Всички поздрави и пожелания от предната публикация са предадени, но на частта за послушанието още ми е весело и обнадеждаващо; госпожицата се хили с непрекъснати подмятания за тихото съжителство на два козирога с една овца...упс Овен де. Три рогати под един покрив. Ама пък е весело, някак си женската част не се виждаме да седим тихо и мирно и без право на отговор.
Аз обаче тая силни надежди израза "много да МЕ слушаш" някак си да изчезне от поздравленията им по случаи моите си празници :))) И примерно те да ме чуят някой път, когато ги помоля да дойдат да скубят някое пернато. Интересно, как единия точно тогава е със схванат гръб от училищната чанта, пък другия вече си бил заработил неговата част. С пернатите. Брейй, добре, че не сме в ератата на Флинтстоун и не ми се налага за всяка вечеря да започвам с пера, копита, перушини.....
С този фазан обаче му хванах цаката на пернатото, но се надявам милите ми човеци скоро да не четат тук.
Една идея с месо от фазан още отлежава в главата ми, или по-скоро изчаква следващата събота :) С което да сложа край на първа част Проект 10 - Ястия с дивеч. Затова първия брой реших да го направя простичко - печен. И тук-там лимон и портокал за аромат.
Изключително ароматно печено пиле, което ще се получи вкусно и ароматно и с бройлер от магазина и дори ще се спести времето за мариноване, което отделих на този красавец.
Важно: 1бр. фазан е достатъчен за вечеря на трима души. Не повече. Фазанът е по-голям от другите гарджета - яребици, гургулици, пъдпъдъци, но все пак не е добре охранен бройлер.
Необходими са:
1 фазан (~ 1кг чисто тегло)
маринован за поне 12 часа в смес от: 200 мл прясно мляко, 200 мл вода и 200 мл бяло вино
~80 гр. масло
1 с.л. горчица
1 ч.л. естрагон
1 равна ч.л. сол (или на вкус)
1/2 ч.л. черен пипер
1 равна ч.л. чесън на прах
1 лимон
1 малък портокал
2-3 глави чесън
няколко стръка мащерка
по 150 мл бяло вино и пилешки бульон (ако няма истински, не кубче - вода)
Приготвяне:
* Отлежалия в марината фазан се изважда и подсушава с мека кърпа или няколко пласта кухненска хартия.
* Маслото се оставя на стайна температура да омекне, смесва се с горчицата и подправките и солта, сока на половината лимон и половината портокал.
* С тази смес птицата се намазва. След това се обтрива с ръце около 2-3 минути, отвътре и отвън, за да поеме добре сока с подправките.
* Завързват се краката, за да не се отваря при печене и поставя по гърди в тава за печене.
* Поставят се почистените и цели глави чесън, останалия половин лимон - нарязан на кръгове; още 2-3 кръгчета от портокала; стръковете мащерка, наливат се течностите, запечатва се тавата с два пласта фолио и пече в загрята на 220* фурна - 10 мин, или докато се чуе къкрене отвътре, след това намалява фурната и пече още час и половина 170*. Тук зависи каква е възрастта на птицата - може да се развие и опита дали месото на гърдите се къса лесно. Ако е още жилаво - отново да се завие и запече още под фолиото. Аз обаче предпочетох да пека час и половина под фолио, за да не правя такива упражнения :)) и когато развих, месото беше омекнало.
* След развиване птицата се обръща вече по гръб и връща във фурната на 200-* - средна скара - за 10 мин., за да се запече до зачервяване.
Тъй като е добре завито пилето с фолио, половината от соса остава в края на печенето.
Сгъстих го с 1 ч.л. размито във вода царевично нишесте. Този сос е крайно недостатъчен, заради което се наложи да направя сос Беарнез и чеснов соев сос. За последния - 4-5 фино счукани скилидки чесън, смесени с 50 мл. соев сос.
И тъй като "на вкус и на цвет товарищи нет" - на Мише повече му хареса със чесново-соевия сос, а на мен - с Беарнез-соса. Сгъстих го с 1 ч.л. размито във вода царевично нишесте. Този сос е крайно недостатъчен, заради което се наложи да направя сос Беарнез и чеснов соев сос. За последния - 4-5 фино счукани скилидки чесън, смесени с 50 мл. соев сос.