16 октомври 2020 г.

Паста със сос от четири сирена

 
       Питателно и блажно :) Ястие от типа бързи (както почти всяка паста),  при което сосът се приготвя  по-бързо от времето,  за което се вари пастата. Много обичам този сос и обикновено използвам различни сирена - каквито са ме изкушили и съм накупила :) (пресен пример днес едно гръцко, непознато, ни по име, ни по вкус, но чака ред за дегустация в хладилника.) Важното е сирената да се топят добре при топлинната обработка в соса.  Ще напиша какви са днешните сирена, а Вие си преценете какви обичате и ще сложите. Защото  Горгонзолата пък придава леко тръпчив вкус и може да я замените с друго. Естествено, изключвам тук саламурените сирена.  Шунката съвсем не е задължителна, но тъй като в дегустацията щеше да вземе участие и един млад мъж, сложих и малко от нея. И ще си призная нещо - сосът, който се получава е повече от това, което се вижда в чинията :) Но го разпределих след фотосесията, защото на снимка макароните щяха да приличат на удавени в него. Ползвам една подправка,която си сглобих по продукт на КотАни, тъй като трудно я намирам -  микс от сушени домати, чесън на прах, босилек, лук, магданоз  и риган  - всички са сушени и смляни заедно. Освен за паста, тази подправка е чудесна и за яйца. 

Продукти за 3 порции: 
220 г паста (пене, или ригатони - предпочитам да са тръбички, защото  се пълнят със сос)
150 мл  готварска сметана 
150 мл прясно мляко 
100 мл вода от варенето на пастата 
1 с.л. от подправката, за която писах горе - микс от сушени домати, чесън на прах, босилек, лук, магданоз  и риган
щипка черен/шарен  пипер 
150 г шунка 
сирена: 
100г Горгонзола долче (може и пикант, ако харесвате)
100г сирене Фонтина 
100г чедър 
100 г Грана Падано

(други видове, които ползвам са камамбер, проволоне, пекорино, грюер, манчего, някакво синьо сирене, ементал, кашкавал и обикновено топено сирене)

Приготвяне
* Пастата се сварява в подсолена вода за времето, указано на опаковката.  През това време се подготвя сосът: 
* Сирената се настъргват/начупват на дребно. 
* В тенджера  се загряват сметаната и прясното мляко. 
* Прибавят се всички сирена и подправката и бърка, докато сирената се разтопят. 
* Прибавя се отцедената паста и малко (ок 100мл ) вода от варенето и. 
* Подправя се с пипера,  прибавя се ситно нарязаната шунка, разбърква се добре и отстранява от котлона. 
* Разпределя се в три чинии и по желание може да се поръси с малко от някое от сирената и някаква прясна подправка - босилек, риган, или мащерка. 



13 октомври 2020 г.

Пилаф с ориз и арпа фиде

              Или Шехриели пилаф, от арабската кухня. Едва ли е съвсем в оригинал при мен, но според опитваното в Одрин и турските ресторанти тук е много, много близко. И да се абстрахираме от пържолите отзад (соломониLaughing  Добрият пилаф според съседите, освен  с булугр, или ориз се прави с масло и врял бульон/вода (отдавна съм разбрала, че за добре приготвенията, неслепен ориз, течността, с която се залива трябва да е вряла) Може да се приготви и с обикновено фиде, но то е доста по-нежно и е готово преди ориза. Арпа-фиде - то  е вид паста с форма на издължени едри оризови зърна, разпространена в средиземноморската и арабските кухни. Видът е познат още като Орзо (Orzo или rizzoni ) по италиански, или критараки (κριθαράκι) по гръцки. У нас под името "арпа фиде" и я има почти във всеки магазин при пастите. Дребна и нежна, подходяща за гарниране на много ястия с месо; комбинирана със зеленчуци, или да замени ориза в други. Тук приготвеният пилаф е за гарнитура, но може да се приготви с късчета пилешко (или друго) месо.

Продукти:

1 чаша от 150мл ориз
1 чаша от 100мл арпа фиде (за по-лесно ги измервам в мерителна кана )
1 съвсем малка глава лук (трябват ни 2 с.л. съвсем ситно нарязан лук)
2 с.л. олио и 2 с.л. масло (ок 40г )
~650-700 мл бульон (или вода, но с бульон определено е по-вкусно. Ползвам домашен пилешки. Ако бульонът е солен, както обикновено е при мен - не слагам допълнително сол )
още ок. 60г масло
сол и черен пипер на вкус

Приготвяне:
* Арпа фидето и оризът се измиват на течаща вода (всеки продукт отделно :))
* В тенджера (или по-голям тиган с капак) се загряват маслото и олиото.
* Поставя се измитото арпа фиде и запържва до смяна на цвета - трябва да покафенее.
* Прибавя се измитият ориз и ситно нарязаният лук и запържват заедно за минутка.
* Налива се врелият бульон/вода и оставя да къкри под капак на ниска степен на котлона, докато оризът поеме течността - около 15-20 мин, през което време се разбърква няколко пъти.
* Когато оризът набъбне се прибавят солта и пипера, останалото масло, разбърква добре и тенджерата се отстранява от котлона. Така затворена с капак тенджерата трябва да постои още 8-10 мин., преди да се сервира пилафът.

