28 април 2013 г.

Декупаж, салфетки и яйца



      Започна се от месец поне голямото козунако-правене, а аз упорито отказвам да правя козунаци. Т.е. дори и сега да направя за лична употреба (правила съм, когато нямаше по магазините и не ме плашат), за празника на нас ни трябват 7-8 броя,  които не ще тръгна да меся нощем. Затова се посвещавам на опитите да  направя декупаж със салфетки на яйца. И много искам  да го покажа, тъй като - освен, че се прави лесно, яйцата стават и по-здрави със салфетките :) а това е много важно за всяко Великденско яйце (преди час правихме упражнението "Чупене на украсените яйца"). Аз ги правих на небоядисани яйца, но съвсем успешно може да се украсят и боядисани в един цвят яйца.

     Първо, преди десетина дни видях  обяснението за декупаж със салфетки тук във форума, а  малко по-късно и Йоана публикува съвсем подробно и постъпково  обяснение за този начин на украса на яйцата. 


     Първия ми опит не беше съвсем успешен - готовите яйца имаха релеф от гънките на салфетката, или пък тя се късаше, тъй като ползвах наличните такива - сравнително тънки се оказаха едните, а другите - по-плътните - с големи макове или великденски яйца - и тези картинки обвиваха цялото яйце.  Но пък си извадих изводите:
Салфетките трябва да са с малки  картинки, наситени цветове и от плътна хартия.
Ако може - яйцата да бъдат бели, или поне светли. И тъй като предпочитам да ползвам био-яйцата от село :) ще си боядисвам и украсявам каквито имам.


Яйцата се мажат с белтък и са съвсем приемливи за консумация - няма лепила, бои и друга химия при украсата им. 
Това е, което ни трябва:
Сварени яйца (или кухи - черупки, ако ще стоят повече време за украса. Измити, подсушени) 

1 суров белтък
салфетки с наситени цветове и не-големи картинки - обясних защо.  Ако са дву- и три-пластови - отлепва се само горния слой, с картинките.
Кокошката ми е подарък от приятел и нямаше как да не включа в тази фотосесия с яйцата :) Снежи,  много ти благодаря!
:flower: ще бъде украса и с яйцата на празника у нас!


Първия начин с цяла салфетка: 
Белтъка се разбива само с вилица.
Яйцето се поставя в средата на салфетката - като в торбичка. Краищата и се повдигат нагоре и излишното над яйцето се изрязва. Прегънатите участъци също се изрязват, за да се поизпъне салфетката по яйцето (или поне голямата част от излишното). 

Така приготвеното "опаковано" яйце  се намазва с белтъка - от него салфетката се навлажнява и залепва за яйцето. Не бива много да се повтаря, за да не се разкъса салфетката.
Яйцето се поставя на хартия за печене, за да съхне - около 2 часа. Тук на мен ми беше под ръка ножицата и използвах ушите и :) яйцата като по мярка паснаха на тях и оставих така да суша. Е, извадих и резервната ножица. 


Втори начин с изрязани картинки от салфетката: 
(който повече ми допадна и  тези, втората партида, вече станаха изпънати  без целулит въпреки, че салфетката  пак беше тънка.)
Изрязват се картинки от салфетката  - цветя, животинки, насекоми.
Едно по едно се поставят на приготвеното яйце. Всяка поставена картинка се  намазва с белтъка - така залепва веднага, но тъй като е мокра отново се пипа внимателно - тук може да си помогнете с малка чашка, на която да поставите яйцето, за да не държите с пръсти и да  налепите с картинки и белтък и останалата му част.
И отново съхнат 2-3 часа, освен ако не бързате и не им помогнете със сешоара да изсъхнат по-скоро.



А аз най-вероятно ще се допълвам с още картинки тук :)) 

Тук - долу в ляво,  зелените. По идея на дама от ФБ - боядисани с лук и зелена боя. Според нея, със всяка  боя става, но на зеленото най-добре изпъкват шарките от лука. Послушах, много ми харесаха и днес ще направя още. 
Люспи лук се нарязват на ивици и поставят в купа или чиния. Яйцето  се потапя във вода и овалва в люспите. Те не полепват плътно навсякъде, но това е идеята. 
Така оваляното яйце се поставя на парче  марля или тънък  дамски чорап , изпъва се и се връзва стегнато.  Така вече се поставя в боята и сварява яйцето. След като изстине се изважда от "опаковката" и почистват люспите. 


