Страници

24 февруари 2019 г.

Зеленчукова крем-супа с тиква

       Хубавото на крем-супите е, че всеки нелюбим зеленчук може да се "скрие" в тях :) и да го ядат децата. А и нежният им, кадифен вкус често е за предпочитане....с  аромат на сметана и масло...:nyam::nyam::nyam: да се покапе човек.
      След години идва такъв момент, че децата обичат крем-супите, а съпружеската половинка си обича обикновените супи. Ясно е, че това няма да ме спре да готвя  крем-супа :) винаги мога да я споделя с децата.  През последните две години фаворит ни е  крем-супата от тиквички ,  но зимата е редно да включим и тиквата. По възможност да не бъде от най-сладките :)
 
Продукти
2 картофа - ок. 350-400г 
2 моркова 
резен от глава целина ***
400 г обелена, почистена тиква 
1 малка глава лук 
2 с.л. олио и 2 с.л. масло 
1 л. вода и 1 ч.л. сол 
черен пипер 

200 мл течна готварска сметана 
2 с.л. масло 

пармезан, крутони за сервиране 

Приготвяне: 
* Лукът се нарязва на дребно и задушава за 5-6 мин. в олиото и двете лъжици масло. 
* Налива се водата и прибавят почистените и нарязани на едро моркови, парче целина, картофи и тиква. Посолява се. 
* Варят се до омекване на всички зеленчуци.  След като заври течността в тенджерата - котлонът се намалява, за да къкри тихо. 
* През това време  мааалка част от водата трябва да е извряла. Водата за супата не е много, но ще прибавим и сметана :) а някои зеленчуци са доста водни и не им трябва повече вода. 
* Тенджерата се отмества от котлона  и супата се пасира до гладкост. 
* Налива се сметаната, разбърква се, прибавят се другите 2 лъжици масло и се връща на котлона за още 3-4 мин 
* Сервира се с крутони и настърган пармезан по желание и поднася топла-топла :) 

***Целината е резен от глава. И друг път съм писала, че ползвам този зеленчук-подправка, но тъй като е с доста силен аромат - не прекалявам с него. Хубав е печен с други кореноплодни зеленчуци, хубав е на супи и яхнии. Купувам си глава, почиствам, нарязвам на  парчета и прибирам в камерата - когато ми потрябва - вадя по парченце. 


21 февруари 2019 г.

Сарми с булгур и кайма

       Сарми  при мен много :nyam:- постни, месни, но всички с ориз :) Този път с булгур - зърнена култура, която не е много ползвана в нашите ширини, но определено е по-здравословен продукт от белия ориз и не по-малко вкусен. Ползвам си го от няколко години и освен, че тайно слагам  в някои ястия от него, имам едни любими супи и манджи /тези с агнешко месо/, които открито си готвя с булгур.   
      Готви се като ориза и се чудех дали да удостоявам тези сарми с отделна публикация, но се сетих за този момент, че някои хора просто си търсят "сарми с булгур" в Гугъл :) Когато купувате булгур, оглеждайте пакета - за съжаление тук се продава и съвсем дребен, начупен... :) моите последни пакети са от южната ни съседка, чието качество определено превъзхожда тук продавания. 

Продукти: (6-7-8 порции)
500г смляно месо/кайма 
1,5 ч.ч. едър булгур 
стрък праз -  около педя
1 морков
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л. сух стрит джоджен 
1 ч.л. сухи стрити листа целина (или пресни подправки според сезона)
4 ч.ч. зелева чорба /зелев сок
2 ч.ч. вода 
70-80мл олио 
1 лимон