   ПП: ето още две идеи за гарнитури с ориз :)  Както и рецептата за този пъстър ориз за гарнитура - всъщност са три вида ориз - черен, червен и басмати. 
На снимката долу  тъмната  топка е черен, императорски ориз,  сготвен както съм писала при пъстрия ориз, но с добавени манатарки - запържват се с чесъна и накиснатия ориз. По-светлата топка е пълнозърнест басмати ориз със стафиди - след леко запържване, към оризът се  налива врялата вода/бульон, прибавят се стафидите и се готви до готовност. 



7 октомври 2020 г.

Салата от шунка и кисели краставички с майонеза

 
      Идва и времето на блажните салати :) освен руската. Всъщност тук са половината продукти за руска салата,  нещо като тази ми салата  Монте Кристо, но с майонеза, вместо с цедено мляко и кисели краставички, вместо с прясна краставица. 


Продукти:

200 г шунка
300г кисели/стерилизирани краставички (добре отцедени)
200г майонеза
200г сладка царевица
черен/шарен пипер
2 скилидки чесън


Приготвяне:

* Шунката се нарязва на малки тънки ленти (или на кубчета, както Ви харесва).
* Скилидките чесън се пасират . 
* Всичко се смесва и разбърква добре. 

Сервира се охладена :) 

6 октомври 2020 г.

Сос Чимичури

 

   Чимичури (chimichurri) е  популярен  сос-марината за  печено на скара телешко и говеждо месо в Латинска Америка. Гъст и едросмлян е създаден, за да освежи  и придаде пикантност на печеното месо, а "оригиналните" рецепти са толкова, колкото и латиноамериканските семейства, както при нас е с киселото зеле със свинско примерно.  
     През последните две десетилетия  с развитието на социалните мрежи и интернет  се появи и по  нашите земи :) представян от майстори и любители готвачи. Имайки предвид качеството  и възрастта на телешкото  месо тук, нашето незнание за приготвянето на сочни телешки пържоли и не на последно място - отричането ни да ядем кърваво, или недопечено месо , този сос го приготвям за печено свинско месо :) или друга скара. Разликата между кърваво месо и сочно ми е ясна, но докато за  авджи Стоев Rare или Medium Rare  не е проблем да го яде, за нас, всички останали от вече двете фамилии трябва да е Well Done.  
       Като сос е по-вкусен, когато е  престоял 24 часа поне в хладилник. Количеството продукти винаги варират, но ако е  като сос -  със солта не бива да се прекалява. Магданоз и кориандър винаги трябва да има, всичко друго е нагласа по вкус. Ако е за мариноване на месо, количеството зехтин, лимонов сок  и сол спокойно могат да бъдат повече от зелените подправки, но на мен не ми хареса толкова много печен магданоз, затова го използвам само като сос за овкусяване на готовото, изпечено месо. Кориандърът също е една доста натрапчиво миризлива подправка, особено в зелен вид, затова не слагам пресен, а смлени зърна. Латиноамериканците може и да не знаят, но този сос е много вкусен и за салати и печени зеленчуци,  само тогава му добавям по лъжица песто от босилек. 
Ето   продуктите за една примерна доза, която правя - бурканче от 500 мл. 
листата на 2 големи връзки магданоз (дебелата част на дръжките не слагам, но и не изхвърлям :) отиват в бульона на някоя супа)
1 ч.л. зърна кориандър 
сокът от 2  големи лимона  
2 с.л.  фино  настъргана кора от лимон
150 мл зехтин
1 пълна с.л. фино нарязан стар  лук 
зелената част на 3-4 стръка пресен лук 
4-5 скилидки чесън 
1 ч.л. смлян  черен/шарен пипер 
2-3 с.л. много ситно нарязана червена   чушка 
1 ч.л. много ситно нарязана люта чушка 
2-3 с.л. много ситно нарязана зелена  чушка 
1 ч.л. едро смляна червена люта чушка (или повече, зависи колко люто ядете), или пушен червен пипер 
1 равна ч.л. сол 
1 с.л. захар 

Приготвянето :) е следното: 
Всичко се нарязва/накълцва съвсем ситно и разбърква в купа, или направо в буркан.  Може да ги пуснете и в блендер, но не ги правете на каша. 
Затваря се с капак и прибира в хладилник. 
Сосът  издържа  свеж 2 седмици със сигурност.




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...