармалад от шипки, ябълки и сливи. Мармаладът се вари на същия принцип като сладкото и конфитюрите, но предимство при приготвянето му е, че не е 1/1 части със захар и не се стараем да запазим плодовете цели. Няма "внимателно бъркане",  няма "захарен сироп", няма кипваме, отстраняваме, връщане да кипнем, пак охлаждане.... Просто е възможно най-лесния начин да си приготвим сладък ароматен разкош  за намазване на филийка, палачинка, поничка..... Така правя и конфитюр от сини сливи,  така може да се направи и от други плодове. Смесени от 2-3 вида плод става най-ароматен, но за съжаление съм правила в съвсем малки количества - да се разбират 1кг общо плод, за бърза консумация  2 малки бурканчета, които не са стигали до фотосесия. 
Ето тази  доза  за мармалад от праскови   - 5 бурканчета по 360г и 3 по 160г 
3 кг праскови 
0,5кг захар 
1  пак. лимонтозу (10г) 

Приготвяне: 

* Прасковите се измиват, белят и почистват от костилките. Когато са добре узрели беленето е лесно, но когато са твърди, прасковите се цепват на дупето на кръст и пускат във вряща вода за 1 мин., след което охлаждат (както доматите за консервиране). Така ципата им се бели много лесно.  
* Мелят се с месомелачка със средна решетка, или в блендер, но не до пюре. 
* Поставят се в дълбока тава, в която ще се пекат във фурната и поръсват със захарта. 
* Оставят се да постоят докато фурната се загрее  на 250*С.
* Поставят се в най-долната част на фурната. 
* Разбъркват се през 10 мин. - течността изплува отгоре, а гъстата част остава отдолу. 
* За около 40-50 мин. водата се е  изпарила и мармалада е достатъчно сгъстен:  Пробва се като се извади лъжица от него (след хубаво разбъркване) и се постави в чиния. Когато изстине и се наклони чинията - не трябва да се разлива. Тук трябва да се внимава да не се превари, защото когато изстине ще стане много твърд (личен опит 
Laughing)  
* Тавата се изважда; фурната се изключва; прибавя се лимонтозуто и хубаво разбърква.
* Пълни се в затоплените бурканчета***, които се затварят/запечатват добре и се обръщат на капачката и поставят върху скарата в топлата/гореща фурна, където се оставят да изстинат напълно. 
***Бурканчетата се затоплят много лесно - поставят се отгоре на печката, в задната част, където излиза топлината от фурната, докато се изварява мармалада. 




      От тези дни имах за публикуване едно страхотно бонфиле и този мармалад. Тъй като това е публикация № 1000 в блога :heat: :yahoo:, докато белех изпечените чушки за лютеница имах над 2 часа време ;D да взема решение  коя от двете да пиша -  месото, под чийто слоган е този блог, или сладичкото :drinks:  Ама тъй като този блог се оказа един голяяяяям мармалад от рецепти ;D от всичко по малко, а месо много - реших да е мармалада. Пък за вечеря - глиганско с грах . 



14 август 2017 г.

Чийзкейк с бял шоколад :) и на петна

      Отново в основата е добре познатия ни и най-любим чийзкейк без печене.  Този път  в млечната смес има бял шоколад (течен бял шоколад), а едната част от сместа смесих с какао, за да се получи мраморен ефект. Ефектен при разрез и очакващо вкусен :) летен сладкиш с пресни праскови. 
Продукти :
~ 230 г.  какаови бисквити (Роден край с какао, голям пакет . Смених 5-6  бисквити с бели, за да стане по-пъстър и блата) 
150 г. едро смлени орехи 
125 г. масло 
2 с.л. какао 
40 мл прясно мляко 

За крема: 
400 г. крема сирене 
200 мл. сладкарска течна сметана 
200г   заквасена сметана  
2 бр бял шоколад по 100г 

2 с.л. какао с 2 с.л. топло прясно мляко 
1 ч.л. желатин (5г) 

За заливката: 
~700 г праскови 
5 с.л. захар 
1 ч.л. желатин (5г) 


Приготвяне: 
* Бисквитите се смилат, или ситно натрошават. 
* В купа се смесват с ядките, мекото масло, какаото и млякото  и разбъркват, докато сместа стане на трохи. 
* Дъното на форма за печене  - d 26 см. се покрива с хартия за печене,  или напръсква със спрей за печене. Отстрани се поставя ацетатна лента, или намаслява отново. С ацетатната лента е лесно освобождаването на сладкиша от формата, но ако нямате такава - лесно се получава и като се прекара тънък нож между сладкиша и страницата на формата.  
* Бисквитената смес се разстила на дъното и притиска плътно. 
* Охлажда се за час в хладилник. 
* В купа се смесват  крема сиренето и заквасената сметана  и бъркат с лъжица толкова, колкото да се получи еднородна смес. 
*Сладкарската сметана се разбива до твърди върхове. 
* Прибавя се внимателно към млечната смес, разбърква се.  
* Шоколадът се разтопява внимателно на водна баня, като се бърка непрекъснато - белия шоколад е капризен.
* Когато е готов се оставя да се охлади за 10-на мин. и тогава прибавя към млечната смес; разбърква се внимателно, докато го поеме. 