и последните с люспи от лук - най-много на тях се радвам :)  Ето тук може да се види техниката на приготвяне - най-сполучливи станаха със  зелен цвят боя. 






18 април 2013 г.

Постни сарми от лапад


     При мен понятията "постно" и "безмесно"  са силно омешани :),  но ако в някои ястия месо може и да не сложа,   то без сирене или яйца няма как да мине. Или почти няма; с много малки изключения. Тези постни сарми с листа от лапад са от изключенията. Е, ако  не се приеме лъжицата сметана встрани.  И така - постно - в този блог - да се чете като безмесно.
      Същите сармички успешно съм правила  с кайма, вместо с гъби, но този път реших  наистина да бъдат без месо. Нищо, че някои човеци търсиха каймата вътре. 
     Много е важно да се подберат широки листа лапад, за да се завиват по-лесно. Въпреки,   че аз достатъчно съм си калила търпението да завивам с къде-къде по-тесните листа от левурда.

  
Продукти за 5-6 порции:



50-60 бр. листа от лапад

ок. 150 гр. ориз (1 ч.ч.)

пресни гъби – печурки – ок. 150 гр.

сушени гъби (по желание) ок.30-40 гр.(2 с.л.)

3-4 стръка пресен лук

1-2 стърка пресен чесън

7-8 стръка пресен джоджен

черен пипер

ок. 70 мл. олио

2 с.л. домашна  универсална зеленчукова подправка ( или стрък целина, 1 морков и 1 чушка) 

сока на 1 лимон


 Приготвяне: 


* Листата се измиват. Изрязва  им се средната, дебелата жилка.
* Бланшират се във вряла вода за 2 мин. и оставят да изстинат (или  се поставят в микровълновата – по 10-на листа в чиния и завъртат за по 1,5-2 мин. на 500W) – така омекват, стават еластични и лесни за завиване.
* Ситно нарязания лук, чесън,  пресни гъби и подправки се задушават за 3-4 мин. в мазнината.
* Прибавя се измития ориз и запържва до прозрачност.
* Накрая се прибавят сушените гъби, ситно нарязания джоджен, посолява ако трябва (универсалната подправка е достатъчно солена)  и залива с ½ ч.ч. гореща вода.
* Разбърква се, отстранява от котлона и захлупва съда с капак. Оставя се ориза да набъбне така за 10 мин.
* На дъска или работния плот се поставя листото – ако са по-малки – поставят се по две листа, леко застъпени.
* В единия край се поставя от плънката, затваря се от двете страни и завива напред на рулце.  Така и с останалите листа.
* Подреждат се в тенджера, на дъното на която има 2-3 пласта листа от лапад, стръкове джоджен (дръжките може и изрязаните жилки на листата) – ако няма останали такива – поставя се една чиния на дъното. Ако е останала плънка - изсипва се върху тях.
* Най-отгоре се притискат с чиния. Заливат се с 3,5 ч.ч. вода; сока на лимона  и варят на  тих огън около 30 мин. след завирането им.

По желание могат да се сервират с цедено кисело мляко или  заквасена сметана.

 




17 април 2013 г.

Мъфини с малини и сметана


     От кога не съм показвала нови мъфини :) и на тези щеше да им се размине, тъй като обикновено правя мъфините с прясно мляко. 
     Но  напоследък Роси  и Ева  направо прекалиха с едни сладкиши, баници и козунаци със заквасена сметана, че и аз реших да направя мъфините с нея (или по-скоро защото нямах прясно мляко, а само с кисело мляко не ми харесват. Или не съм намерила подходящата рецепта).  Пък и намерих във фризера два пакета с малини.



