Тази разядка от нахут, зехтин, сусамов тахан и подправки е една чудесна паста от Близкия Изток- за намазване на филия, за всякакви зеленчуци, или за разядка по всяко време, което се сетите, защото може да стои поне 4-5 дни в хладилника. И която разядка аз отказвах да правя през последната петилетка, защото ми идваще доста тежка. Този път обаче е по мой вкус :) и одобрена от момичетата. Рецептата, която Ви предлагам вече не е за перфектния, оригинален хумус, тъй като е с равни части сусамов и слънчогледов тахан (вместо сусамов) и половината от зехтина за пасиране замених с олио. Както при майонезата, която ако е приготвена със зехтин не ми допада.
Светлият хумус е чист, само от нахут , оранжевият - с печени червени чушки и печен чесън. Втория вариант харесахме повече. Пастетът е с кремообразна структура и ароматен :) от чесъна и кимиона и една идея пикантен, разари лютия пипер. Който естествено може да замените със сладък, ако решите да опитате моя начин. Използвала съм сварен нахут - от буркан. При такова изобилие от видове на пазара - не мисля да кисна и варя нахут :)
25 февруари 2021 г.
Хумус
Хумус
Продукти:
1 консерва сварен нахут (450г чисто тегло, без водата/аквафаба)
100мл зехтин
50 мл олио
сок от половин лимон (или повече, тук се опитва на вкус )
2 скилидки чесън
1/2 ч.л. смлян киимон
1 с.л. слънчогледов тахан
1 с.л. сусамов тахан
около 150 мл вода
сол на вкус (1 голяма щипка при мен)
Приготвяне:
* Отцедения нахут се поставя в купа на блендер/или пасатор.
* Прибавят се нарязаните скилидки чесън, половината зехтин и олиото, таханите, лимоновия сок и 50 мл вода .
* Пасира се/разбива, докато се смелят грубо зърната на нахута.
* Прибавя се останалия зехтин и по малко от водата и сместа се разбива/пасира, докато се получи мека, почти фино гладка маса.
* Тук се опитва на сол и се прибавя колкото трябва, както и още лимонов сок, на вкус. На мен ми пое сока на 1 лимон, но не всеки хапва кисело като мен.
* Подправя се с кимион и разбърква за последно.
* Сервира се в чиния и залива с още зехтин (може да го приготвите като кладенче по средата на хумуса) и поръсва със ситно нарязан магданоз и лют, или сладък червен пипер.
Този е малко по-мек като консистенция.
1 консерва сварен нахут (450г чисто тегло )
50-80мл зехтин
50 мл олио
сок от половин лимон
1 глава печен чесън
3 печени червени чушки (средни)
1 с.л. слънчогледов тахан
1 с.л. сусамов тахан
около 100 мл вода
сол на вкус
Приготвянето
е както горния, с тази разлика, че главата чесън е печена, завита в парче фолио във фурната - за ок. 30 мин. (обикновено слагам, когато пека нещо друго, а печеният чесън е много добра добавка към всякакви пюрета и меса) Изваждам само месестата част на скилидките и пасирам с останалите продукти. Чушките ги нарязвам на едро и тогава поставям в купата на пасатора. Тук няма кимион :)
12 февруари 2021 г.
Крамбъл с круши и боровинки
Крамбълът е един от най-лесните, но пък и най-вкусни сладкиши :) сочни сладки задушени плодове с хрупкава захарна коричка, ухаеща на масло Или плодова пита. Тук е рецептата на първия, който правих преди 10 години Най-хубавото при него е, че може да се приготви с всякакви плодове, а крушата за мен е един от най-зимните плодове. Е, боровинките съм си замразила лятото, но това е друга тема. Може да си приготвите маслено тесто за него ден-два по-рано, а когато Ви потрябва за компания на чаша - само задушавате плодовете и печете. Сладостта може да коригирате по свой вкус - зависи колко сладки са плодовете. Тези круши не бяха от най-сладките. Затова първо ги опитвате, после слагате половината количество захар и ако трябва - чак тогава цялото, което съм посочила. Мерките са в лъжици, но те съвсем не са толкова важни за крамбъла.
Продукти за тава с размери 33/25см. (или подобна)
1,5 кг круши
400 г ябълки /2 средни
250г замразени боровинки
3 с.л. балсамов оцет
3 с.л. масло
6 с.л. захар
За масления блат:
250г брашно
5 г бакпулвер (1/2 пакетче)
120г масло меко
2 с. л. студена вода
2 с.л. захар
и още 2 лъжици захар
Приготвяне:
* Мекото масло се омесва с останалите продукти на тесто - тесто е силно казано, трябва да се посъбере на прилична топка от маслените трохи, които се получават.
* Прибира се в плик и в хладилника за поне час.
* Крушите и ябълките се мият, белят, почистват и нарязват на дребни кубчета.
* Задушават се с маслото, захарта и балсамовия оцет - това ще рече под капак :) за около 10 мин - те си пускат малко сос и няма да загорят. За това време достатъчно са омекнали.
* Прибавят се замразените боровинки и задушават още 3-4 мин. Ако боровинките са пресни, прибавете 2-3 лъжици вода.
