Страници

30 септември 2018 г.

Тиганици с банани

       Или банановые оладьи по руски, а от американската кухня - banana pancakes. С три думи - дебели, малки палачинки. Както и да се каже, все са уханни на банан, масло и канела малки  питки, наслада за небцето, поляти с мед и гарнирани с още банан. Дори не са пържени, като соления им вариант.  :nyam::nyam: Тиганици със сирене  отдавна съм публикувала и са една невероятна закуска за почивните дни. Правенето и на двата вида не отнема много време. Банановите стават и в тъничък вариант като познатите ни палачинки,  но тогава бананите трябва да са почти идеално пасирани :) тук са доста груби и се усещат парченцата банан.  Как ще ги направите е Ваш избор :) а аз другия път ще се постарая да снимам и тъничкия им вариант.  Ако искате да са  pancakes,  не сипвайте сместа на няколко купчинки в тигана, а на една  (3-4 лъжици) и по-голяма в средата, да се образува кръг с диаметър 8-10см.
Продукти
3бр.  меки банана (средни) 
3 яйца 
5 с.л. брашно 
2 с.л. захар 
2 с.л. заквасена сметана, или гъсто цедено мляко 
1 пак.бакпулвер (10г) 
1 пак. ванилия (10г)
1/2 пак канела (5г)

по 1 с.л. олио и разтопено масло за намазване на тигана 

масло за намазване на  готовите тиганици 

 Приготвяне
* Бананите се намачкват с вилица, или настъргват на средно ренде (за мен е по-лесно настъргването). 
* В купа се разбиват  за кратко  яйцата със захарта. 
* Прибавят се намачканите/настъргани банани и сметаната и се разбъркват. 
* Брашното се смесва с останалите продукти - бакпулвер, канела и ванилия, прибавя се на 2 пъти към банановата смес и обърква до хомогенна смес :) т.е. да не остават топчета брашно. 
* В малка купичка се разтопяват маслото и олиото. 
* Тиган с незалепващо покритие се загрява - на 1/2 от мощността на котлона. 
* Когато е готов, с четка се намазва равномерно цялото дъно. Ако нямате четка за намазване на тестени изделия, или тиган в къщи - ползвайте парче ябълка, забито на вилица :) 
* Сместа се сипва на няколко места в намасления тиган със супена лъжица -не я препълвайте; колкото са по-малки, толкова по-лесно се обръщат. Трябва да имате предвид, че сместа се разлива и трябва да остава по малко място между тях, когато е разлята. 
* Изпичат се до зачервяване от двете страни. Когато се запекат отдолу и се разклати тигана, тиганиците се разместват вътре и обръщат лесно с шпатула/или лопатка. 
* Веднага щом се извадят, бързичко се намазват  тънко с масло :) тук аз си отрязвам половин пакетче масло и държейки го с хартията му, намазвам по всички за няколко секунди. 
* Преди следващото сипване на сместа, тигана отново се намаслява.  

Може да се залеят с мед ( носят на  сладост) и гарнират с още банани и други плодове. Ако не искате да заливате с мед - увеличете  захарта с още 2 лъжици. За мен медът е за предпочитане :nyam::nyam: пък  е и чист, собствен добив. От пчелиците на Мише.  

20 септември 2018 г.

Маринован паламуд :) по два начина

        Почивката на море няма как да завърши без прясна риба при нас :girl_prepare_fish: Този път си бях обещала и си отядох само на морска храна :drinks: с бира, разбира се. И имах удоволствието това да бъде почти винаги на пристанището. След като посрещнахме и изпратихме много лодки в морето, обявих на Мише, че без риба от тук не си тръгвам - за разлика от мен, той е убеден, че продуктите в хладилника на крака идват в къщи.  Пък и вече сме в септември,  времето, в което  паламудът в морето е по-едър. Малко трудно, но го завлякох сутринта в 7ч  на пристанището, да чакаме рибарите :), защото някой трябваше да носи торбите с риба. Пък и той обича  сурово-солена риба    Мислех да направя тази   маринована риба, но се отказах да "разноднявам" положението със зеленчуци и рибни подобия.  До сега  така маринованата риба не бе намерила мястото си  в блога   :wink1: Този начин на мариноване на паламуда в олио  е познат и под  името Лакерда, но мои приятели казват, че Лакердата е и изчистен от костите  паламуд. А моят не е :) Чистиш и ядеш, иначе има опасност от преяждане.  
    Ако няма от къде да си купите пресен паламуд (естествено голяма част от българите не живеем на морето) опитайте този маринован паламуд на Черноморски улов. 