зелеви и лозови листа 
по желание - няколко ленти сланина 

Приготвяне
* Морковът се почиства и настъргва на ситно ренде; празът се почиства и нарязва на дребно; булгурът се измива и отцежда. 
* Каймата се задушава заедно с моркова и праза в мазнината, докато стане на трохи - няма нужда от повече пържене, достатъчно е да се раздроби добре на трохи. 
* Прибавят се червения пипер, подправките, булгурът, разбърква се 2-3 пъти за минутка и тенджерата се  отмества от котлона. Оставя се да се охлади за 10-на мин. 
* На дъното на съда, в който ще се нареждат сармите се поставят 2-3 пласта зелеви листа (ако в момента отделям листата от кисела зелка, изрязвам дебелите жилки и слагам тях, но когато са ми прибрани листата във фризер, или буркан - те са изрязани от тези твърди части)
* Лозовите листа са сравнително малки и слагам по пълна чаена лъжица от сместа и завивам на рулце. Зелевите са по-големи и в зависимост от големината им, срязвам листа на 3,4 части, за да се получават малки сарми - за 1-2 хапки. Не се навиват много стегнато, тъй като булгурът ще набъбне при варенето - да не се разкъсат листата. Сланината е по желание - тук-там между сармите  поставям парченца. 
*  След като всички сарми са завити и наредени (по възможност в голяма тенджера) върху тях се наливат зелевия сок, водата и изстисква малко  сок от лимона. Другата част от него се нарязва на кръгчета и поставя върху тях. 
* Най-отгоре се поставя чиния, която ще ги притиска да не изплуват и  се варят на ниска степен на котлона за около час и половина. 


Най-добрият вариант за готвене на сарми е във фурната - независимо дали наредени в глинен гювеч, в дълбока тава, покрита с фолио, или в тенджерата.   Тогава на дъното на съда не поставям зелеви листа.   Когато са в тава хубавото на горния ред е, че са леко запечени :) 

18 февруари 2019 г.

Пилешки пастет

        Наскоро Любчето похвали пилешкия си пастет и ме амбицира пак да правя - бях се отказала от пилешкия. Виж, пастет от свинско месо от време /особено зимно, по свинско/ правя. Незнайно защо рецептата, която правех беше с бекон - не беше лош продукт, но този е много по-хубав и богат на вкус.  Излизат 3 бурканчета :) няма за стерилизация; бурканчетата се съхраняват в хладилник. С благодарност и на Любка, и на Ева за прекрасната рецепта. :yum::yum: Подправките съм сложила по мой вкус; мляко със сметана замених и така ще останат :) 

Продукти
500г пилешки дробчета 
500г пилешко месо от бутче 
2 глави лук (трябваше шалот, но правих с бял, той също е много нежен)
3-4 скилидки чесън 
150г масло 
1 ч.ч. прясно мляко 
200мл течна готварска сметана 
50 мл коняк /ром 
2-3 с.л. бяло вино 
1 дафинов лист, зърно бахар, щипка индийско орехче, по 1/4 ч.л. черен пипер и мащерка 
сол :) на вкус 
и още 3-4 с.л.   масло 

Приготвяне
* Пилешките дробчета се почистват от ципите и нарязват едро. 
* Месото от   бутчета се почиства от кожа, ако има и също нарязва на едро. 
* Посоляват се с 1/2 ч.л. сол и заливат с   прясното мляко. 
* Разбъркват се и купата с месо и дробчета се прибира в хладилника за няколко часа (12 държах аз)
* Лукът се нарязват съвсем ситно, посолява с щипка сол и задушава с маслото и виното, докато остане на мазнина (ползвайте широка в тенджера с капак)
* Когато се изпари течността се прибавя ситно нарязаният чесън, разбърква два-три път и се прибавят отцедените и подсушени от млякото месо и дробчета. 
* Разбъркват се два- три пъти и прибавя конякът. 
* Съдът, в който се готвят се затваря с капак и така продължава готвенето им.  Степента на котлона е средна -  трябва да врат слабо, не силно. Месото е поело вода от млякото и сега, докато се задушават, те ще си я пуснат. 
* Готвят се, докато течността се изпари наполовина - при затворен капак това отнема около 15 мин. 
* Прибавя се течната сметана и  подправките - зърното бахар, дафиновият лист, настърганото индийско орехче, мащерката и черния пипер. 
* Оставя се да къкри, докато месото се свари и течността  намали с 1/3 от тази, която е била в момента на наливането на сметаната:blush:  Изваждат се дафиновият лист и зърното бахар - те са едри и се виждат :) 
-----Ако течността изври повече, когато пасирате пастета той ще бъде доста твърд :blush: за рязане с нож, както се казва. А той е сравнително мек продукт.  От няколкото пъти правене вече преценям, че нивото на течността трябва да бъде на нивото на месото в съда за готвене. Но е по-добре да е останала по-малко течност, отколкото пастета да остане рядък - да се разлива.  Консистенцията на прясно смления пастет е с гъстота на кексово тесто :) ама и го обясних. После в бурканчетата ще стегне. Ако ви се вижда гъсто след пасирането -прибавете още малко течна сметана. 
* Тенджерата се отмества от котлона и оставя да се поохлади. 
* Прехвърля се в блендер/чопър, кухненски робот и пасира до гладкост. 
Тук трябва да се опита за сол и ако трябва - се прибавя. 
* Разпределя се в бурканчета и отгоре залива с  тънък пласт разтопено масло. 
* Прибира се в хладилник да се охлади, преди да започне размазването по филийки :blush:

