26 ноември 2012 г.
Пълнени пилешки филета със сирене и спанак
Или едно вкусно петъчно събуждане. Ден за пътуване до София, а в такива случаи в четвъртък вечер се готви на поне два котлона и двете скари във фурната. Едновременно. И задължително нещо в Крок-пот-а, което не иска много наглеждане. При готвенето в Крок-пот пара не се отделя, обаче има едни манджи, които докато се готвят, аромата им се разнася малко по-надалеч.... особено, ако са отворени и вратите. Киселото зеле е един пример, след който ми е забранено да го готвя вечер - на ЧовекЪт му се приискало през нощта да стане и опитва. Да е станал пък, няма само аз да ровя нощем в хладилника. Е, вече готвя зелето през деня и други такива силни аромати не сме усещали. До петък ранна сутрин, когато усетих аромата на печеното прошуто и салвия . Откакто за пръв път направих пилето-салтимбока, този аромат ми е много, ама много любим. Фаворит сред ароматите мога да кажа. И тъй като аз готвя у нас, налага се човеците да ме търпят с него. С глиган-салтимбока, риба-салтимбока и май остана само телешко-салтимбока да направя. (ПП: Направила съм, ето Салтимбока ала романа (Saltimbocca alla romana) И всички сготвени в любимата ми тенджера Крок-пот.
В този ред на среднощно готвене и чакащи своя ред рибоци в банята стигнах до пилешкото месо; трябваше да вложа и един спанак някъде и се сетих, че пълних едни пилешки бутчета като тези заешки с плънка от пилешко филе и синьо сирене, които са завити в прошуто и изпечени.
Е как няма да ме събуди такъв аромат в 6 сутринта? Ето я и сутрешната гледка
Пълнени пилешки филета със сирене и спанак
Необходими:***
2 бр. пилешки гърди-пеперуда
300 г спанак + 2 лъжици олио
150 г бяло саламурено сирене
100 г кашкавал
около 20 листа (слайс) прошуто
черен пипер
7-8 листа салвия
3-4 с.л. олио
80 мл. коняк
100 мл бяло вино
50 мл вода
сока на половин лимон (~ 20мл)
5-6 с.л. брашно
1 с.л. царевично (натурално) нишесте
Приготвяне:
* Филетата пеперуда се разделят на две през средата - получават се 4 бройки, колкото длан.
* В широката страна на всяко с остър нож се прави прорез и джоб.
* Почистеният и нарязан спанак се задушава в олиото, докато смени цвета си; отмества се от котлона и се прибавят сиренето, настъргания на едро кашкавал и подправя с черния пипер.
* Приготвените джобове се пълнят със сместа (така, че едва да се срещнат двете страни на филето -поемат ~ 3 лъжици от нея. Няма да излезе при печенето)
* На дъска се нареждат по 3-4 листа (слайса де) прошуто така, че да се застъпят.
* Поставя се напълненият джоб по средата им. Срязаната част на джоба трябва да бъде по средата на лентите прошуто, за да може да затвори отворите и плънката да не изтича.
* Завиват се стегнато. Ако лентите прошуто са хубави и дълги, успяват да обвият добре джобовете.
* Олиото се загрява в тиган, завитите филета се овалват в брашното, изтупват се от излишното и запечатват в тигана отвсякъде - за по минута.
* Изваждат се - в керамичния съд на Крок-пот. (или в друг глинен съд, разликата е само времето на приготвяне).
* Когато са готови, в тигана се наливат течностите и оставят за 2 мин. да покъкрят - достатъчно време да деглазират тигана.
* Сосът се изсипва при джобовете, прибавят се листата салвия, поставя се капака на бавноготвещия Крок-пот и се включва на режим I/low за 4.5 часа
* Когато се отвори се прибавя размитото в 2-3 лъжици вода нишесте. Няма нужда от бъркане, достатъчно е да се разклати уреда и соса е готов, уплътнен.
***Тези филета бяха достатъчни да се нахранят 6 човека. Доста големички са. Но и да са в повече, на следващия ден и след притопляне са вкусни.