 
         За маринован паламуд естествено ни трябва паламуд   :wink1: и колкото по-големи риби, толкова по-добре. Моите са между 600 и 700г  Най-много харесвам едрите, почти килограм риби. 
И още: 
морска сол, дафинов лист, лимон, черен пипер, бахар, оцет и олио, или зехтин.  
* Рибите се почистват много добре - отрязва се главата, перките, опашката, срязва по дължината и почиства коремната кухина - там се чисти внимателно и черната ципа,  да не остане нищо, освен месото. 
* Измиват се добре на течаща, студена вода. 
* Поставят се за 2 часа  в леген със студена вода, за да се отцеди добре и кръвта - в тази студена вода добавям и кубчета лед, за да стои стегнато месото на рибата. 
* Изваждат се и оставят с коремите надолу на кърпа/кухненска хартия за още час, да се отцедят от водата.
***Ако ще се чисти гръбначната кост - тук е моментът - с тънък нож се правят прорези от двете страни на гръбнака и изважда. Така се отваря и се виждат и средните кости, които се измъкват лесно с  пинсета.  Рибата отново се затваря. При мен видно е, този път чистенето на костта съм го пропуснала. 
* Нарязва се на шайби с дебелина ок 2 см. 
* На дъното на съд, в който ще се осолява рибата (правоъгълна кутия примерно) се поръсва дебел слой  морска сол - около 2см (рибата ще се отцежда още, а   солта ще  я държи отгоре, без да се допира в отделената течност) . Върху нея се подреждат плътно шайбите риба. 
* Следва отново пласт слой - тук е достатъчно не повече от 1см и отново  ред риба. Редят се, докато свърши рибата :) 1, 2, 3 или повече пласта - независимо колко са, най-отгоре се завършва с пласт сол. 
* Съдът се затваря и прибира в хладилник за 24 часа. 
* Рибата се изважда, почиства от солта и измива със студена вода. 
* Шайбите се поставят  между 2-3 пласта  кухненска хартия да се отцедят  добре от водата. 
* Съдът се почиства от солта, рибата се връща вътре и залива с оцет - бистър ябълков оцет :). оставя се така за 2-3 часа отново в хладилник.  Шайбите тук ги поставям изправени, за да не хабя  много оцет :) 
* Отново се отцеждат - този път от оцета - между 2-3 пласта кухненска хартия (или меки домашни кърпи без власинки). 
* Олиото, или зехтина се загряват - пуска се голяма троха хляб и когато тя  започне да се пържи  - олиото е готово. Съдът с мазнината се отстранява от котлона, трохата хляб се изважда,  а в нея се пускат дафиновите листа, черния пипер и бахара. Оставя се да се охлади напълно. 
***Тук ще вметна, че  една риба ~ 700г  се събира в един буркан 0,800 мл. За него трябват 10-на зърна черен пипер, 2 зърна бахар и 2-3 дафинови листа. Олиото е около 250 мл, но винаги ми остава :) което не е проблем, може да се използва.  Когато се прави в кутия  преценявам подправките на брой риба, а олиото е  250 мл на риба + още 250 мл над крайното количество, защото рибата трябва да бъде добре покрита от мазнината, а в кутията повърхността е по-голяма, отколкото в буркан. Моя си логика. Но действа. 
* На дъното на буркана се налива малко олио с част от подправките. Нареждат се плътно шайби риба - обикновено 2 :), но ако са по-малки, може  2 1/2. Следва тънък резен лимон по желание, олио с подправки, отново риба и така, докато свърши рибата, или се напълни буркана. 
* Както по-горе писах,  рибата  трябва да бъде покрита от олиото и никъде вътре да не остават въздушни мехурчета. Ако видите такива - с дървено шишче, или тънък нож направете място да се запълни с олио. 
* Бурканите (или съдът с рибата) се затварят и прибират в хладилник за 3-4 дни.
* След което вадите, запрятате ръкавите :) и си наливате нещо студено алкохолно..... Не Ви подстрекавам. Но си върви на рибочката  nyam
  