* Задушените плодове се изсипват в тавата за печене.
* Студеното тесто се разпределя върху плодовете (ако искате може да го разточите на кора, ако искате - просто го нарязвате и подреждате върху плодовете).
* Поръсва се със захарта.
* Поставя се да се пече в студена фурна (заради формата) и включва на 190* С. * Готов е за около 25-30 мин - зависи колко бързо Ви загрява фурната - до бледо или не толкова бледо зачервяване на коричката - както прецените, че искате да бъде - много хрупкава, или по-малко.
Ако ползвате метална форма, може да я поставите в загрятата вече фурна и времето за печене се намалява наполовина.
8 февруари 2021 г.
Сьомга в бутертесто
Или "сьомга Уелингтън". Като филе Уелингтън, което никога няма да приготвя в оригинал, защото само един човек в къщи би ял розово телешко месо, не сготвено до крехкост. Правила съм го с пилешко месо, но вместо спанак - с песто от босилек. Във всички случаи тук имаме мека, сочна плънка с хрупкава коричка. Желателно е да се хапва топло, защото бутертесто като изстине губи своята хрупкавост и пухкавост. Варианти в интернет за подобна рецепта - много. Тук представям моят начин :) а след няколко дни ще споделя и гарнитурата - картофено пюре от обикновени и сладки картофи (страхотно го правя и друг път съм си го хвалила, но все някой ден ще го напиша и тук)
Продукти за 2 порции:
2 филета сьомга по ок. 200-250г.
1 лист охладено бутертесто (275г)
200г листа от спанак
зелената част на 6-7 стръка пресен лук
2-3 скилидки чесън
1 с.л. галета
2 + 1 с.л. масло
200г . крема сирене ( ако нямам домашно, ползвам това )
сол и черен пипер
1 малко яйце и 2 с.л. прясно мляко за намазване
семена сусам за поръсване
Приготвяне:
* Филетата от сьомгата се почистват от кожата и останали кости (почти винаг иима по някоя). Посоляват се и подправят с черен пипер. Оставят се покрити в хладилник за ок. час (може и повече, но това е минимално време, за да поемат от солта)
* Спанакът и лукът се почистват, измиват и нарязват на дребно (подсушавам в центрофугата за зеленчуци).
* Заедно с нарязаните скилидки чесън се задушават в тиган, или касерола, в двете лъжици масло - толкова, че да се изпари водата и останат на мазнината.
* Подправят се с щипка сол, черен пипер и смесват с галетата (тя ще обере излишната влага, защото в спанака все пак остава малко).
* Филетата риба се запечатват в тиган, в останалата една лъжица масло за по 1 мин. от двете страни (отново за да излезе влагата от повърхностния слой на рибата, ако има такава).
* Фурната се загрява на 200* С.
* Бутертестото се разстила и срязва на две части - от лист 275г се получават два почти квадрата. Ако е голям лист се преценява как да се среже според парчетата риба - всяко филе трябва да бъде веднъж и половина в бутертестото. Ако се сетите може да отделите 2 тънки, дълги ленти за декорация отгоре.
* В средата се поставя и разстила на правоъгълник - с големина размера на филето, половината от спаначената плънка.
* Върху него се разстилат 2-3 лъжици крема сирене - на пласт с еднаква дебелина :), а върху него се поставят филетата риба.
* Бутертестото се намазва по краищата с разбитото яйце с прясно мляко и повдига от двете страни върху рибата. Завива се добре, а страничните краища прищипват с вилица, или остър нож.
* Приготвеният пакет се обръща върху лист хартия за печене в тава - така, че парчето риба да остане в долната част, а плънката от спанак - в горната.
* Повърхностият слой се надрязва съвсем леко по диагонал с много остър нож (нали съм писала, че ползвам макетен такъв и за кухненаски цели :)) , а ако сте си отрязали ленти за декорация, или имате още бутертесто - тънки ленти от него се нареждат като решетка върху оформения пакет за печене.
* Намазва се с разбитото яйце и поръсва със семена (бял и черен сусам в случая).
* Пече се в долната част (но не на дъното) на загрятата вече фурна за около 30 мин :) или по-точно - до приятното зачервяване на коричката отгоре.
* Сервира се топло - най-вкусно е със свежа салата, но когато няма - картофено пюре и снежанка са добър вариант за гарниране.
3 февруари 2021 г.
Хрупкави пилешки филета с корнфлейкс на фурна
Хрупкави пилешки филета с корнфлейкс отдавна правя в къщи във фурната. През последните 3 години, откакто младите семейства са отделно по-рядко, но както често се шегува :) "И Асан е човек", защото ги обичам, а в такива случаи и споделям с желаещите деца. В предната рецепта филетата са мариновани в соев сос, зехтин, подправки и белтък, а тук са малко по-различни - с продуктите за мариноване от пилешки крилца "3 лъжици" и месото остава по-сочно и крехко. Ако сте пробвали онези - сега опитайте с тези :) Ще се уверите, че има разлика.