Продукти за  18 бр. :
1 яйце и 2 белтъка
3/4 ч.ч. захар - 150-160 гр.
60 г. масло
70 г олио

100 мл.  гореща вода
240 мл. заквасена сметана (1 ч.ч. е, не 240 гр.)
250 г. брашно
1 бакпулвер (10 гр)
200 г малини (пресни, или замразени, но не с лед по тях)



Приготвяне: • Фурната се загрява на 180* С.
• Яйцето, белтъците и  захарта се разбъркват (с тел за яйца; не миксер) 

• Прибавят се сметаната, олиото и мекото масло. Отново разбърква добре.
• Прибавя се водата. 
• Сместа се размесва добре и се добавя пресятото брашно с бакпулвера.
• Тестото се разбърква отново за кратко.
• Изсипват се малините и внимателно се обърква всичко за последно.
• Тестото се разпределя в намаслена форма за мъфини (или с поставени хартиени капсули в гнездата. Тук аз заредих едната метална форма с 12 гнезда и една с 6.)
• Мъфините се пекат около 25 минути (до суха клечка) , след което се охлаждат върху метална скара.






15 април 2013 г.

Пълнени фурми със сирене


     Една "дреболия", от ония, дето къща не хранят, но пък са наслада за окото и небцето мое.
     Не веднъж съм казвала, че харесвам съчетанието на плодове със сирене; а половинЪт пък - плодове с ядки. Но откакто преди време прочете колко полезен плод са фурмите, не мога се уредя да си напълня със сирене аз. Купя, оставя ги на видно място, да ме подсещат да направя.... и изчезнат.  



     Правя ги с всякакво сирене -  гледам крема и синьо сирене да има; другото Дунавия, Фета, маскарпоне, или от онова мекото козе :) с бяла плесен. Ако сиренето е по-твърдо - лъжица заквасена сметана; малка скилидка чесън,  или щипка лют червен пипер са по желание.  
   
   Най-пипкаво в цялата работа е ваденето на костилките.  Не знам дали продават някъде без костилки.  Пълненето е лесно - с подходяща малка лъжичка - бързо се довършват. А самия пълнеж е достатъчно вкусен, за да се напълни с него домат, или оформи на топчета с лъжица и гарнира салата.

    
 
     Ето приблизително идеята, всеки може да си я оформи по свой вкус, или според съдържанието на сирене в хладилника. 

За  30-40 фурми (по възможност бели, едри):

50 гр заквасена сметана
100 гр. крема сирене (Филаделфия най добре) или маскарпоне
50-70гр сирене Фета или Дунавия
50-70 гр. синьо сирене
шепа   смлени, запечени безсолни  ядки(  бадемови, орехови, кедрови, лешникови.... )

по желание:
1 ч л ситно нарязан копър
или 1 скилидка счукан чесън
или 1 каф.л. лют червен пипер


тук са с копър


 

* Фурмите се почистват  от костилките (черните по-трудно, затова предпочитам бели, но както се случи).
* Всички останали продукти (от ядките - половината) се смесват и разбъркват хубаво до получаването на хомогенна смес.
* С малка лъжичка или шприц с широк отвор на накрайника  се пълнят фурмите. 

* Поръсват се с оставалите ядки и по желание заливат леко с балсамова редукция. 



Същите тези смокини, ако се увият в тъничко парче бекон или прошуто и запекат на скара до зачервяване се получава едно също толкова добро, но топло предястие.
    

13 април 2013 г.

Брускети с козе сирене и добавки разни в картинки




Или кростини, или  препечени филийки с нещо си.
Както и да се нарекат - чудесни са за закуска, като предястие, или направо като лека вечеря.
Лека, лека... колко да е лека? Ако не прекалиш с количеството, може и да е лека.



А брускети  и сандвичи  доказано обичаме всякакви. Но "топли". На скара, или в тостер запечени - няма значение.


Покрай дегустацията на прясното козе сирене на Жоси   се зачудих в какво да го вложа, но оказа се - така, натурално, най-много се харесва на ПоловинЪт. А неговото мнение е много ценно за мен :) Като на главен и старши дегустатор.
Дори препечените филии прие (иначе ги недолюбва). Но пък на запечени, намазани с масло и чесън, или поръсени със зехтин филии, кой би устоял?


Първият вид брускети  - със задушени гъби в масло; с пресен лук  и копър.
Аз пък гъбите недолюбвам, но така - много ми харесаха.
Франзела или друг пухкав хляб се нарязва, запича, намазва с масло или зехтин и натрива със скилидка чесън (или в зехтина се счукват 1-2 скилидки чесън)
След това гарнират по желание: 


Гъбите се нарязват, не се мият (освен, ако не са много мръсни) , а само почистват и задушават в малко масло. Към края се посоляват, прибавя нарязана зелената част на пресен лук, а след като се отместят от котлона - поръсват с копър и черен пипер.