Допълвам вторият начин - осоляване в саламура.  Тук е обяснено подробно.  И двата варианта ми харесват еднакво.  Първия вариант има лееееекия привкус на оцет.
Почистената риба се поставя в саламура - вода и морска сол,  на килограм  риба - 300г. сол и толкова вода, че да покрива рибата. Която естествено не се поставя в много широк съд, а според  броя на рибите се избира такъв съд, че да го задънят. 
Така в саламурата рибата престоява 72 часа - не се притеснявайте, не става никак солена, а в източника пише ако искаме рибата да е по-солена - да държим 5 денонощия. 
Изважда се от саламурата и оставя да се отцеди добре - с гърба нагоре, върху кърпи, или кухненска хартия за 24 часа. 
След това може да се почисти от костите - плъзгайки ножа по основната кост от главата към опашката. Аз не ги почистих :) само леко поразтворих  паламудите и махнах всички кости от основната към корема :) така, когато се срежат шайбите остават само основната, която се отделя лесно. 
Отцедената риба се нарязва с мноого остър нож на шайби.  
Нареждат се възможно най-плътно в кутия, или буркани, между които се поставят дафинови листа, зърна черен пипер и бахар и резенчета лимон. 
И както и при горната се залива със запържено и охладено олио. В напълнената кутия, или буркан, олиото трябва да бъде поне 1 см. над рибата, за да я предпазва от окисляване. 
Прибира се в хладилник да зрее :) 3-4 дни са напълно достатъчни, преди да наченете кутията :) 



14 септември 2018 г.

Свинско със зелен фасул


       Яхния със зелен фасул мога да ям всяка седмица, независимо с месо, или без. Обичам я  гарнирана с кисело мляко и nyam  чесън. За вечеря, разбира се. Варианти на тази яхния много, но днес ще споделя как аз я готвя.  Есента дойде и няма как да пропусна манджа със свинско :) макар сосовете в тях не са най-фотогеничните,  но пък тук залагаме на вкуса, знаете :) В днешния случай гарниран с хрупкавия и не толкова миризлив маринован чесън с джанки, от който всяка година си обещавам да правя по още 3-4 бурканчета.  Връщам се на рецептата за вкусното задушено свинско месо със зелен фасул. 

Продукти за 4-5 порции: 
~ 700г свинско месо - бут, плешка, врат, или джолан 
~ 800г пресен зелен/жълт фасул (или 1 консерва от 800г) 
~60-70 мл олио 
1 глава лук 
4-5 скилидки чесън 
2 средни домата (~200г) 
1 равна с.л. червен пипер 
1 равна с.л. сол 
1 пълна с връх с.л. брашно (препечено, имам си в буркан)
шепа пресен магданоз  

