31 декември 2018 г.

Колекция прекрасни моменти в буркан

       Преди седмица за рождения ми ден приятел  пожела здраве, обич и много приятелства.  И ме обяви за щастлива жена. Съвсем кратичко. Прав е. Малко му трябва на човек, за да е щастлив. Здраве, няколко сбъднати мечти; няколко нови :)  и  много прекрасни, споделени моменти с любимите хора. Които се превръщат в спомени. А спомените хубави, или лоши, избледняват. Когато си ги припомняме се зареждаме емоционално. Представете си сега голям буркан с хубави спомени и колко зареждащо може да е това :) 
      Преди повече от 2 години видях във ФБ тази идея - изживяваш хубав момент; случи ти се нещо прекрасно; сбъднеш мечта; чуеш хубави думи - записваш си на листче и пускаш в буркана. В края на годината отваряш буркана, виждаш колко хубави моменти през годината си имал  и ги оценяваш. Не очаквах да проявя такава последователност, но в първия ден от тази година година си имах пълен буркан  щастие :blush::heart_eyes: И невероятна емоция!  Е, споделена няколко пъти, защото младите се радваха колкото мен. Няколко пъти :) Тази година си имам втори и като гледам - добре натъпкан. Ще го отворя  догодина.
       Казват, че счупеното носи щастие :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
 
 
Сбъднахме мечта - Русия.  
     
Успях да отгледам аспержи и лилави картофи. Да видим левурдата дали се е хванала.  
  
Разходих се в резервата Кормисош , а и в реката паднах :) 
 
От конкурса "Кулинарното наследство на България" аз и Илиана от "Щъркелово гнездо"  спечелихме награди  да готвим избраните рецепти с шеф Андре Токев в кухнята на Метро Академия.   
     
Тук рецептите са от 19 и 20 век и открих рецепта за пиле, която съм правила и скоро ще споделя тук. 
Големите деца се ожениха и ни зарадваха с тържество, което толкова ми изпълни душата, че компенсира всичко пропуснато  от моята голяма чирпанска сватба :blush:
Другите двама сладури се уредиха с хванати букет и жартиер :) Ха да видим :)
 
      Благодарна съм на Оня Горе и на близките си. Само здраве пожелавам - за тях, за приятелите,  за себе си, за всички ВАС, които намирате нещо полезно за трапезата си в моето местенце и се доверявате на препоръките ми. 
      Весело посрещане на новата 2019 година! И не забравяйте буркана :) 

       
       

29 декември 2018 г.

Пълнена тиква с месо

       Отдавна се каня да пълня тиква с месо и използвах най-удобния момент, когато по Коледа сме събрани повече хора.  Знаех къде при нас продават тикви Хокайдо; знаех и колко време им трябва за печене - няколко пъти консултирам по телефона приятел, на когото му се наложи сам да си готви как да ги пече. Знаех, че тези малки тикви са много богати на каротин и вит. В1. И само предполагах, колко ще са ефектни  изпечените, поднесени в чиния тикви. Чинията (фръц) ми е част от подаръка от децата за ужас на Мише (не, блока не се е наклонил все още).  С тиквите обаче ме изненада  непознат човек, харесващ блога ми,  който  ги изпрати  в началото на демекмври, заедно с няколко пакета чесън - различни сортове, отглеждани в неговата градина. Чесън, знаете, в този блог се намира в 90% от солените рецепти  :blush::heart_eyes: Нови за мен сортове и различен,  много по-нежен вкус от познатите ни тук. Ливанският Примор е перфектен за чеснова паста,  баба гануш,   кьопоолу и хумус, който ще покажа през следващата година. Френските Гермидор и Месидром по препоръка използвам в готвенето (както и при тези тикви), а испанският сорт от Куенка, щом е чесънът на гаспачото - ще го изпробвам в по-топли дни  :blush:  
        Още веднъж сърдечно благодаря на Петър Миланов за чудесната и вкусна изненада!  Тук може да видите повече за сортовете чесън, тиквите и нахута, произвеждани в градините на ЖЕЛА.  Връщам се на тиквите Хокайдо (сорт Учики Кури), пълнени с месо. Свинско и пилешко, за по-богат вкус  :blush:.  Тези тикви имат вкус на печени кестени -  не  са сладки, което позволява пълненето им както със сладка плънка ( плодове и ядки), така и със солена. Тиквите са сравнително малки - колкото да се поберат в голяма шепа, с тегло 1-1,5 кг и ако ги напълните с по-малко плънка ще са достатъчни за 1 порция :) при мен са напълнени догоре, което ги прави подходящи за двама. 
       Ако не можете да намерите тиква Хокайдо на пазара около вас, ползвайте долната, широка част на тиква цигулка. 
Пълнена тиква Хокайдо с месо 