   


12 февруари 2019 г.

Пиле Жулиен

        Пиле Жулиен е класика, която се прави по нашите земи във всякакви варианти.  Сочно пилешко месо, обвито в разтопен сметаново-кашкавален сос и с леко киселата нотка от  стерилизираните краставички. Хубавото на рецептата е, че може да се приготви в голямо плато, както казва Лидия Бастиянич -  "в семеен стил", или в индивидуални форми - за всеки поотделно, ако имате човек около масата, който се храни 5 пъти по-бързо от всички :blush:  
       Най-доброто на рецептата е, че пилешкото месо се готви бързо. И още по-добро, че почти винаги си имам замразени кутии с карамелизиран лук във фризера, които много ми помагат за бързото готвене. Принципно трябва да се приготви с бешамелов сос, но в повечето случаи  и за по-бързо ползвам сметана.  Може да подготвите - задушите, или запържите  продуктите по-рано (или предния ден) и когато ще го предлагате на масата - да залеете с бешамела/или сметаната и запечете.  Местото се нарязва на тънки, дълги ивици /жулиени , от където идва и името на ястието :) но ако не държите на това, може да  нарежете продуктите на кубчета. 
Продукти за 4-5 порции
~1 кг пилешко филе 
~400 г кисели краставички (стерилизирани)
~400г лук (3 по-едри глави)
1 ч.л. захар, щипка  риган и 100мл бяло вино 
~300г гъби (печурка, но може и друга)

1 ч.л. (едрозърнеста) горчица
сол, черен пипер, естрагон/тарос (при наличен, но може и без него)
6-7 с.л. олио 

400 мл готварска сметана 
1 с.л. препечено брашно, или натурално царевично нишесте 
щипка индийско орехче и сол 

~ 300 г кашкавал
 
Приготвяне: 
* Пилешкото месо се подсушава и нарязва на тънки ивици/жулиени. 
* Подправя се със солта, пипера, горчицата и естрагона; прибавя се половината от олиото, разбърква се и прибира в хладилника за около 30 мин. (докато се приготвят останалите продукти)
* Краставичките се нарязват на тънки ивици.
* Лукът се почиства и нарязва на тънки ивици (полумесци). Посолява се леко и претрива добре с ръка, да се разделят люспите, а той си пуска част от влагата (така се и готви по-бързо).  Оставя се за 5-6 мин, след които се измива със студена вода. 
* В тиган се загрява останалата част от олиото и лукът се поставя вътре, заедно с 2/3 от виното. Готви се под капак, докато течността се изпари. :) малко бавно става, но през това време лукът се задушава добре. 
* Прибавят се захарта и ригана, налива се останалата част от виното и се готви още малко, вече без капак, докато течността отново се изпари. Изважда се в чиния. 
* През това време се подготвят гъбите :) не ги мийте. Почистете ги добре, защото при миенето ще поемат вода и ще  се варят, вместо набързо задушат.  Нарязват се на филии и в същия тиган от лука се задушават за кратко, под капак. Ако след изваждане на лука не е останала никаква мазнина, сложете 1 лъжица. 
* Готовите  гъби се изваждат в чиния. 
* В същият :) тиган се поставя половината от месото и задушава под капак, докато течността, която си пуска месото по време на готвене се изпари. Разбърква се няколко пъти, за да не се слепват ивичките месо. Готовото месо се изважда, а в тигана се задушава втората партида. 

