боб яхния с чушка и домати.
бобец само с чушки и морков
Преди две седмици попаднах на един от ония смешните статуси в социалното зло ФБ, които децата си поставят на стената и точно в техен стил сега и аз си имам. "Понякога взимам такива решения, че бръмбарите в главата ми стават прави и ми ръкопляскат..." Неоспорим факт. Моите бръмбари отдавна са там; крайно време беше да ми отдават заслуженото за невероятните идеи, които ме озаряват от време на време.Всъщност бръмбарите нямат нищо общо с рецептите днес освен, че заради поредната такава бръмбарска намеса вместо да ги напиша, както съм обещала, аз разглеждам разни снимки на езера и баири. Дано Оня Горе не се превива пак от смях....
боб Черно око
Готвенето им е къде простичка, къде сложна работа, но понякога простичките неща освен вкусни са и времеемки, а тайната на боба е в дългото и бавно готвене на слаб огън.Всяка тенджера под налягане тука забравете. Оправданията "няма време" и "цял ден на работа" са си ......оправдания. Така де, когато човек не иска си намира причини.
зелен фасул- "френски", жълт и зелен плосък.
И трите вида без конци, но "френския" увира бързо и много нежен. Особено за салати.
Белият боб (зрял боб, фасулът) е добре познат. Дали ситен, или едър, дали универсален или с надпис "салатен" - все е боб. Дори оня, в пакетите с надпис отпред "Смилянски" и отзад - произведен в Китай. Смилянския боб не е толкова много, че да се продава във всеки хранителен магазин. Но това е друга тема. И трите вида без конци, но "френския" увира бързо и много нежен. Особено за салати.
Ако купувате боб, може да имате предвид, че всеки един може да се сготви, само дето салатния (ако наистина е такъв) остава с по-цели зърна, които се запазват по-твърди. Има и съблечения боб на Крина, който в момента, в който се свари е вече кашнат и освен за пюре и бобени кюфтета, за манджа не става. И ако боба е продукция от близката година - увира сравнително бързо. Но тъй като пазара е залят с видове боб - египетски, македонски, китайски, нашенски и не се знае още какъв, със сигурност има производство от преди две години. Зърната са третирани с препарати; не се измушичват. Затова миенето и изкисването на боба в студена вода е задължително. А накисването спомага и за по-бързото увиране. За белия боб си имам хитринка, която по-долу ще споделя.
боб яхния само с люта чушка
И както всяка манджа, така и бобът се приготвя "в колкото къщи - по толкова начина"; най-малкото с различната подправка. Някъде с домат, морков, чушка, другаде без тях; някъде с целина/кервиз като подправка и девесил, другаде с джоджен; някъде с чубрица и джоджен; другаде без подправки и бял; без червен пипер. Само тук, в един радиус на близките ми от 120 км, боба се яде в десетина разновидности, а у нас - в поне 3. Ако броим и с мръвка някаква, или наденица - още три.
Разликата между боб-чорба и боб-яхния е само в количеството вода и количеството препечено брашно за сгъстяване. У нас, видимо се харесва с повечко боб. И видимо обичаме в едни и същи чинии да го ядем. Това количество бобчета обаче, което виждате в една чиния, мама го слага на 3. Хората просто обичат боба сготвен с малко зърна.
Свеки го готви бял и честно казано - харесва ми. Само с лук и чушка, олио и сол.
Един пък мой любим младеж го приготвя със захар или с лют пипер, който "лют, лют, колко да е лют" се оказал отровно лют.
Няколко правила за готвене на перфектния боб
* В началото задължително се вари без сол и подправки. Посолява се едва когато зърната са омекнали.
* Лукът се поставя още след смяна на водата, но останалите зеленчуци - морков, домат, чушка (по желание) се прибавят към края на времето за варене - всеки боб е различен, трудно е да се определи. Но трябва да поврат около 20 мин. с боба.
* Олиото и червения пипер - или на запръжка в края, или със зеленчуците по-горе (ако не обичате запръжки)
* Съвсем в края на готвенето, след като се (ако се) прибави брашно за уплътняване на соса, се прибавят сухите или зелените листни подправки и тенджерата/гърнето се похлупва с капак.
боб яхния със суджук
Започвам. Ето основното, а кой как ще се възползва от рецептата е негово решение. Количеството вода е важно - ако е яхния - по-малко вода; ако е чорба - двойно с водата. Зависи и от боба, колко набъбва при варенето, но противно но твърдението, че боба не се долива с вода - аз го правя. Ако трябва, доливам по малко гореща така, че да не спира къкренето. А в последно време боба го готвя в бавноготвещия крок-пот, който е перфектната тендежера за него - керамичен и бавноготвещ. Първо кипвам боба за 15 мин, да мога да му сменя водата и тогава поставям в Крок-пот. Тук вече заедно с всички продукти, с изключение на солта и подправките. Това количество, което посочвам е за 5-6-7 порции като на горните снимки (с изключение на тази със суджука - там е доста по-гъст)
боб яхния. само с джоджен.
Продукти:
500 гр. бял боб
1-2 глава кромид лук
60-80 мл олио
2 равни с.л. червен пипер
1 чушка, 1 морков, 1 домат или 2 с.л. доматено пюре/кетчуп (по желание)
или 2 с.л. универсална зеленчукова подправка, която се поставя към края, когато са омекнали бобените зърна
джоджен (пресен или сух) , девесил
сол (ако не се ползва онази универсална подправка), брашно
(сода за хляб, 50 мл. ракия)
боб-чорба с универсалната подправка. И разни добавки на заден фон.
