Само идея за бяла пица (без доматени сосове, иначе пушеното месо си розовее ) Тестото може да бъде всяко ваше любимо тесто за пици. Моето е това:
550-600г брашно (слагам 1/3 до 1/2 от количеството брашно от твърда пшеница - според мен пицата с него става по-хубава) + още 4-5 лъжици
330 мл топла вода
50мл олио
21г жива мая (1/2 кубче) , или 7 г суха
1 ч.л. сол
и още 6-7 лъжици брашно за оформяне на блатовете
От това количество излизат 4 пици :) с d 28-32 см, зависи колко тънко ще се раздърпа блата. За една пица използвам ок. 250 г тесто
Замесеното тесто се разделя на топки и покрива с кърпа да втасва за около час, или се прибира в хладилника, за бавно втасване. Там издържа и 2-3 дни, ако няма да правите толкова пици наведнъж.
Замесеното тесто се разделя на топки и покрива с кърпа да втасва за около час, или се прибира в хладилника, за бавно втасване. Там издържа и 2-3 дни, ако няма да правите толкова пици наведнъж.
Скоро хапвахме в едно заведение и се сетих, че не съм я споменавала тук, в блога. Преди малко я обсъждахме с голямото девойче и се оказа, че за 8-те години, откакто се познаваме дори не съм им я правила. Издирвайки в архивите ми, датира от 2010 год., за пръв път приготвена по рецептата на Ева Тонева. Ей я на, без никакво месо, затова пък със синьо сирене.
За печенето на пицата ще напомня: според мен, за дебелината на блата е важно И печенето. Тъй като правя пицата от едно и също тесто, това ми е заключението :)
Ако искам да остане тъничък - поставям подготвената, гарнирана пица в загрята на 220* фурна - така се пече максимално бързо и тестото не успява да бухне. естествено, сосът, поставен на нея не трябва да е много, за да не остане теклав блата в горната част; ако искам да е пухкав и по-дебел - поставям пицата в студена фурна веднага след приготвянето и, включвам фурната на 220* и така пека до зачервяването и, през което време блата се надува двойно.
Последно за печенето :) за по-хрупкава коричка я пека на дъното на обърната тава, поръсена съвсем леко с брашно. Тъй като все още нямам камък за пица. Друг път я пека на хартия за печене :) Ами по-чисто е с тавите. особено в ден като днешния, в който съм си забранила всякаква работа. Хубаво е да раздърпвате блата за пица с ръце, вместо да го разточвате - така в тестото остава въздух, който я прави с крехък блат. Но ако много ви примързява - разточете я. И не се старайте да е в идеален кръг :) трябва да си личи непрофесионалната ви човешка намеса
Ами остана да напиша с какво я гарнирам :) - След като оформя блата я намазвам със смес от равни части крема-сирене и течна готварска сметана - за 1 блат са достатъчни по 3 лъжици от двата вида. Борда на блата намазвам с четка, останалото разпределям по блата с лъжицата.
- Поръсвам я с по щипка-две риган и босилек.
- Слагам няколко съвсем тънко отрязани колелца от бял воден лук - той е крехък и няма нужда от предварителна обработка. Ако не е воден - посолявам със сол, претривам с ръка, измивам с вода и подсушавам на хартия и тогава поставям върху блата. В този случай лукът не е на кръгчета :) но това не е т олкова важно.
- Идва ред на шунката ако ще се поставя - тук е моментът. Шунка, не луканка и сушени меса. Те са още по-тъмни на цвят.
- Най-отгоре - винаги има моцарела и някакъв тип разтичащо се при печене жълто сирене - кашкавал, ементал, или проволоне. Понякога синьо сирене, бри, или пушено сирене. Тук виждате "случайно" попаднал стрък от аспержи, изостанал, но тъй като е лично набран от мен е грехота да изхвърля.
- Пека в предварително загрята на 220* фурна .
Ами това е една идея за по-различна пица.