понякога :) 1 чушка и 2-3 картофа

Приготвяне
* Лукът и чесънът се почистват и нарязват на дребно; доматите се белят и нарязват на ситни кубчета, или настъргват на едро ренде. Фасулът се почиства и нарязва на дребни парчета. 
* Месото се нарязва на порции, или на дребни хапки - в този случай е едро, на порции :). Посолява се. 
* Загрява се олиото и месото поставя в него, да се запържи/запечата от всички страни - ако е на дребни парчета се разбърква често, докато се запържат добре и отделената вода изври; ако е на едри късове е по-лесно - место се обръща  и запържва от всичките  му страни за по минута. 
* Изважда се в чиния, а в тенджерата се поставят лука и чесъна - запържват се за 2 мин, докато лука стане прозрачен - няма смисъл да се пържи до зачервяване. 
* Прибавя се червения пипер, разбърква се - не повече от 15-20 сек., посолява се и добавят нарязаните домати. 
* Задушават се 4-5 мин.;  месото се връща в тенджерата и налива вода - около 1л. 
* Когато заври, ст епента на котлона се намалява и се оставя ястието да къкри около 40-50 мин. - до омекване на месото. 
* През това време почистеният фасул се бланшира в 1,5л. подсолена вода за около 15 мин. и отцежда. 
* Прибавя се към месото - част от  водата при него трябва да е извряла и да е толкова, че едва да се покрива  месото. Ако е повече - степента на котлона се увеличава и се тенджерата се оставя  отворена, за да се изпарява. 
* Зеленият фасул и месото се готвят заедно, докато и боба омекне достатъчно - има хубави, нежни сортове, на които  са им достатъчни 10-15 мин. готвене, след първоначалното бланширане. Ако буркана е от консерва/буркан  съвсем сварен - след прибавянето му към месото се готви 5-6 мин. 
* Изважда се малко от соса; охлажда и в него се размива брашното. За да не мирише :) на сурово брашно, аз ползвам предварително препечено - често споменавам, че обикновено запичам една тава с брашно и съхранявам в буркан, за да имам винаги под ръка. 
* Яхнията се сгъстява  - налива се размитото брашно и бърка, докато клокне. Прибавя се нарязаният магданоз и отстранява от котлона. 

По същия начин готвя зелен фасул с телешко и заешко месо 
      Понякога :) когато и младите хора ще хапват манджата, слагам картофи, за да могат те да ядат яхния от месо с картофи, а аз и Стоев - яхния от зелен  бобо с месото. Картофите ги слагам да се варят заедно с месото, тъй като има домати в яхнията и се готвят малко по-бавно, отколкото, ако е без домати.   Чушката в манджата също е понякога - ако имам в момента. Ако нямам - не е фатално, че няма да сложа. 

12 септември 2018 г.

Сладко-кисел сос

      Почти тайландски ;D не съм ходила там и не знам какви са им точните подправки, но на вкус много се доближи като този тайландски сос сладко-кисел сос, който ползваме в къщи (Лидълски е, от азиатските седмици се запасявам) 
      Наскоро Ванката Пейчев сподели рецептата за сладко-лют  тайландски сос и нали в аз и младите хора много обичаме всякакъв сладко-кисел сос, веднага си я преработих за нелют вариант.  Дозата е малка, излизат 4 бутилки по 250-300 мл и след първият опит, в който сложих няколко люти чушки за пикантност :heat: , рязко ги намалих до леееека пикантност :) Лютивината, разбира се е  въпрос на вкус и желание, но трябва да се има предвид количеството захар,  ако се прави в голямата част със сладки чушки - те самите сладнят. Това наложи промяната на рецептата на Ванката.  Ако не Ви е достатъчно люто, или ползвайте рецептата  му само от люти чушки, или опитвайте и ако не Ви достига лютивината - прибавяйте по 1-2 люти, пасирани чушки в момента на приготвянето на соса. Но не може да се вади люто, да знаете ;D 
      Излишно е да казвам, на какво най-много подхожда соса, нали :innocent:
Продукти
600 г  червени сладки чушки (това количество е готови, почистени чушки.) 
50 г люти чушки - също почистени, без семена :) тук е желателно да се ползват ръкавици :)
500 мл оцет 
450 г захар 
100 мл червено вино 
5-6 скилидки чесън 
1 равна ч.л. сол 
1 равна ч.л. семена кориандър 
1 зърно карамфил 
парче от 2-3 см. джинджифил (или 1.ч. сух, но варианта с пресния корен е по-добър) 
1/4  ч.л. семена  бял синап 
1/2 ч.л. лимонтозу