Приготвяне: * Бобът се накисва за 8-10 часа в студена вода.
* Изплаква се и се поставя да се вари в тенджера с 1 литър вода.
* Когато кипне, степента на котлона се намалява за тихо кипене, а във водата се поставя 1 ч.л. сода за хляб. Това :) ми е тайната съставка. От нея водата става по-жълта, но и се отделят ония вещества в боба, които причиняват подуване на корема. Оставя се да ври със содата 10-15 мин.
* Измива се хубаво със студена вода (гевгира е много удобен за целта) и се поставя отново на котлона с тенджерата (или се прехвърля в глинено гърне и във фурната, или в Крок-пот-а, ако сте се сдобили с такъв).
* Ако се готви в гърне или Крок-пот - сега се прибавят всички зеленчуци, нарязани на дребно (или зеленчуковата подправка), червения пипер и олиото. Прибавя се 1,5 л. до 2л. вода и се оставя да се готви - във фурната около 5ч. на 150* , а в крок-пот - 6ч. на ІІ степен, или 8 часа на І степен. Накрая се прибавят подправките, солта, оставя се къкри още 10 мин. и се сгъстява с лъжица или две брашно.
* Ако е в тенджера на котлона - прибавят се около 2-2.5л. вода, само ситно нарязания лук; включва се котлона и щом заври, отново се намалява котлона така, че боба да къкри под капак. Тук до скоро слагах по 50-60 мл. ракия, но май не влияе на скоростта му на увиране.
* Оставя се да ври така тихо около час, след което се проверя и ако е хубав боба, зърната са вече поомекнали. Прибавят се ситно нарязаните зеленчуци (ако ще прибавят), червения пипер и олиото.
* След още 15 мин. (или когато бобените зърна са съвсем омекнали и не хрупат) се прибавя солта, а след 5 мин - размитото с малко вода брашно.
* Прибавят се подправките - сухите стрити или зелените ситно нарязани, затваря се тенджерата с капак и оставя да ги поеме за 10-на мин.
боб-чорба с ушЕ
***Ако по време на готвенето водата е извряла (случва се, ако се забрави да се намали котлона, или боба навира много) долива се на 2-3 пъти по малко топла вода така, че да не спира къкренето. ***Аз правя боба без запръжка. Мисля, че достатъчно пържени храни ядем, затова когато може - избягвам запръжките в манджите. Запръжката се прави накрая, когато боба е сварен и посолен. Загрява се олиото в тиган/касерола, прибавят се 2-3 трохи хляб и щом започнат да се пържат - олиото е готово за червения пипер. Прибавя се и той, разбърква се и се изсипва в боба. А в тигана се връщат 1-2 черпака от бульона му, които да оберат мазнината от него и :)) пак в тенджерата. След тази операция вече се прибавя и размитото брашно, и подправките.
Между другото, бобът не е продукт само за боб-чорба и боб-яхния. Ето и Други предложения с бял боб - салати, пюре, кюфтета и основни ястия, сред които класиката Боб със зеле..
Зелен фасул яхния
Продукти:
около 800 гр. зелен фасул,
1 глава лук, 4-5 скилидки чесън
2-3 домата (или 300гр. домати консерва),
2 с.л. универсална зеленчукова подправка
60-70 мл. олио
1 пълна с.л. червен пипер, сол на вкус,
брашно (количество не посочвам, обикновено размивам 2-3 лъж. брашно с вода и сипвам по малко, докато ми хареса гъстота на соса)
магданоз
Приготвяне:
* Зеления фасул се измива, резват се опашчиците и нарязва на едри парчета.
* Лука и скилидките чесън се нарязват на ситно, доматите - на дребни кубчета или настъргани.
* В тенджера се загрява олиото, прибавя се лука и "запържва" за 1-2 мин.
* Прибавя се чесъна, запържва още минута.
* Прибавя се червения пипер, разбърква се и веднага се "гаси" с доматите.
* Прибавя се зеления фасул; налива се около литър вода и щом заври, намалява се степента на котлона и се готви, докато боба омекне - тук времето е различно, в зависимост от сорта на боба.
* Ако боба е консервиран, като този в буркана по-долу, ястието е готово за 15-20 мин.
* Прибавя се размитото с вода брашно и щом се сгъсти соса, тенджерата се отмества от котлона и поръсва се ситно нарязания магданоз.
Когато зеления фасул е наполовина готов, прибавете картофите, морковите и
*** Някои хора обичат зеления фасул с копър. Това е въпрос на вкус. Нашия е с магданоз. Моя - с лъжица-две кисело мляко и още чесън.
***Тази яхния също търпи добавки на месо :)) или поне на картофи. Но тогава вече вкуса е по-различен.
Ето и сготвен с месо. Месото се запържва/задушава, заедно с лука, на големи, едри хапки. След като се прибавят доматите, се налива малко вода и готви, докато месото почти омекне. Едва тогава се прибавя почистения зелен фасул и готви, докато и той омекне.
Боб-чорба "Черно око"
Този боб в къщи го наричат "бобо-леща" и честно казано не примират много по него, защото съм им обърквала представите за боб и леща.
Вида му е на боб, но на вкус повече се доближава до лещата. (за която - следващия път). Готвя го единствено във вариант "чорба"; също като белия боб, но с по-малко количество зърна - около 350-400 гр. Зеленчуци - само лук и 1 с.л. от зеленчуковата подправка най-много. Нищо повече. Времето му за готвене пък е близко до това на лещата - за 40-50 мин. е готов, както и подправката накрая - 1-2 щипки чубрица.