Вместо в Крок-пот (знам, че малко хора имат такива уреди, но наистина са добри помощници в готвенето) джобовете могат да се изпекат и в глинен съд - гювеч, тава. Времето за печене в този случай е 30 до 40 мин. на 170*.
25 ноември 2012 г.
Пастет
Наближава времето за правене на домашен пастет. Може и още от сега, ако са ви попаднали необходимите продукти :) Дори с такива, закупени от магазин и приготвен в къщи, пак е по-добър продукт за обичащите пастет, отколкото този, който се продава. С неизвестно вътре какви съставки.
Този се прави у нас (не от векове ), но от достатъчно дълго време, за да се каже, че е "утвърден" :). Независимо с телешко или свинско месо, смесено от двата вида, или глиганско, какъвто в този случай е.
Продукти:
400гр свински или телешки черен дроб
800гр. свинско месо без кост - шарено, дори мазно
3 яйца
200мл прясно мляко
сол - на вкус - около 1 равна с.л.
1 к л черен пипер
1 к.л. червен лют, едро смлян пипер
Приготвяне:
* Дробът се нарязва на големи парчета и се вари около 20-30 мин.
* След като изстине се мели през месомелачка заедно с месото на възможно най-ситна решетка (не повече от 3мм d на дупчиците) (или се реже на ситно заедно с месото и на няколко пъти в блендера)
* Яйцата се разбиват хубаво заедно с прясното мляко.
* Прибавят се към смляната месна част заедно със солта и черния пипер и всичко се обърква хубаво с лъжицата.
*** Ако е за директна консумация се изсипва в йенска тенджера/тава с капак, но под капака се завива и с фолио - да не хваща коричка и се пече на водна баня около 1 час на 200*
*** Аз обаче затварям в малки бурканчета от пюре - тази доза излизат 8-9 бурканчета и варя 1 час.
*** След като е смесен с яйцата и млякото, може да се пасира - става съвсем гладка хомогенна и пухкава смес. На нас обаче и така ни харесва, защото се усещат парченцата месо.
21 ноември 2012 г.
Студентски пурички.
Това е една от ония рецепти за сладки с мас, в които, ако тя се замени с масло ще се получи може би по-здравословен, но гарантирано не толкова добър резултат. Твърдя го от челен личен опит, защото съм ги правила и с масло, тъй като Мише отрича употребата на свинска мас. Убеден е, че е много вредна, холестеролна бомба, но понякога и той не е прав. Всяко нещо е вредно, когато с него се прекалява - е моето верую. За храна говоря. Освен плодовете. Не съм убедена, че 1-1.5кг. на година за 5-6 човека (че и повече, като знам колко от тях подарявам) е такъв бич . Това е личен избор, но тези пурички, курабиите, масленки и соленки ги правя с тях. Два-три пъти в годината от някои :) Защото са пръхкави и се топят в устата.
А това, че са студентски - не е свързано по никакъв повод с Н.С. Съвпадение. Под това име ми ги каза и записа една съседка на предишната месторабота, която беше професионален майстор на всякакви тестени. Но продуктите са толкова малко и евтини, че най-вероятно от там идва името им. Както и да е, важното е, че са едни страхотни, много нежни сладки. И от тази доза излизат 2 (правоъгълни на фурната) тави със сладки.
Продукти:
200 г. разтопена мас
200 Г. олио
250 г. кисело мляко
1 ч л сода за хляб, угасена в млякото
180 г. захар
1 течна есенция лимон
брашно около 900 г за меко тесто
пудра захар за поръсване
гъсто сладко (от сини сливи - 1 бурканче от 400 г)
Приготвяне:
* Брашното се сипва в голяма купа; прави се кладенче в средата, в което се поставят всички продукти.
* Омесва се - с не много месене -- до меко тесто, което не лепне по ръцете .
* Прибира се за 30-50 мин. в хладилник.
* Точи се правоъгълна кора с дебелина около 4-5 мм
* В единия край се поставя една ивица от сладкото.
* Повдига се този край и завива напред - 1,5 - 2 пъти; отрязва се полученото тънко, дълго рулце.
