Страници

6 октомври 2020 г.

Сос Чимичури

 

   Чимичури (chimichurri) е  популярен  сос-марината за  печено на скара телешко и говеждо месо в Латинска Америка. Гъст и едросмлян е създаден, за да освежи  и придаде пикантност на печеното месо, а "оригиналните" рецепти са толкова, колкото и латиноамериканските семейства, както при нас е с киселото зеле със свинско примерно.  
     През последните две десетилетия  с развитието на социалните мрежи и интернет  се появи и по  нашите земи :) представян от майстори и любители готвачи. Имайки предвид качеството  и възрастта на телешкото  месо тук, нашето незнание за приготвянето на сочни телешки пържоли и не на последно място - отричането ни да ядем кърваво, или недопечено месо , този сос го приготвям за печено свинско месо :) или друга скара. Разликата между кърваво месо и сочно ми е ясна, но докато за  авджи Стоев Rare или Medium Rare  не е проблем да го яде, за нас, всички останали от вече двете фамилии трябва да е Well Done.  
       Като сос е по-вкусен, когато е  престоял 24 часа поне в хладилник. Количеството продукти винаги варират, но ако е  като сос -  със солта не бива да се прекалява. Магданоз и кориандър винаги трябва да има, всичко друго е нагласа по вкус. Ако е за мариноване на месо, количеството зехтин, лимонов сок  и сол спокойно могат да бъдат повече от зелените подправки, но на мен не ми хареса толкова много печен магданоз, затова го използвам само като сос за овкусяване на готовото, изпечено месо. Кориандърът също е една доста натрапчиво миризлива подправка, особено в зелен вид, затова не слагам пресен, а смлени зърна. Латиноамериканците може и да не знаят, но този сос е много вкусен и за салати и печени зеленчуци,  само тогава му добавям по лъжица песто от босилек. 
Ето   продуктите за една примерна доза, която правя - бурканче от 500 мл. 
листата на 2 големи връзки магданоз (дебелата част на дръжките не слагам, но и не изхвърлям :) отиват в бульона на някоя супа)
1 ч.л. зърна кориандър 
сокът от 2  големи лимона  
2 с.л.  фино  настъргана кора от лимон
150 мл зехтин
1 пълна с.л. фино нарязан стар  лук 
зелената част на 3-4 стръка пресен лук 
4-5 скилидки чесън 
1 ч.л. смлян  черен/шарен пипер 
2-3 с.л. много ситно нарязана червена   чушка 
1 ч.л. много ситно нарязана люта чушка 
2-3 с.л. много ситно нарязана зелена  чушка 
1 ч.л. едро смляна червена люта чушка (или повече, зависи колко люто ядете), или пушен червен пипер 
1 равна ч.л. сол 
1 с.л. захар 

Приготвянето :) е следното: 
Всичко се нарязва/накълцва съвсем ситно и разбърква в купа, или направо в буркан.  Може да ги пуснете и в блендер, но не ги правете на каша. 
Затваря се с капак и прибира в хладилник. 
Сосът  издържа  свеж 2 седмици със сигурност.




6 коментара:

  1. Разкошен ти е сосът, Пепи🥰! И месцето също🥰! Често гледам за този сос по разни готварски предаванета, но така и не се осмелих да го направя. Рецептата е записана, с удоволствие ще го пробвам! Благодаря и целувки😘!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Само името му е чунга-чанга :) иначе е приятен и лесен, почти всички продукти има във всеки дом.
      Целувки и на теб, Сонче!

      Изтриване
  2. Пепи,
    от твоя блог тези дни ще запиша явно доста рецепти.Страхотен сос, чудесна подправка за всичко.
    Поздрави !

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Опитай го, Ели :) Сончето вчера го показа сервиран към патладжанени кюфтенца.
      Поздрави и на теб!

      Изтриване
  3. Отговори
    1. в хранителните магазини при подправките е. Има в почти всеки магазин, потърсете.
      И в билковите аптеки се продава.

      Изтриване