Почивката на море няма как да завърши без прясна риба при нас Този път си бях обещала и си отядох само на морска храна с бира, разбира се. И имах удоволствието това да бъде почти винаги на пристанището. След като посрещнахме и изпратихме много лодки в морето, обявих на Мише, че без риба от тук не си тръгвам - за разлика от мен, той е убеден, че продуктите в хладилника на крака идват в къщи. Пък и вече сме в септември, времето, в което паламудът в морето е по-едър. Малко трудно, но го завлякох сутринта в 7ч на пристанището, да чакаме рибарите :), защото някой трябваше да носи торбите с риба. Пък и той обича сурово-солена риба Мислех да направя тази маринована риба, но се отказах да "разноднявам" положението със зеленчуци и рибни подобия. До сега така маринованата риба не бе намерила мястото си в блога Този начин на мариноване на паламуда в олио е познат и под името Лакерда, но мои приятели казват, че Лакердата е и изчистен от костите паламуд. А моят не е :) Чистиш и ядеш, иначе има опасност от преяждане.
За маринован паламуд естествено ни трябва паламуд и колкото по-големи риби, толкова по-добре. Моите са между 600 и 700г Най-много харесвам едрите, почти килограм риби.
И още:
морска сол, дафинов лист, лимон, черен пипер, бахар, оцет и олио, или зехтин.
* Рибите се почистват много добре - отрязва се главата, перките, опашката, срязва по дължината и почиства коремната кухина - там се чисти внимателно и черната ципа, да не остане нищо, освен месото.
* Измиват се добре на течаща, студена вода.
* Поставят се за 2 часа в леген със студена вода, за да се отцеди добре и кръвта - в тази студена вода добавям и кубчета лед, за да стои стегнато месото на рибата.
* Изваждат се и оставят с коремите надолу на кърпа/кухненска хартия за още час, да се отцедят от водата.
***Ако ще се чисти гръбначната кост - тук е моментът - с тънък нож се правят прорези от двете страни на гръбнака и изважда. Така се отваря и се виждат и средните кости, които се измъкват лесно с пинсета. Рибата отново се затваря. При мен видно е, този път чистенето на костта съм го пропуснала.
* Нарязва се на шайби с дебелина ок 2 см.
* На дъното на съд, в който ще се осолява рибата (правоъгълна кутия примерно) се поръсва дебел слой морска сол - около 2см (рибата ще се отцежда още, а солта ще я държи отгоре, без да се допира в отделената течност) . Върху нея се подреждат плътно шайбите риба.
* Следва отново пласт слой - тук е достатъчно не повече от 1см и отново ред риба. Редят се, докато свърши рибата :) 1, 2, 3 или повече пласта - независимо колко са, най-отгоре се завършва с пласт сол.
* Съдът се затваря и прибира в хладилник за 24 часа.
* Рибата се изважда, почиства от солта и измива със студена вода.
* Шайбите се поставят между 2-3 пласта кухненска хартия да се отцедят добре от водата.
* Съдът се почиства от солта, рибата се връща вътре и залива с оцет - бистър ябълков оцет :). оставя се така за 2-3 часа отново в хладилник. Шайбите тук ги поставям изправени, за да не хабя много оцет :)
* Отново се отцеждат - този път от оцета - между 2-3 пласта кухненска хартия (или меки домашни кърпи без власинки).
* Олиото, или зехтина се загряват - пуска се голяма троха хляб и когато тя започне да се пържи - олиото е готово. Съдът с мазнината се отстранява от котлона, трохата хляб се изважда, а в нея се пускат дафиновите листа, черния пипер и бахара. Оставя се да се охлади напълно.
***Тук ще вметна, че една риба ~ 700г се събира в един буркан 0,800 мл. За него трябват 10-на зърна черен пипер, 2 зърна бахар и 2-3 дафинови листа. Олиото е около 250 мл, но винаги ми остава :) което не е проблем, може да се използва. Когато се прави в кутия преценявам подправките на брой риба, а олиото е 250 мл на риба + още 250 мл над крайното количество, защото рибата трябва да бъде добре покрита от мазнината, а в кутията повърхността е по-голяма, отколкото в буркан. Моя си логика. Но действа.
* На дъното на буркана се налива малко олио с част от подправките. Нареждат се плътно шайби риба - обикновено 2 :), но ако са по-малки, може 2 1/2. Следва тънък резен лимон по желание, олио с подправки, отново риба и така, докато свърши рибата, или се напълни буркана.
* Както по-горе писах, рибата трябва да бъде покрита от олиото и никъде вътре да не остават въздушни мехурчета. Ако видите такива - с дървено шишче, или тънък нож направете място да се запълни с олио.
* Бурканите (или съдът с рибата) се затварят и прибират в хладилник за 3-4 дни.
* След което вадите, запрятате ръкавите :) и си наливате нещо студено алкохолно..... Не Ви подстрекавам. Но си върви на рибочката
Допълвам вторият начин - осоляване в саламура. Тук е обяснено подробно. И двата варианта ми харесват еднакво. Първия вариант има лееееекия привкус на оцет.
Почистената риба се поставя в саламура - вода и морска сол, на килограм риба - 300г. сол и толкова вода, че да покрива рибата. Която естествено не се поставя в много широк съд, а според броя на рибите се избира такъв съд, че да го задънят.
Така в саламурата рибата престоява 72 часа - не се притеснявайте, не става никак солена, а в източника пише ако искаме рибата да е по-солена - да държим 5 денонощия.
Изважда се от саламурата и оставя да се отцеди добре - с гърба нагоре, върху кърпи, или кухненска хартия за 24 часа.
След това може да се почисти от костите - плъзгайки ножа по основната кост от главата към опашката. Аз не ги почистих :) само леко поразтворих паламудите и махнах всички кости от основната към корема :) така, когато се срежат шайбите остават само основната, която се отделя лесно.
Отцедената риба се нарязва с мноого остър нож на шайби.
Нареждат се възможно най-плътно в кутия, или буркани, между които се поставят дафинови листа, зърна черен пипер и бахар и резенчета лимон.
И както и при горната се залива със запържено и охладено олио. В напълнената кутия, или буркан, олиото трябва да бъде поне 1 см. над рибата, за да я предпазва от окисляване.
Прибира се в хладилник да зрее :) 3-4 дни са напълно достатъчни, преди да наченете кутията :)