Продукти   (за  4 порции)
2 бр. тикви Хокайдо
300г свинско месо (шарено, от врат е тук)
400 г бяло пилешко месо
2 средни глави лук (~200г )
2 супени лъжици стафиди (светли)
шепичка :blush: (3 с.л.) сушени манатарки -ако нямате, може да ползвате печурка, но знаете, че манатарката е много ароматна гъба
4-5 скилидки чесън
1 равна ч.л. сол (или на вкус за месото)
1/4 ч. л черен пипер
1/4 ч.л. мащерка (сушена е, поради липса на зелена)
50г масло и 50 мл олио
50 мл соев сос
100мл бяло вино

150 г моцарела, или  добре топящ се кашкавал
Приготвяне:
* Месото се нарязва на дребни късчета. Всеки вид месо  се посолява поотделно  в купа:)   и смесва  със соевия сос (на всяко месо по 25мл); към свинското  се прибавя и олиото. 
* Оставя се да престои в хладилник~20 мин, през които се подготвят тиквите :) и нарязва лука. 

* В тиган, или касерола с капак  се  поставят свинските късчета месо, без да се отцеждат. 
* Задушават се под капак, на средна степен на котлона, докато останат само на мазнина - около 10 мин. време е.  
* Налива се половината вино и отново задушават, докато отново почти останат на мазнина (още 10 мин). 
* Прибавя се пилешкото месо, ситно нарязаният лук и чесън и за поведен път задушава всичко, докато остане на мазнина (поредни 10 мин.)
* Налива се останалото вино, прибавят се сушените гъби и стафиди, пасираните скилидки чесън, маслото, подправките и разбърква. 
* Готви се вече без капак за ок 5 мин. - през това време сушените гъби и стафидите поемат част от течността и в крайна сметка пак вече имаме плънка, в която има съвсееем малко останала течност. 

* Тиквите се измиват много добре с топла вода.
* Отрязва им се капаче с дръжката - малко под започващата кръгла част.
* С лъжица се изгребват семките и  жилките.  Вътре тиквите трябва да останат гладки.
 
* Поставят се в тава за печене и се наливат 2 ч.ч. вода ( 480 мл) 
* Тиквите се пълнят до средата със задушеното месо. Поставят  се парчетата моцарела и върху тях - останалото месо. 
* Затварят се с отрязаните капачета. 
* Върху тавата се поставя лист алуминиево фолио - но не се завива плътно, а само поставено, колкото да не изгарят дръжките на тиквите. 
* Пекат се в предварително загрята на 170* фурна за около 90 мин. - с пръст се пробва върху фолиото - ако тиквата е омекнала - ястието е готово.   



23 декември 2018 г.

Маслени бисквитки със сушени боровинки

       Последни бисквитки за тази година :) но откакто ги показа едва дама си мисля за тях - какво ли разкошество ще са с толкова масло и сушени боровинки.
Тези дни и на тях им дойде реда.  24 часа по-късно, престояли в кутията,  са още по-вкусни и топящи се в устата - като всички маслени бисквити. Ето и рецептата им, със съвсееем лека промяна от мен. 
Продукти за ок. 50бр. 
225г  студено масло 
350г брашно 
50 г натурално  царевично нишесте 
160г кафява захар  (може и бяла, но за сладки харесвам  кафява и такава ползвах)
70 г сушени червени боровинки
1 малко яйце (М)
1 ч.л. бадемова есенция 
фино настъргана кора от 1 лимон 