* То от своя страна се нарязва напречно на 4-5 или 6 малки, с дължина по желание (моите са около 5-6 см)
* Нареждат се в НЕнамаслена тава (или на хартия за печене).
* Тавата се прибира за 30 мин. в хладилник.
* Пекат за около 12-15 мин. в предварително загрята на 200* фурна - или до съвсееем бледо порозовяване.
* Тавата се изважда и пуричките веднага овалват (или поръсват) в пудра захар.
Съхраняват се в метална кутия. Ако успеят да стигнат до съхранението
20 ноември 2012 г.
Печено агнешко месо в крок-пот
Най-лесното агнешко печено, за вкус няма да говоря - щом съм напълнила чинията :)
Друг път, когато готвя само месо в Крок-пот-а обикновено го запечатвам на тигана, но този път - месото само успя да се размрази от фризера, овалях в подправките и в гърнеца.
Продукти:
1,5-1,8 кг. агнешко месо
по 1 ч.л. джоджен, мащерка, риган, черен и червен пипер, сол
1 с.л. брашно
100 мл. червено десертно вино
50 мл. вода
3-4 глави чесън
Приготвяне:
* Всички подправки и брашното се смесват.
* Всяко парче месо се поръсва с тях и обтрива с ръце, за да полепнат по него.
* Поставят се в уреда; прибавят се почистените, но цели глави чесън, наливат се виното и водата.
* Крок-пот се включва на:
в режим „LOW” - на 6 часа
в режим “HIGH” - на 5 часа.
*** Времето за готвене зависи и от възрастта на агнето :), моето е домашно и агне, но ако след изтичане на времето е още жилаво, може да се включи уреда за още 1 - 1,5 ч., докато месото омекне.
***Ако нямате slowcooker, може да поставите месото в глинен гювеч и да го готвите на 120* във фурната за 4 часа.
Уредите Crock-pot са създадени да работят без надзор. Веднъж поставили храната в него, включваме уреда и можем да отидем на работа, да излезем от в къщи, или да се занимаваме с каквото желаем. След приключване на готвенето Crock-pot поддържа ястието топло и готово за консумиране в продължение на няколко часа.
Аз използвам тази функционалност на уреда и поставям вечерята в него сутрин, преди работа; или обяда - вечер, преди да си легна, както сега, в полунощ :)
18 ноември 2012 г.
Хронологично през мъглата.....и как стигнах до яйцата.
08.11. сутринта.
Красиво, нали? На някакви си 300 км. от тук.
Преди по-малко от два месеца писах за бръмбарите в главата.....Така е, там са си; подхранвам си ги. И ще се върна, но този път през лятото, защото късната есен не винаги е на моя страна и дет*се вика ноември не е юли, та да ходя в планината. Правейки разбор между миналата и тази година, положението е ясно - на 8 ноември времето е слънчево и топло, да ме пита някой 'що реших да дръпна датата за Пирин тази година с ден по-рано. а на 7-ми е мъгливо.
Нищо де, човек винаги може да се разочарова и винаги може да продължи да мечтае.
06.11. привечер Горе не изглежда зле. И температурата на 0*
07.11. сутринта. Показателно; въобще да не тръгваме...
И колкото по-нагоре, толкова по-зле.Видимостта при Безбожкото езеро - около 50м. (тук там +-20) и не вярвах, че ще го кажа но много интересна тази мъгла - движи се, минава край нас като дим. И пак надежда, че ще се разкара, тъй като някъде на юг, надолу, небето беше светло.
Ама не би.
И Мише-туристо, който докато не дръпнахме по баира не вярваше, че ще го драпаме в мъглата и се опитваше да пие кафе. А да. И приятели повлякохме с нас.
Между другото, този "баир" миналата година го преодоляхме в снега и едва сега видяхме какви камъни са били скрити под него. Тук вече сме ги отминали, но който е ходил ги знае. И се споглеждахме умно с кой горе сме го преминали тоя сняг, дето не се вижда какво е криел отдолу. Ама пък крайната цел тогава си струваше всяка стъпка в снега.