В тавата за печене, или в индивидуални форми  се  разпределят подготвените продукти - на дъното половината месо, отгоре лукът, гъбите, краставички и върху тях останалата част от месото. 
Брашното се размива в  сметаната, прибавя солта, щипката индийско орехче и сместа се налива върху месото. 
Настъргва се кашкавалът. 

Ако сте подготвили да печете в керамични форми - сложете ги във формата и включете фурната на 200*. Ако формата/формите не са керамични, може да загреете предварително фурната на 200* Така печенето става по-бързо - вместо за 30 мин, те са готови за ок 10-15 мин. 

И в двата случая се пекат до разтопяването и зачервяване на кашкавала. 
Писането е дълго :) почти колкото приготвянето на самото пиле Жулиенwink1

8 февруари 2019 г.

Мезе от свински бузи в зелев сок

       Докато все още има зелев сок и времето е подходящо за свинско :yum::yum: Едно мезе от варени в зелевия сок свински бузи. Получава се нещо като шарена сланина. Бузите принципно имат доста мазнина, но аз я изцепвам с ножа - оставям кожата на бузата и маааалко до оскъдното там месо :) Това мое мезе е от собствено купено цяло (~100кг) прасе, но по магазините продават свински бузи и глави и може да си приготвите в къщи. Само подбирайте по-малки - големите имат много повече сланина. 
       Свинските бузи в Италия са уважаван вид бекон - Гуанчале (Guanciale) - сурови се подправят и сушат няколко седмици. Италианците (според Дженаро Конталдо) смятат този бекон за по-деликатен от другите видове и е оригиналния продукт за приготвяне на паста Карбонара.  Пропуснах момента да пробвам сушен тази година, но за следващата се надявам да успея :)
       Варенето на мръвка  за мезе в зелев сок  го правим отдавна - най-добре е парче врат, или шарено месо/гърди. Става и филе, но е доста сухичко после. Диафрагмите са много подходящи, навити на руло и завити в кожа - получава се чудесно роле, което някой ден ще намери място тук :) 
Продуктите, както е ясно са 
свински бузи 

около 2-2,5л зелев сок  (трябва да покрива месото, поставено в тенджерата)
1 дафинов лист, зърно бахар, 10-на зърна черен пипер

подправки за овалване: 
3 с.л. червен пипер 
по 1/2 ч.л. едро смлени  черен пипер, кимион, семена копър, чимен, риган 
стрък около една педя праз 

Приготвянето е лесно :blush:
* Бузите се почистват от дебелата част сланина в тях, както писах. Останалата част се увива стегнато с парче дебел памучен конец (за печене). 
* Вари се в зелевия сок около 2 ч. на слаба степен на котлона - до омекване на месото - пробва се с вилица - щом зъбите на вилицата влизат лесно, без съпротивление - месото е готово. 
* Отцежда се и оставя да се охлади напълно. Конецът се срязва и отстранява
* Стръкът праз се нарязва на ситно и смесва с всички подправки на голямо парче хартия, или фолио. 
* Охладените парчета бузи се овалват добре в подправките - леко се притискат при овалването, за да могат подправките да залепват по-добре. 
* Завива се в парче свежо фолио/или найлонов плик и охлажда поне 2 часа, преди да се нареже. 
* Съхранява се в хладилник  около седмица. Ако издържи :) не е толкова много.


5 февруари 2019 г.