и още 3-4  лъжици бяла кристална захар за овалване 

Приготвяне
* Сушените боровинки се смилат едро с половината захар в блендер (или нарязват дребно на ръка, ако нямате блендер)
* В голяма купа се смесват брашното,  нишестето,  захарта, есенцията и настърганата лимонова кора. 
* Студеното масло се нарязва на кубчета и прибавя   в купата. 
* Прибавя се и яйцето и смлените със захар боровинки.
* Всичко  се  размесва добре с ръце, докато  маслото се смеси хубаво  с останалите продукти и получи ронливо тесто. 
* Разделя се на две и оформя рула с дебелина 5-6 см.. 
* Завиват се стегнато във фолио за свежо съхранение и прибират в хладилник за поне 3-4 часа. 
* Като всяко маслено тесто може да издържа в хладилника  и повече време преди печене - може да се замеси единия ден и пекат на следващия. 
* Фурната се загрява на 180*. 
* Две тави (правоъгълните големи на фурната) се застилат с хартия за печене.  
* Охладеното тесто се нарязва веднага след изваждане от хладилника на шайби с дебелина 5-6-7 мм - без значение колко точно, но е много важно за печенето да бъдат с еднаква дебелина. 
* Режат се широк, остър нож и ако в долната част при рязането се отчупват дребни парченца - те се прилепват с ръка към големите.  
* Всяка шайба се овалва от двете страни в кристалната захар  и нареждат върху хартията за печене на разстояние ) 2см. едни от други. 
* Пекат се в загрятата фурна за ок 12 мин - печенето на маслените сладки винаги е бързо и трябва да се "пазят" - когато се зачервят съвсееем леко по краищата - са готови. 
* Изваждат се от фурната и оставят да изстинат напълно, преди да се приберат в кутии. 



22 декември 2018 г.

Содена питка

       Малко преди Бъдни вечер - рецептата за единствената содена питка, която правя :)   Рядко - на Бъдни вечер и понякога, ако остана без мая за хляб  :blush: Не се разбирам много с тестото със сода - и по-скоро със солените печива. Колкото и да угасям содата, все си мисля, че я надушвам, за разлика от останалите около мен. Виж, на сладките не усещам този мирис. И все си напомням, че ароматите са пряко свързани  с мозъка :blush:
        Ако се абстрахирам от горните ми предубеждения към соденото тесто - питката си е чудесна. Мекичка вътре, с хрупкава коричка. Е, не колкото питката смая, Приготвяна мързеливо от мен - т.е. замесвана в машината за хляб. За Бъдни вечер я правя по-плоска, за да се разчупва по-лесно и поставям вътре паричка, завита в лист хартия за печене, а понякога - нарязани сушени домати, накиснати в зехтин. С тях става много и ароматна.  
Содена питка с газирана вода 

Продукти: 
300 мл топла  газирана вода 
1 ч.л. захар 
1 ч.л. сол 
1 ч.л. сода за хляб , угасена в 1 с.л. оцет 
1 с.л. бакпулвер 
4 с.л. олио 
~520 г брашно 

още 1-2 лъжици олио и 1 лъжица брашно. 

Приготвяне:
Замесването е много лесно - всички продукти се поставят в хлебопекарната на програма "месене", или замесват  в голяма купа, докато се получи гладка топка тесто, което не лепне. 
Оформя се на гладка топка и поставя в намаслен плик (с онези допълнителни 2 лъжици олио) и прибира в хладилника за час. За мен соденото тесто се пече по-добре, ако е предварително добре охладено. 
Ако ще се поставят сушени домати - слагат се, когато тестото е почти добре измесено. Доматите са добре отцедени от зехтина и нарязани на дребни кубчета, а зехтинът се ползва при месенето вместо олио. 
Фурната се загрява на 230*, а на дъното и се поставя метална купичка с вода. 
Тестото се оформя на гладка топка и сплесква до желания диаметър - в този случай е по-дебела и с d 22см, а когато ще е по-тънка - до d 28 - 30 см. 
Тавата за печене се застила с лист хартия и поръсва съвсем леко с брашно. 
На топката тесто се прави разрез на кръст с много остър нож (във всяка кухня трябва да има по едно макетно ножче :blush: ) с дълбочина ок 3-5мм. 
Поръсва се съвсем леко с брашно. Лист алуминиево фолио се поставя свободно върху тестото  и краищата му  притискат към ръбовете на тавата - не трябва да се затваря плътно, както при печенето на месо -  достатъчно е  тестото да бъде покрито добре от горната страна в началото на печенето.  
Поставя се в загрятата фурна и пече на тези градуси 10 мин., след които градусите се намаляват на 200. 
Пече се ок. 30 мин. , развива фолиото и пече още ) 10-15 мин - до зачервяването на хляба. 
С дървено шишче се пробва дали  е изпечен, но  обикновено това време  е достатъчно  за по-дебелата питка. Ако е по-тънка, печенето с фолиото е 20 мин. 

Изважда се, напръсква съвсем леко с вода ( много е удобно с пулвелизатор) и покрива с кърпа за около 10 мин. 





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...