Предисторията на тия хрупкави в панировка темпура зеленчуци е кратка - във ФБ група девойче питаше дали някой ги е опитвал и знае ли как се правят, а жокера е заведение в нашия град. Предположих как са правени, но трябваше да се убедя и скоро бяхме на място с едно от моите девойчета за дегустация. Съмненията ми се потвърдиха - настъргани зеленчуци, панирани по метода на японската техника темпура. Повече за нея съм писала тук. Не съм сигурна, че имаше оризово брашно, но аз си я направих както трябва, защото и преди съм панирала така зеленчуци. Важното е да бъде с леденостудена вода (или кубчета лед), да има царевично нишесте и оризово брашно, смесено с обикновеното брашно. Прави се изключително бързо и е много, много хрупкава. И както скоро една приятелка спомена "сетя ли се за нещо,оказва се,че китайците вече са го измислили, произвели и пуснали в продажба" така и с тези рошковци от хрупкави панирани зеленчуци - отварюм ю-туб, пиша "темпура" (на инглиш, естествено, нали съм полиглот ) и там излизат безброй такива. Аз вече ги бях направила първия път съвсем успешно, но ето тук може да видите нагледно как се правят - разликата с моите е, че те си нарязват зеленчуците на съвсем тънки ленти, а моите са настъргани на едро ренде.
Ще добавя няколко неща, които са важни, ако ги правите - а си струва да се направят :) - трябва ви широка решетъчна лъжица, или голяма метална цедка, с която да се обръщат, или изваждат. За да не слагам лед и разреждам сместа за паниране, аз я правя с ледено студена вода от фризера - малко преди степента на замръзване :) Ако не ви се цапат ръцете с тестяната каша - ползвайте ръкавици - не домакински, те са дебели, има тънички (сигурно всяка жена знае) в аптеките и продават на бройка. Изберете по-дълбок съд за пърженето, за да могат да се обръщат спокойно в мазнината. След като изстине мазнината може да я прецедите и приберете в бутилка и в хладилника за следващо пържене (или на картофи), защото е чиста. Пригответе си решетка, на която да ги изваждате - тази от фурната е подходяща. Под решетката поставете кухненска хартия, за да се отцедят. Но ако ги изваждате на кухненска хартия само, панираните неща - каквито и да са те, отдолу се и овлажняват. Еднакво вкусни са и с млечно-чеснов сос, и с кетчуп, и със сладко-кисел сос.
Необходими, освен тиквички и моркови са:
една част оризово брашно
една част пшенично брашно
1/2 част натурално царевично нишесте
1-2 щипки сол
ледено студена вода (може и газирана)
олио за пържене
Приготвяне:
* Зеленчуците се настъргват на едро, остро ренде - така стружките от зеленчуците не се мачкат при стъргане и са големи. Отворите на моето ренде 12 мм,( за ориентация) пробвахме с един младеж с по-малки, но не се получават толкова добре. Ако нямате ренде с отвори поне 10 мм, по-добре ги нарежете на тънички ивици.
* Олиото се поставя в дълбока тенджера/касерола за пържене.
* В купа се смесват брашната и солта.
* Прибавя се по малко от студената вода, докато сместа стане гъста/рядка, като за палачинки. (количествата за ориентация - 80г оризово брашно, 80г пшенично брашно и 40 г царевично нишесте +350мл вода)
* Посоляват се зеленчуците и разбъркват (непосредствено преди пърженето).
* Изсипват се в сместа и объркват добре.
През това време олиото за пържене е завряло и готово.
* С пръсти се взема щипка от потопените зеленчуци, отцеждат се за 2-3 сек. и пускат във врящата мазнина.
* Пускат се по 5-6 заедно и се пържат до зачервяване от двете страни - няма нужда да се обръщат, а само да се разбъркват; олиото е достатъчно вряло и ги пържи отвсякъде.
* Изваждат се на приготвената върху кухненска хартия скара да се отцедят и сервират топли.