Яхния със зелен фасул мога да ям всяка седмица, независимо с месо, или без. Обичам я гарнирана с кисело мляко и чесън. За вечеря, разбира се. Варианти на тази яхния много, но днес ще споделя как аз я готвя. Есента дойде и няма как да пропусна манджа със свинско :) макар сосовете в тях не са най-фотогеничните, но пък тук залагаме на вкуса, знаете :) В днешния случай гарниран с хрупкавия и не толкова миризлив маринован чесън с джанки, от който всяка година си обещавам да правя по още 3-4 бурканчета. Връщам се на рецептата за вкусното задушено свинско месо със зелен фасул.
~ 700г свинско месо - бут, плешка, врат, или джолан
~ 800г пресен зелен/жълт фасул (или 1 консерва от 800г)
~60-70 мл олио
1 глава лук
4-5 скилидки чесън
2 средни домата (~200г)
1 равна с.л. червен пипер
1 равна с.л. сол
1 пълна с връх с.л. брашно (препечено, имам си в буркан)
шепа пресен магданоз
понякога :) 1 чушка и 2-3 картофа
Приготвяне:
* Лукът и чесънът се почистват и нарязват на дребно; доматите се белят и нарязват на ситни кубчета, или настъргват на едро ренде. Фасулът се почиства и нарязва на дребни парчета.
* Месото се нарязва на порции, или на дребни хапки - в този случай е едро, на порции :). Посолява се.
* Загрява се олиото и месото поставя в него, да се запържи/запечата от всички страни - ако е на дребни парчета се разбърква често, докато се запържат добре и отделената вода изври; ако е на едри късове е по-лесно - место се обръща и запържва от всичките му страни за по минута.
* Изважда се в чиния, а в тенджерата се поставят лука и чесъна - запържват се за 2 мин, докато лука стане прозрачен - няма смисъл да се пържи до зачервяване.
* Прибавя се червения пипер, разбърква се - не повече от 15-20 сек., посолява се и добавят нарязаните домати.
* Задушават се 4-5 мин.; месото се връща в тенджерата и налива вода - около 1л.
* Когато заври, ст епента на котлона се намалява и се оставя ястието да къкри около 40-50 мин. - до омекване на месото.
* През това време почистеният фасул се бланшира в 1,5л. подсолена вода за около 15 мин. и отцежда.
* Прибавя се към месото - част от водата при него трябва да е извряла и да е толкова, че едва да се покрива месото. Ако е повече - степента на котлона се увеличава и се тенджерата се оставя отворена, за да се изпарява.
* Зеленият фасул и месото се готвят заедно, докато и боба омекне достатъчно - има хубави, нежни сортове, на които са им достатъчни 10-15 мин. готвене, след първоначалното бланширане. Ако буркана е от консерва/буркан съвсем сварен - след прибавянето му към месото се готви 5-6 мин.
* Изважда се малко от соса; охлажда и в него се размива брашното. За да не мирише :) на сурово брашно, аз ползвам предварително препечено - често споменавам, че обикновено запичам една тава с брашно и съхранявам в буркан, за да имам винаги под ръка.
* Яхнията се сгъстява - налива се размитото брашно и бърка, докато клокне. Прибавя се нарязаният магданоз и отстранява от котлона.
По същия начин готвя зелен фасул с телешко и заешко месо
Понякога :) когато и младите хора ще хапват манджата, слагам картофи, за да могат те да ядат яхния от месо с картофи, а аз и Стоев - яхния от зелен бобо с месото. Картофите ги слагам да се варят заедно с месото, тъй като има домати в яхнията и се готвят малко по-бавно, отколкото, ако е без домати. Чушката в манджата също е понякога - ако имам в момента. Ако нямам - не е фатално, че няма да сложа.
Да си призная, никога не съм готвила зелен фасул с месо, предпочитам го боба постен, зрелия също. Но снимките ти, признавам много ме изкушиха. Май ще взема да опитам зимата с някоя консерва.
ОтговорИзтриванео, Веси, голям пропуск :) И аз обичам постен боб, ама бял :) и понякога.
ИзтриванеПробвай някога зеления с месо, ако се сетиш, няма как да не ти хареса.
Пепи, благодаря Ви за вкусната рецепта!! Мъжът ми, който обича да яде само скара каза, че не е ял нещо по-вкусно със зеленчуци.Мариана
ИзтриванеСтрахотно 🙂 разбира се, че има вкусна храна извън скарата, но голяма част от мъжете не си признават.
ИзтриванеПоздрави!