Горещо препоръчвам старата фамилна рецепта на Ели Драгомирова , както тя казва.
Чудесни са! мога да кажа само. Миналата пролет и лято доста се чудих дали ще ги ядем и дали да направя, но сутринта най-после светнах, че при толкова сирене няма как да не ни хареса (пък и имах измит един кг. лапад) Магданоза разбира се изключих :)
Продукти за 6 шницела:
Лапад - 18 еднакви листа
~300 г. сирене (може и с извара, както казва Ели, но аз правих само със сирене)
1 яйце + 1 жълтък
щипка черен пипер
Панировка:
2 яйца + белтъка, останал от горната смес
Брашно ок . 4 с.л. (като за палачинки)
100 мл прясно мляко
1 супена лъжица олио
Щипка сол и Черен пипер
Приготвяне:
* Сиренето се намачква с яйцето и подправките.
* За всеки шницел се вземат по 3 бр. листа, на които внимателно се изрязват дебелите жилки, като се внимава се да не се разкъса лапада.
* Между всяко листо се поставя от плънката. Аз сложих обилно по 1 лъжица, може повече, или по-малко - въпрос на вкус .
* Приготвя се гъсто палачинково тесто от горните продукти. Олиото в панировката не позволява при пържене да се поема много от мазнината, каза Ели и беше права.
* Всеки шницел се потапя в панировката (с помощта на две вилици или шпатула е лесно и чисто) и се пържи в маслена баня до зачервяване от двете страни.
* Изваждат се на кухненска хартия да се отцедят, по възможност хартията да бъде върху решетка, защото ако е поставена в чиния, те се задушават и омеква панировката им от долната страна.
Ето тук и с гарнитура :) Всъщност исках да покажа и тази снимка, защото тук е с по-малко количество плънка. И пак е вкусен
ПП: Първата снимка е във вариант на рулца, последно така приготвени шницелите :) у нас, но пък харесан и от младите хора вече. Правенето - завиването на рулца е малко по-бавно, но пък се пържат по-бързо и не толкова цапащо, както при шницелите.
Плънката се поставя по дължината на листото, то се навива на руло. Потапя се в панировката и така се пържат рулцата.