Просто сварени яйца, маслини, домат и меко  сирене - прясното козе сирене на Жоси - с много нежен вкус. Много биха им подхождали маринованите в цвекло яйца, но кой да се сети тогава.


Маслини асорти, шунка и домат. Или някакъв там колбас. И щипка риган. На тези най-много им прилегна основата от франзела, която беше намазана с чесновия зехтин.








6 април 2013 г.

Най-вкусната шоколадова торта - за прекрасните деветнайсет :)



Имам чувството, че преди 5-6 години беше щъкащ мъник с биберон в устата и поглеждаща лошо, който ако се опитвахме да ти го  вземем. Русо, къдраво, пухкаво, винаги усмихнато  и спокойно малко момиченце.

 След почти двегодишна борба захвърли биберона, но и къдриците се изправиха.  Нищо де, сега има толкова видове преси, маши, ролки за коси :) 
Ама все си беше русо и усмихнато човече. С много добре развито чувство за собственост и упоритост. Дори върху собствената чиния. И не толкова спокойна :) 

     После обаче се превърна в млада, фина госпожица, която пак така лошо гледа, ако някой  посегне на нейната собственост  Wink .
     Изобщо, както казваш ти, след 15-тата година времето просто лети. Какво да кажем след 25-тата, 35-тата или 45-тата?  Нищо няма да казваме.



Изобщо не ти е времето да мислиш за тях. 
Ти си само на 19 + 5 часа.  Wink



Мила ми Жул, 
Честит ти рожден ден! 
Бъди здрава, все така лъчезарна и усмихната!
Преследвай мечтите си! Стъпи здраво на земята!
Бъди винаги упорита, но и последователна!
Обичай и бъди обичана,  стискай здраво любовта в ръце  и вярвай в доброто на своето утре! 
Целувки, бонбон! :air_kiss: 


Тази прекрасна торта с ягоди  (не, Ники, съвсем не са малко ягодите  smile1)  е с блатовете на Най-шоколадовата торта на момичето със златни ръце в сладкарството - Ирина  Купенска.flowerflower
В друг случай бих направила и шоколадовия мус за крем, но девойчето Жул обожава бели кремове. 




Ето рецептата  за най-вкусната шоколадова торта на Ири за блата(блатовете), която предупреждава, че сместа е сравнително рядка, но явно точно това е тайната, за да бъде блата  сочен след изпичането му. 

Продукти:

180г. брашно
150г. захар
125г. кафява захар
60 г. какао (черно, да спомена само)
1 и 1/4 чаена лъжица сода бикарбонат (7-8 гр)
1 и 1/4 чаена лъжица бакпулвер (7-8 гр)
щипка сол
2 яйца със стайна температура
140мл. гъст айран
75мл. олио
140мл. прясно, горещо кафе (нес кафе направих)

Приготвяне:
* Фурната се загрява на 180°C (без вентилатор!) .
* Всички сухи съставки се поставят в дълбока купа и се разбъркват добре.
* Яйцата, олиото и айрана се разбъркват и се добавят към сухите съставки. Всичко се разбърква добре.
* Накрая се излива горещото кафе и сместа се бърка, докато стане гладка и хомогенна.
* Готовата смес се излива в предварително намаслена и покрита с какао форма за торта.
Времето за печене е според големината на формата. Аз ползвах форма с диаметър 24 см., сложих и хартия от вътрешната страна на формата така, че да стане по-висока  - получи се около  12 см - трябва височина, тъй като по време на печенето блата се надува. Изпече се за около 35 мин. - проба с дървено шишче - да излиза сухо.
* Оставя се да се охлади напълно (една нощ), след това се срязва на блатове.

Тук вече срязах на три блата. С много остър, широк, дълъг  и тънък нож.

Крема: 
1 кутия маскарпоне (500гр.) +3 с.л. пудра захар
1 кут. 200 мл. течна животинска  сметана (неподсладена  + 3 с.л. пудра захар)
1 опак. заквасена сметана - 200 гр. + 3 с.л. пудра захар


Течната сметана се бие със захарта, докато стане на твърди върхове.
Заквасената сметана се разбърква със захарта - с лъжица! 
Маскарпонето се разбива със захарта, с миксер, на ниски обороти за около минута.
Трите крема се Разбъркват внимателно с лъжица.