* През това време желатинът се  разтваря в 3-4 с.л. студена вода (30-40мл) да  набъбне, след което се загрява и прибавя към млечната смес.  Обърква се много хубаво. Принципно така се прави. Но след като набъбна, аз го сложих в топлия (не горещ) разтопен шоколад, смесих с него и тогава прибавих заедно към млечната смес. 
* Отделя се 1/3 от сместа, в която се прибавя разтвореното в топло прясно мляко какао и се обърква в нея. 
* От бялата  млечна смес се изсипва  1/3 върху охладената бисквитена основа, следват съвсем безразборно поставени 4-5 лъжици от кафявата млечна смес, отново бяла и отново кафява, докато свършат. 
 Very Happy Тук формата се хваща здраво с две ръце и внимателно  тупва няколко пъти в масата, за да се изравни млечната смес - няма нужда от заравняване с лъжица. Така и останалите в сместа мехурчета излизат. 
* Прибира се в хладилник да стегне добре - около 1,5 - 2 часа са достатъчни.

* Почистените, обелени и нарязани на малки кубчета праскови се поставят в малка тенджерка, или касерола, заедно с 2-3 лъжици вода и захарта.  След завирането се варят 3-4 мин. и отстраняват от котлона.  
* Изчаква се да поизстине (до ок. 37*) и се прибавя разтворения в студена  вода и набъбнал  желатин - по горния начин.  Отново се оставя да се охлади и когато започне леко да се желира се разпределя върху млечната смес на сладкиша, която трябва да е добре стегнала през това време. 
  

10 август 2017 г.

Таратор ... таратор ... таратор


      Какво по-подходящо време от почти 40-те градуса навън nature016  за публикуване на една от най-българските (по-скоро балкански) рецепти - таратора. Класически и и два различни, които хапваме в къщи. Най-вече класическия. Доживях и рецепта за таратор да пиша, но си имам хитринка, която ще споделя (освен ако вече не знаете). Чудесен, разхлаждаш с бучки лед, с аромат на копър и краставици. В повечето случаи. 
      В края на пролетта, когато имам повече краставици, нарязвам и прибирам в торбички във фризера и зимата правя таратор с тях - без да размразявам, поставям буцата замръзнали краставици в приготвения айран - там се размразяват, но си и пускат сока, който е ароматен и замирисва на лято :) Вярно, малко по-меки са, отколкото като се прави с пресните краставици, но аромата на градинските краставици е в плюс срещу зимните дървени такива. Краставицата е за предпочитане да е обелена и  млада. Противно на схващанията, че голямата, одъртяла :) краставица за друго, освен за таратор не става. Ако не искате олиото да стои отгоре на таратора - разбърквайте го в млякото. Аз обаче харесвам да стои отгоре на звездички и го слагам накрая, преди да прибера   в хладилника.  

Класическия таратор 
1 кофичка кисело мляко ~ 400 г 
~300мл вода 
3 с.л. ситно нарязан копър 
2-3 с.л. олио 
2 скилидки чесън 
2 краставици, около 500г 

Приготвяне: 
* Обелената краставица се нарязва на съвсем ситни кубчета в тенджерата. Посолява се.
* Скилидките чесън се счукват/пасират много фино. Към тях се прибавят и 2 лъжици от нарязаните краставици и намачкват/счукват  добре. Така пускат повече аромат и таратора става много ароматен. Всъщност това ми е тайната. Връщат се в тенджерата при останалите нарязани краставици.  
* Киселото мляко се разбърква до гладкост  в  кофичката. Изсипва се при краставиците, а кофичката се пълни с водата - 3/4 от обема и. 
* Прибавя се към млечната смес в тенджерата. 
* Прибавя се и ситно нарязания копър, посолява се всичко,  прибавя олиото и разбърква добре. 
* Оставя се в хладилника да се охлади за поне 2 часа. Дали ще го пиете от чаша, или хапвате от купичка :) изборът е Ваш. Аз през лятото често си пълня бутилки, охлаждам до почти замразяване и си нося на работа.  