Продукти: (за 1 тава на фурната)
2бр. пилешко филе пеперуда - ок 1,2 кг
3 с.л. кисело мляко
3 с.л. сметана
3 с.л. кетчуп
1 с.л. горчица (или повече, ако искате от нея)
3 с.л. олио/зехтин
1 равна с.л. сол
по 1 ч.л. суха мащерка, риган и черен пипер
за панирането:
1 и 1/2 ч.ч. ситно смлян корнфлейкс (универсален, не сладък)
1/2 ч.ч. галета
1/4 ч.ч. сусам по желание (не всеки път слагам)
4-5 лъжици олио (в спрей :))
Приготвяне:
* Пилешкото филе се подсушава и нарязва на ивици, или хапки с големина по избор, но да бъдат долу-горе еднакви по размер.
* В купа се Смесват всички съставки и подправки за мариноването.
* Прибавя се нарязаното месо и се разбърква добре.
* Купата се завива със свежо фолио/или поставя в торбичка и прибира в хладилника поне за 30 мин. (най-добре за 24ч.)
* Фурната се загрява на 200-220*
* В купа се Смесват всички съставки и подправки за мариноването.
* Прибавя се нарязаното месо и се разбърква добре.
* Купата се завива със свежо фолио/или поставя в торбичка и прибира в хладилника поне за 30 мин. (най-добре за 24ч.)
* Фурната се загрява на 200-220*
* Тавата се покрива с лист хартия за печене.
* Сместа за паниране се приготвя в купа.
* Парченцата пилешко месо се овалват в нея, като хубаво се притискат, за да полепне добре и нареждат плътно едно до друго в приготвената тава. Преди да ги оваляте леко поотцедете, защото марината е доста рядка.
* Сместа за паниране се приготвя в купа.
* Парченцата пилешко месо се овалват в нея, като хубаво се притискат, за да полепне добре и нареждат плътно едно до друго в приготвената тава. Преди да ги оваляте леко поотцедете, защото марината е доста рядка.
И пак сега споделям какво правя аз :) С пулвелизатор ги напръсквам с 2-3 лъжици олио и поставям в загрятата вече фурна да се пекат - за около 20 минути са готови. От магазините за левче си купувам такива, които слред 2-3 използвания изхвърлям с чиста съвест. Преди да започна да ги пръскам, ползвах силиконова четка, да ги "понатупам" отгоре съвсем леко с мазнина, или с тънка струя олио от бутилката ги накапвах с мазнината.
И ги хапваме с млечно-чеснов сос или сладко-кисел сос .
1 февруари 2021 г.
Пръжки (джумерки)
Най-добрата дата за тази публикация :) Честит Трифон Зарезан!
В едната част на Родината известни като пръжки, в друга (включително моето родно място) - джумерки. Само да направя уточнението, че това са пръжките от шареното месо (усмянката/висменката, коремната част на прасето), които се хапват сготвени с кисело зелето, или ей така изпържени, а може и с качамак (както аз много ги харесвам). Другите пръжки се получават от претапянето на сланината на прасето за мас (по-късно ще допълня как се прави, защото има един материал, който си чака реда да го превърна в мас). В градски условия месото може да не бъде точно тази част на прасето, а всяко шарено - само трябва да гледате да е 1/1части месо и мазнина/тлъсто. Правя ги така, както татко ги прави години наред на "свинската Коледа" - да се разбира прибиране на прасето във фризери и буркани. Маста, която се получава е червена :) от пипера. И сме яли филии с такава червена мас, която е по-вуксна от бялата.
Необходими (за 4 чинии с пръжки)
са 2-2,5 кг много шарено месо (или от онази сланина, която има пластове месо по нея, от която изрязвам дебелата мазнина, а оставям месо/мазно - долу горе 1/1 части)
200-250 мл . зелева чорба/сок
1 ч.л. червен пипер
И приготвянето е лесно :)
Месото се нарязва на кубчета с еднакъв размер - колкото са по-ситни, толкова по-бързо ще се изпържат, но пък се губят :) затова ги нарязвам долу горе с размери 2см.
* Поставят се в широка тенджера и към тях се прибавя ~ 300мл вода.
* Включва се котлона и се задушават/под капак, докато водата се изпари. През това време те са си пуснали мазнината.
* Прибавя се зелевия сок и вече без капак се варят, докато отново останат на мазнина. Тук трябва да се посолят, ако Вашият сок не е много солен (като нашия :) Най-добре извадете едно парченце месо и го опитайте.
* Тенджерата се отмества от котлона, прибавя се червения пипер и разбърква.
* Прецежда се през цедка, в купа, където да се събере мазнината, а готовите пръжки може да се хапват :) както ги харесвате, докато са топли и хрупкави.
А аз харесвам - на качамак, върху сготвеното кисело зеле, наредени до чиния боб с парче праз, или лук.
Мазнината - може да се използва за печене на картофи. Всъщност тя не е препържвана, защото в момента, в който пръжките са готови, тя се отмества от котлона.
Ако пък направите пръжките по-ситни, да знаете, че в някои краища в България се прави тутманик/пенерлия с пръжки.
Абонамент за:
Публикации (Atom)