Въздушна салата

       Или иначе казано "Стъргана салата". Въздушността на салатата (която може да мине и за предястие) идва точно от настърганите продукти, тъй като докато падат във формата малките стружки с продукти, между тях остава въздух и прави салатата пухкава. А стъргането на продуктите е доста по-лесно от ситното им нарязване. 
       13 години след като я научих от тогавашната си шефка и  публикувах в любимия стар форум на Гответе с мен, се сетих да снимам отново салатата и  тя най-после да намери място тук , в моето местенце. Както вече писах - освен за салата (тип зимна) е много подходяща и за предястие :blush: че и да се нахрани с нея човек. Търпи всякакви импровизации според любимите продукти. . Както и разни зеленчуци за цвят. Девойката ми я беше казвала и с печена червена чушка, но у нас не се прие с нея. Първоначално я правех и със сирене и кашкавал, но тъй като има достатъчно количества яйца и майонеза, тези два млечни продукта вече не ги слагам, освен настърган кашкавал най-отгоре с яйцата за украса.  Украсата може да бъде от зеленчуци, или шунки/филета, сирена и други продукти :) които да се открояват на светлата повърхност на салатата. При мен зимата обикновено е със зеленчуци за свежест  :blush:

     Приготвяна в стъклена форма е много ефектна, тъй като се виждат различните пластове на салатата ( вчера обаче трябваше да пробвам новата си разкопчаваща форма :blush:)  Може и просто да се настържат в голяма чиния за салата и се получава като купол.  Изборът в какво ще я направите е Ваш :)  С почти същите продукти и различен начин на оформяне е и тази салата Гнездото на глухаря , която правя - наречена така заради формата на гнездо и яйчицата, поставяне извън "гнездото" - по идея от руските сайтове, пак преди 10 годин :) 
       И последно, преди рецептата - това са продуктите и начинът  за приготвяната от мен  Салата-торта с единствената разлика, че когато приключа с пълненето на формата с продуктите, притискам отгоре внимателно с ръка, за да се уплътнят по формата, или ползвам желатин с майонезата, които също я стягат и правят  по-плътна и се реже много лесно на правилни парчета. 

Продукти (форма с d 30 см, или  2028см )
1кг сварени картофи 
4 (по-големи) сварени моркова 
1 буркан (от ~700г) кисели/стерилизирани краставички 
300-350г шунка /варено-пушено филе 
400 г майонеза смесена с 
200г цедено кисело мляко (или крема сирене) и пасирана вътре 1 скилидка чесън 
5-6 яйца 
сол 

за украса - чери домати, маслини, каперси, магданоз, или копър ................

Приготвяне
* Картофите  и морковите се белят и сваряват цели в подсолена вода; отцеждат се и охлаждат.
* Майонезата се смесва с цеденото мляко/крема сирене, 1-2 щипки сол и фино пасираната скилидка чесън. 
* Във форма /или купа, чиния/ на дъното се настъргват  половината количество сварени картофи  ~2-3 см пласт. Внимателно се разпределя  да има и по ръбовете на формата.  Картофите трябва да се опитат - ако не са поели достатъчно сол при варенето, тук се посоляват леко. 
* Върху тях се настъргват   половината сварени моркови, а върху тях - настърганото, или нарязано на тънки малки ивички филе. 
Всичко се залива/намазва  с половината част от млечно-майонезената смес. 
 
* Настъргват се останалата половина от картофите, върху тях морковите, белтъците на половината яйца (за настъргване отгоре и за цвят  оставяме повече всички жълтъци и половината белтъци - особено, ако са домашни - жълтият им цвят е наслада за очите :) ), посолява лека, ако трябва; останалото филе и краставички. 
* Разпределя се и останалата млечно-майонезена смес и внимателно разпределя по цялата повърхност :) не притискайте с лъжицата, идеята е да остава въздух между продуктите - докато престоява в хладилника, млечната смес сама ще се намести в тях. 
* Настъргват се останалите яйца и жълтъци и формата със салатата се прибира за 2-3 часа в хладилник. 
  
      Пластовете може да редувате както искате. Или както ви дойдат по ред на подготвяне продуктите. Може да включите и други ваши любими - червена чушка, сирена, грах, или много ситно накъсани бланширани розички броколи - важното е всички продукти да бъдат добре отцедени преди да се вложат в салатата, за да не я разводнят :) 
      Преди сервиране се украсява.  Ако салатата се направи във форма с откопчаващи се страници, преди да отворите прекарайте тънък нож между нея и стената на формата - така салатата се отлепя лесно, а  рингът се изважда спокойно.