Таратор с репички  

Продукти за 4 порции: 
2 връзки репички
парче  5-6 см  краставица 
1-2 скилидки чесън
3-4 стръка копър и 2-3 листа мента 
500 г кисело мляко
400 мл вода
3-4 с. л. олио
сол на вкус
шепичка орехи 

Приготвяне
* Киселото мляко се разбива с водата. 
* Чесънът  се счуква в хаванче, прибавя се и едро нарязаната краставица и тя счуква. Така таратора става по-ароматен и свеж. 
* Почистените репички се нарязват съвсем ситно и прибавят към таратора. 
* Подправя се със сол, ситно нарязаните копър и мента. Разбърква се и охлажда поне 2-3 часа в хладилник. . 
* Ореховите ядки се смилат едро и запичат на сух тиган. 
* Прибавят се заедно с олиото непосредствено преди сервиране.  

Този таратор след 12 часа престои в хладилника има много приятен розов цвят :) 

 
Таратор с авокадо и маруля 

Продукти за 4 порции: 
вътрешните листа на 1 маруля – около 200г *** 
1 малко авокадо 
3-4 ск. чесън 
2-3 стръка копър 
10-на орехови ядки 
500г кисело мляко 
3-4 с.л. олио 

Приготвяне: 

* Авокадото се почиства от семката и кората. 
* Заедно с листата маруля, чесъна и ореховите ядки се пасира до гладкост в половината от киселото мляко. 
* Разрежда се  с останалото кисело мляко, още 500мл студена вода и прибавя олиото и копъра. 
* Сервира се с още лед  Very Happy

***Ползвам вътрешните листа на марулите, защото вкуса на външните е  „по-тревист”. А вътрешните са крехки и пасират добре. 

Много удобен е  да се приготви за обяд за работа - да се напълни в бутилки, охлади почти до замръзване. Без чесъна, разбира се Laughing

8 август 2017 г.

Салата с миди и рулца от раци

Продукти: 
1 пак рулца от раци 200г
~250г сварени ядки миди
2 с.л. каперси
копър
сока на 1 лимон
3-4 лъжици зехтин
сол  и черен пипер

Приготвянето :) е съвсем простичко. Сварените миди се смесват с  много едро настърганите  рулца от раци, копъра, каперсите. Заливат се със зехтина, лимоновия сок, подправят и разбъркват :)
Много е вкусна охладена, затова я оставям за час поне в хладилника преди вечеря :) Най-добре от сутринта - до вечерта.

ПП: 20 дни по-късно :D Салатата е още по-вкусна, когато към нея се прибавят парченца  пушена сьомга - на тази доза горе, 100г пушена сьомга се включиха много добре. 


3 август 2017 г.

Банички с шунка, кашкавал и яйце на оче :)


      Идеята за баничките с цялото яйце на очЕ вътре е от това клипче, където кората е питка за тортиля, не кори за баница. Ама аз си имам от по-дебелите, но нежни одрински кори за баница ипредпочетох да ги направя така. Може и да е по-добре :) тъй като виждам дебелите препечени  краища на питката за тортиля :) Резултата е повече от добър и това е второто им правене у нас от три дни насам. Не знам дали ще стане с фини кори за баница, ако искате да ги приготвите - ползвайте Одрински, или печените на сач кори. Най-добрият случай е да си разточите :) от домашните по-хубави няма. 
Продуктите за 1 баничка са: 
1 кора (Одринските са големи, кръгли) 
2-3 с.л. масло 
1 с.л. царевично нишесте 
кашкавал и чедър тук - за повече цвят на кашкавалите, но може да е Ваше любимо 
2-3 резена шунка, или филе някакво пушено 

яйце за намазване 
семена за поръсване -тук нигела 

Приготвяне: 
* Кората се разтваря на масата/или плота. 
* Нарязва се(накъсва с ръце в моя случай, защото са нежни) на големи парчета, От тях се оформя основана някакво подобие на правоъгълник  с големина ~30/15 см. 
* В отделни купи се разбиват яйцето за намазване и разтопява маслото. 
* Всяка кора се намазва тънко с масло и поръсва фино с нишесте. Тъй като корите са нежни, прясно точени, то не им позволява да се слепват и останат недоизпечени. Цялата кора се нарежда така, че да се оформи на пластове (3-4-5) правоъгълник.
* В едната му част на дъното се поставят парчетата шунка/филе. ***
* По края се разпределят настърганите кашкавали, така, че в средата да остане кладенче - за яйцето, което се чуква там внимателно, за да остане цяло. 

 
* Останалата половина от правоъгълника се прехвърля върху плънката и с ръце притиска леко по краищата, да се затвори. 
* Намазва се с разбито яйце и поръсва със семена. 
* Така се приготвят и другите банички. Нареждат се тавата, застлана с хартия за печене, или намазнена.
* Пекат се на 220*,  в предварително загрята фурна на 1 ниво под средната скара (но не и на дъното) за около 15 мин. - до зачервяване 


***На половината кори разпределях продуктите в единия край и захлупвах с другия, но на друга част от корите я поставях  в средата и след това завих краищата нагоре, към средата, да покрие добре плънката. И по двата начина става, както се вижда от горните снимки.