Друг път "голямото неделно готвене" включва само една; този път бяха две. И ден трети след неделя няма помен и от двете, а аз се чудя каква да я забъркам посред седмицата. Или да заредя Крок-пот уреда да я сготви, докато сме на работа.
Това е симбиоза между Спаначена яхния с месо и спанак с ориз - точно ей така сочен и леко разварен много го харесвам а на другите сигурно им се налага да го ядат. Но недоволни няма. С домашно пиле (петле) ситуацията отива вече към окапване посред бял ден.
Необходимите продукти са:
около килограм пилешко месо
~ 1/2 кг спанак
2 връзки пресен лук
една чаша от 300мл ориз
2 с.л. универсална подправка
50-80 мл. олио, зависи колко тлъста е птицата; колко кожа има по него
1 с.л. червен пипер, сол на вкус, магданоз, щипка джоджен
Приготвяне:
В обикновена тенджера:
* Пилето се сварява до готовност (преди кипенето се отпенва. Ако не успявате да уловите точния момент - когато заври се прецежда бульона и месото поставя в чистия от парцалчета/белтък бульон да се готви).
* Прибавят се почистените и нарязани спанак и пресен лук; универсалната подправка, червения пипер, солта и мазнината.
* Изчаква се отново да заври и се прибавя почистени и измит ориз - който трябва да е 3 до 3.5 пъти повече от ориза. Ако си познавате добре тенджерата и знаете колко е нейната вместимост - не трябва да измервате бульона с точност. Ако не сте сигурни - измерете колко е, преди да се добавят зелените продукти и ако е по-малко от 3-3.5 части към ориза - прибавете вода.
* След прибавянето на ориза се оставя тихо да ври за 10-15 мин. и разбърква.
* Прибавят се магданоза и джоджена; изключва се котлона; тенджерата се затваря с капак и оставя така още 20 мин. докато ориза поеме водата. През което време може да се разбърка още 1-2 пъти.
Цялото това упражнение след сваряването на пилешкото месо може да продължи да се готви и в тавата, но трябва да се увеличи водата на 4 чаши, тъй като там повърхността на изправяне :) е по-голяма. Фурната се изключва 15 мин., след завирането; тавата остава вътре, а идеята е не ориза да изпълни тавата, а да остане в сос.
в бавноготвещия Крок-пот:
* Пилето пак се кипва отделно в тенджера :) , за да може да се отпени.
* Прехвърля се в гърнето на Крок-пота, заедно с бульона - бульона трябва да е 2.5 части към ориза.
* Прибавя се олиото, солта и включва на ІІ степен - high за 5 часа (до готовност на месото, ако е кокошка или петел ще трябва повече време).
* Когато месото е омекнало се прибавят почистените и нарязани спанак и пресен лук, червения пипер и добре измития, отцеден ориз.
* Разбърква се и оставя да се готви още 1.5 часа.
* Тъй като повечето уреди след приключване на времето за готвене автоматично преминават в режим "* -запази храната топла"- сега е момента да се прибавят подправките и яхнията се оставя за още час гърнето.
отклонението - Лук в бурканче посред зима :) да напомня, че във всяко домакинство по това време на годината има лук, който покълва. Преди години го чистих (т..е изхвърлях, ако не е стегната и твърда вече главата), но после се сетих, че на село зимата винаги имаше бурканчета с лук на перваза на прозореца. И започнах да си слагам тук.
Перваза на прозореца е място опасно, но си намирам разни местенца, където да наредя бурканчетата - колкото е по-светло и по-топло, толкова по-бързо растат перата. Бурканчета от пюрета или от сладко, пълни с вода, на които главата лук да се задържи, без да пропада надолу.
На пазара цяла зима има пресен лук, но пък не всеки ден обикалям пазара, или се сещам да купя за когато ще ми потрябва . Е, добива не е толкова голям, че да стигне за една лучена яхния, но е много свежо да си направиш зимна салата от консерва домати с пресен лук, салата от сварени яйца с пресен лук, или забъркаш няколко яйца с лук и суджук И за да има винаги "свежа реколта" - през 5 дни по едно бурканче с нова глава лук.