1  ч.л. царевично нишесте 

***Семена синап и кориандър се продават и в аптеките, и в магазините при подправките. Сложила съм и 2-4 стръка  зелен кориандър, защото го посях :) а той взе, че излезе, но определено може само със сухия. Джинджифил освен сух в пакетче, вече има в почти всички зеленчукови магазини   и в големите хранителни търговски вериги. 
Чушките, които ползвам са различни сортове - червени -  капия, от дебелите рибки, сиврия.
Ако не искате да ползвате царевично нишесте, може да изварите повече соса, но ще стане още по-сладък. А царевичното нишесте тук, макар и малко, придава  кадифена  плътност на соса.
Приготвяне
* Чушките - почистени и нарязани; парчето джинджифил обелено и дребно нарязано и скилидките чесън се пасират на пюре -  грубо, не гладко. 
* В дълбока тенджера се наливат оцета и виното, прибавят се захарта и пасираните чушки. 
* Включва се котлона и сместа се кипва - тук тенджерата се пази до котлона :) образува се пяна, която  изкипява, ако не пазите (личен опит). Затова котлона се намалява - 2/3 от мощността му, а пяната внимателно се обира. 
* Когато се обере всичката образувана пяна - винаги излиза около 3 лъжици - се прибавят фино смлените  подправки и солта. 
* Оставя се да ври, докато се изпари голяма част от водата - сосът се сгъстява малко, но нямаме очаквания да стане като лютеница, или доматен сос. Последните два пъти варя точно 25 мин, на 2/3 от мощността на котлона и това време е напълно достатъчно - парченцата чушки са добре сварени, сосът се е посгъстил и вече вкусен :) тук може да опитате спокойно. Ако Ви се вижда рядко - оставете го да ври още 5-10 мин. (това зависи от вида на чушките  :) пазарските са с по-голямо водно съдържание, заради обилното напояване) . 
* Прибавя се лимонтозуто и размитото с 2 лъжици вода нишесте.
* Сосът се разбърква, котлонът се  изключва, но тенджерата си остава на него. 
* Пълнят се подготвените сухи и затоплени (във фурната на 50-60*) бутилки, или бурканчета   - бутилките се пълнят много лесно с фуния, затварят се с капачките и обръщат върху тях. Завиват се с дебела кърпа и оставят така,  надупени :) бутилки, или бурканчета, докато изстинат напълно. 

4 септември 2018 г.

Пилешки сърца в масло

       Пилешките сърца освен чудесно мезе, са вкусни и за основно, и за предястие, и  за супа. Малко връткава работа е почистването им - да се отстрани онази артерия-израстък, която я има почти винаги по сърчицата и да се цепнат, за да може да се почистят съсиреците кръв, които са останали там, макар и малки. Ако ги хапвате в заведение - не се надявайте особено тези неща да бъдат почистени :) но в домашни условия предпочитам да си ги почистя. Както и да  ги сваря предварително, вместо да са ми жилави, ако са пържени в масло, или задушени с лук и зеленчуци.  И малко ми е странно, като каже някой, че направо ги запичат на скарата, или пържат в тигана - ами това си е мускул, нормално е да е жилав.  
Продукти за 2 порции: 
500г пилешки сърца 
3-4 стръка магданоз
3-4 стръка мащерка 
стръкче риган (тези са пресни, ако нямате - слагайте  по 2 щипки сухи)
1/2 ч.л. сол 

50г масло  и 1 с.л. олио 
по 1 щипка суха мащерка, сух риган, черен пипер, едросмлян червен пипер и 2 скилидки чесън. 

Приготвяне
* Сърцата се  цепват по дължината, изрязват се останалите артерии (едни бели тръбички :) и измиват добре. 
* Поставят се заедно с подправките в подсолена вода  и варят около  20-25 мин от момента на завирането на водата. Пробва се с вилица - ако леко влиза в месото -значи е готово. ако ли не - варят се до готовност. 
* Отцеждат се. 
* В тиган се загрява маслото с олиото и 3-4 лъжици бульон от варенето им. 
* Поставят се сърцата, сухите подправки и ситно нарязаните скилидки чесън. 
* Готвят се, докато останат на мазнина - тук са необходими около 3-4 мин. 
* Следващите 2-3 мин са за загара им и истинското запържване. И са леко критични :) Сърцата пукат. Гърмят. И пръскат мазнина :) Трябва много внимателно да се разбъркват, най-добре е да се използва капак за пържене. Но точно при това запържване се усещат вече всичките аромати, които са прибавени, а те самите добиват приятно зачервен вид. 
* Сервират се веднага - в този случай със сотирани картофи (и новите ми лилави картофчета ). Като всяко месо, готвено с масло, най-вкусни са топли.