Ей тъй сред мъглата се сдобихме с доза шишарки за боровото сладко. Кой шишарки, кой гъби набра... А мъглата все тъй, на талази
Местоположение - над овчарника (ей там долу един бял успоредник само се вижда). Видимост същата и групата решава, че нищо не се вижда; ще се връща Направо си се върнаха, те без друго не бяха въодушевени от "разходката" в м'глата. Аз обаче си се въртя край едно малко дръвче да му направя фотосесия,
но тъй като е малко и няма много шишарки - леко му се разминава; вдигам щеката от земята, изправям се и май доста време ми трябваше да се усетя и да си затворя устата. Красавецът Сиврия изплувал от мъглата. От нищото се появил.
Някой да познае дали тръгнах след групата, или в обратна посока :) към Папаз гьол.
Естествено, че към езерото. Пътя ми е познат; пътеката дори е суха; а време до последния лифт надолу - колкото щеш. Да ме извинят от групата, ама ще почакат.
около 300м. по баирите и мъглата се завърна. И аз обърнах. И аха се показа Безбожкия циркус от мъглата - съзирам Мише се връща. Мрън-мрън-мрън.... Споко де, то няма и къде да се загубя.
Много интензивно това време. Чак му завидях на способностите на Емо Чолаков с каква точност предсказа за снеговалежа в планините. Тъпо и упорито решихме, че няма да мокри, или поне не и докато си изядем пакета с храна за обяд.
Милото то, самотно накрая.
Да го поделим де?
Тц. Ще си "сготвим" яйца, когато се приберем.
Едни яйца, на които съм хвърлила око по Великден, в размисли какво да направя с останалите Великденски яйца.
Е, и Архангеловден отмина, но яйцата направих сега. Вчера.
Естествено, че съжалих защо отлагах.
Яйцата са си варени, но соса е много приятен и те вече не са така сухи. С много сос. И с аромат на любимия градински чай. В оригиналната рецепта продуктите за соса са пасирани, но днес Алцхаймер ще ми е бил на гости, защото вместо сурови жълтъци за соса, аз оставих сварени яйца. По някое време получих прозрение и можех да извадя други яйца от хладилника, ама не би - вече бях решила, че ще ги стържа яйцата за соса. Е, не пречи соса и в края на готвенето да се пасира и да стане гладък. Аз пък ще пробвам идната седмица соса със суровите жълтъци, че да знам кой от двата да препоръчам.
Яйца в сос от яйца
Продукти за 2-3 порции:
6 сварени яйца
1 маааалка глава лук
2-3 листа салвия/градински чай
20 гмасло
200 мл готварска сметана
200 гр. кисело мляко
1-2 стръка копър (а трябваше да е магданоз)
2 с.л. настърган пармезан
сол
щипка :) от 5 пръста брашно
Приготвяне:
* Маслото се разтопява в тиган,
* Лукът се настъргва на ситно ренде и поставя в маслото.
* Запържва се за минута-две и се прибавя сметаната; котлона се намалява - соса трябва да къкри тихо.
* 4-те яйца се срязват на две и поставят в тигана.
* Подправките се нарязват ситно; прибавят се в соса.
* Другите 2 яйца се настъргват и заедно с пармезана се разбъркват добре с киселото мляко.
* Прибавят се по малко към соса и разбърква хубаво, за да не се пресече соса от киселината на млякото.
* Бърка се внимателно, да не се разкъсат яйцата, докато започне да се сгъстява соса. Посолява се на вкус.
* Поръсва се с брашното и разбърква, докато го поеме.
* Тигана се отстранява от котлона и яйцата със соса разпределят в 2 чинии.
***парче яйце може да се остави за украса :) на чинията. Или по-скоро да намеква какво има в нея.
08.11. сутринта. Прекрасно време, само за планина.
Ама друг път.
ПП: с. Ковачевица се намира на 23 км. от гр. Гоце Делчев, а не до Сатовча,
а гр. Септември и гр. Съединение са два различни града.
Абонамент за:
Публикации (Atom)