Още когато Дианка показа лученото цвете в блога си знаех, че това е нещо, което няма да отлагам със седмици, а ще направя веднага ( друг е въпроса кога показвам). Правих, дори 3 пъти за 10 дни. Лучени кръгчета обожавам, пържени луци също, често си правя, ама е доста пипкаво да се панират едно по едно кръгчетата (ония замразените, които продават, са с някакъв лучен прах и нямат много общо с истински панирани лучени кръгчета.
(личи си, че си играх с техниката и съм поставила дата на снимките, но не мисля ,че това е толкова важно, та да моля приятел за помощ да ми я трие)
Това е рецептата на Диани (където има и видео)
. Тя самата е писала, че подправките са въпрос на вкус, но тъй като знам, че някои хора следват стриктно рецептите, ето какво включва моята панировка и приготвяне (и не си играйте с една глава лук, 3 е щастливо число :) .
Необходими:
3 големи глави лук (поне колкото малки портокали)
3-4 яйца
150 мл. газирана вода
3 с.л. соев сос
1 ч.ч. брашно
1 ч.ч. царевично брашно
по ½ ч.ч. пшеничен грис и галета (или 1 ч.ч. само галета)
1 бакпулвер (10гр.)
подправки: по една голяма щипка: риган, мащерка, кимион, сол, червен и черен пипер.олио за пържене - много :)
Приготвяне:
* На всяка глава лук се отрязва върха, не корена и обелва.
* Поставя се на дъска за рязане и с остър нож се нарязва кръстообразно, достигайки около 1см. в основата (корена) - там трябва да остане цяла.
* Завърта се на 90* главата и отново се прави същия кръстообразен разрез. Продължава нарязването, докато се получат 12 "листенца".
* Готовите, срязани така глави лук се накисват в студена вода за 20-30 мин. През това време люспите на лука се разделят с
помощта на пръстите - за да се получат отворени венчелистчета (5-6-7 пласта люспи лук).
* Централната част на лука се издърпва или отрязва. Това на първото приготвяне на лука аз не го направих, разделих добре люспите на лука и те успяха да се изпържат. Но изпържения лук остана като корал, вместо да се отвори като цвете. Не мисля, че вкуса му пострада от това.
* Изважда се от водата и оставя
да се подсуши.
* Загрява се олиото за пържене в малка тенджера: олио за маслена баня (поне 6-7 см.) , но тъй като главите лук са големи и ако се пържат заедно ще трябва голяма тенджера и много олио, аз избрах малка, с диаметър 3-4 см. по-голям от най-голямата глава лук за паниране.
* В купа се разбиват яйцата, газираната вода и соевия сос.
* Брашната и подправките (всички сухи смеси) се смесват в друга купа заедно с бакпулвера.
* Глава лук се поставя първо в купата с брашното, със срязаната част нагоре - поръсва се обилно, така, че да влезе между всички пластове, изважда се и изтупва от излишното.
* Потапя се в разбитите яйца, отново се поставя в брашното и по същия начин се разделят листенцата на лука (с вилица вече, да не цапа) , за да попадне подправеното брашно и навътре.
* Внимателно, с решетъчна лъжица се поставя в горещото олио, със срязаната част надолу и пържи до златисто кафяво. (по някое време може да се обърне лука, но ако мазнината го покрива добре не е нужно).
* Внимателно, с решетъчна лъжица се поставя в горещото олио, със срязаната част надолу и пържи до златисто кафяво. (по някое време може да се обърне лука, но ако мазнината го покрива добре не е нужно).
* Изважда се на абсорбираща хартия да се отцеди.
Много, ама страшно много си върви с млечно-чеснов сос - режеш си листенце, потапяш в млечния сос ииии благодаря ти, че го сподели, Диди!
ПП: Същия лук, суров, срязан като цвете е добра украса за всяка салата. Пак накиснат в студена вода, за да може да се отвори добре и да му излезе лютивината.