около 700 гр. ягоди  


Сглобяване:
Първо се подбира форма с диаметъра на блатовете :)
Поставя се първия блат.
Подбират се ягоди с еднаква големина. Режат се по дължината -  дебели по 3-4 мм.
Резените ягоди се нареждат прави, по вътрешната  част на формата, с връхчетата нагоре.
Сипва се и разпределя 1/3 част от крема.
Върху него се поставя втория блат - съвсем малко изрязан по диаметъра, заради ягодите. Тук идеята ми беше изправените ягоди да стигат до втория блат, но така и не намерих по-дребни ягоди, а тези достигнаха до третия блат.
Върху втория блат - отново 1/3 от крема и върху него - третия блат.
Покрива се отгоре с останалия крем и се прибира в хладилник да отлежи поне 10 часа :)
След които се украсява с останалата част от ягодите, нарязани на филии, намазани от двете страни с малко глюкоза, за да не увяхват.


Това беше и план А за украса на тортата.
План Б, който слава богу не ми се наложи да използвам включваше - ягодите нарязани на кубчета, плюс малко боровинки евентуално и небрежно изсипани на тортата, поръсено всичко с кокос.  Но пък остава като идея за следващия път :))

Терин със сирена


     Просто прекрасен. На вкус :) . Отдавна правя терин със сирена, но в повечето случаи без зелените подправки. Дори снощи пак имаше съмнителни погледи заради зеленото в сиренето.
Важното е, че на една млада госпожица много се хареса. 

     

     Сирената мога да бъдат различни, точно този път аз сложих прясното козе сирене на Жоси, вместо крема-сирене, което друг път слагам. 
     Яйца - не слагам всеки път. А количеството варира според желанието :) или според сварените яйца в момента.
     И ядките са различни - каквито има, такива. Този път имах кедрови - вложих ги.
Може лешници, бадеми, орехи - едросмлени, леко запечени на сух тиган, или в микровълновата. 

     Формите са силиконови - почти винаги ги намазвам тънко, с четка, с разтопено масло.
Но може да се използват всякакви форми (кори картонени, или PVC кутии), добре покрити  със свежо фолио - храната няма допир с кутията, важно е формата да приеме. 

     Ако сместа стане много мека - желатинът може да се увеличи от 1 на 2 ч.л.
     Изобщо - рецептата позволява всякакви интерпретации.  От мен само  основното предложение :smile1:


Продукти:

100 г  бяло саламурено сирене (краве, овче, козе)
100г крема сирене
100г  кашкавал или пушено сирене
100г Дунавия  (или някакво меко с плесен
:smile1: )
100г майонеза
2 с л гъсто кисело мляко (или цедено)
5-6 ск. чесън  или 10-на перца от зелен лук  ( по желание)
копър
1 ч л желатин
по желание:
ядки
2-3 яйца 

бучка масло

 

 Приготвяне:

* Всички продукти се настъргват на ситно ренде, или намачкват, чесънът счуква (или нарязва с лука ситно) и прибавя майонезата и цеденото мляко.
* Обърква се сместа, така че да излезе въздухът от нея. Прибавя се копърът.
* Желатинът се разтваря в 20 мл студена вода, оставя се да набъбне, после се загрява до 35-37* и прибавя към сместа от сирена.
* Силиконови форми ( правоъгълни - 10/6 - 2 броя,  а другите ми са кръгли 
с d ок. 12-15 см.) се намазват тънко с четка и размекнато масло (или застилат със свежо фолио). 
* Дъното се поръсва със запечените на сух тиган ядки (ако ще се прибавят яките)
* Сместа се изсипва в тях и хубаво притиска, за да излезе въздуха от нея и прилепне добре по ядките.
* Прибира се в хладилника и след два часа теринът със сирена  е готов за обръщане в чиния, рязане и  сервиране. (преди това се потапя в купа с гореща вода за 2-3 сек. и се отлепва много лесно. )



Дали с плодове, вино или със салата - въпрос на избор :) и на вкус. 




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...