Горските гъби са голямо богатство и благинка. И голяма беля, ако не ги познаваш.
Аз съм от хората, които не ги познават, но пък разчитам на добри приятели-гъбари, които всяка година ни зареждат. Когато са повече правя мариновани в буркани, или нарязвам на тънки резени и суша. Така още повече се освобождава аромата на тези хубави гъби (обикновено манатарка, булка, масловка, пачи крак) и сложени после в манджа, или супа са още по-ароматни. Друг път, когато са по-малко отделям по-едрите, нарязвам за сушене, а дребните задушавам с масло. Тези гъби са нетрайни и попаднат ли ви (от сигурен гъбар, пак напомням) трябва да се сготвят, или каквото там ще се правят до 24 часа. И щом са пресни - задължително само с масло и съвсем малко подправки, за да се усети вкусът на тези хубави гъби.
Продукти за 3 порции (порциите са малки, гъбите са тежка храна)
~ 500 г горски гъби (булка и манатарка този път)
2 с.л. олио
малка глава лук (под малка да се разбира колкото голям орех)
3-4 скилидки чесън
~ 50-60 мл бяло вино
60 г. масло
сол, черен пипер, мащерка
Приготвяне:
* Гъбите се почистват. С четка, с малко ножче, с мека кърпа. Не се мият. Съвестните гъбари така берат гъбите, че няма пръст по тях и ги нареждат в касетки. Но при миене гъбите поемат вода и после вместо да се задушават, или пържат - те се варят. А не трябва. Нарязват се - големина и форма по желание
* Лукът се нарязва съвсем ситно и задушава в олиото и половината от бялото вино под капак ( отнема 3-4 мин. да остане на мазнина. Готвят се на средна степен на котлона - 3/4 от мощността му.
* Прибавят се нарязаните гъби, половината масло и останалото вино.
* Отново под капак се задушават, докато останат на мазнина - около 7-8 мин. време е.
* Прибавят се фино пасираните скилидки чесън, останалото масло, подправят със сол и черен пипер (солта се слага в края, защото гъбите губят от обема си и количеството в началото може да излъже и останат солени в края). Мащерката е по желание снощи сложих, днес забравих, но и без нея са трепач
* Разбъркват се още 1-2 минути и отстранят от котлона.
Може да ги поднесете с препечен хляб. И задължително със студена бира или вино :)
Ако обичате гъбите с повече лук, вижте тези пържени гъби с лук, но пак ще напомня, че на горските гъби не им трябва много лук.
Пепи,
ОтговорИзтриванеточно така се приготвят гъби - не се мият, а солта се слага накрая.Така те стават наистина " трепач ".Готвят се на много силен огън - на газ е най - добре.Така ги приготвят по ресторантите.Но и аз имам голям страх от тях, баща ми ги познаваше и не се е случвало да има проблем.Но наистина трябва да се берат от познавач и веднага да се приготвят.Не е добре да се консумират на следващия ден след приготвянето.
Поздрави !
На другият ден си губят и вкуса, Ели :) пробвала съм, но не е същото като веднага приготвени.
ИзтриванеБлаогодаря ти, че се отбиваш и за съветите!
Поздрави и на теб!
Чудни са тия гъбки! Любимо лакомство! И голямо удоволствие да откриеш в гората!
ОтговорИзтриванеГъбарят в теб се обажда :)
ИзтриванеИ аз ще ходя за гъби, Бети, обещано ми е - другият месец, в Родопите. Човекът си взе беля с мен, но благодарение на него вече имам чисти 500г изсушени манатарки.
Днес от пазара си купих булка гъби от едни хора. Приготвих ги по тази рецепта ,и станаха чудесни с бяло винце ! Сложих и мащерка която за мен е задължителна за гъби и то натурални !
ИзтриванеКъсметлия 😀че сте намерили тази страхотна гъба!
ИзтриванеО, изглеждат страхотни, но аз лично нито бера, то къде ли, нито пък хапвам, набрани от друг:)
ОтговорИзтриванеДа ви е сладко на вас, и базпроблемно!
Бъзла :) Шегувам се, Веси, но наистина човекът, който ни ги носи е сигурен
ИзтриванеЗдравейте! Намерих точната рецепта, която ми трябваше и то именно при вас! Приготвих ги и станаха много вкусни! Благодаря ви за страхотните рецепти! Допадат ми и специално вашите рецепти! Със здраве! 🍀
ОтговорИзтриванеМного благодаря за милите думи!
ИзтриванеРадвам се, че намирате точните рецепти тук😀
Поздрави!