26 декември 2021 г.

Крем-супа от кестени

 

       Ако в предната публикация съм писала за нежна текстура на пастета с риба, да знаете, вкусът на тази крем супа е нежно кадифян, с леко сладникава нотка. Печените кестени така и не успях да харесам, но скоро едно предаване ме провокира да  ги опитам на крем супа. Не съжалявам и ще се радвам да "зарибя" и някои от Вас, читателите на блога, да я опитат. Сезонът на кестените е малко отминал и не знам от къде ще се сдобиете 🙂
аз ги купих от голяма верига магазини, където може би бяха недобре съхранявани  - на всеки 5-6 - един беше за изхвърляне. Та е добре, ако си имате друго местенце, от където да ги купите. Затова и ще дам количеството кестени в почистено тегло, а вие си купете спокойно едно :) дори да останат, те са си вкусни и само  сварени. Кестените се цепват в горната част на кръст и варят за около 20 мин. Водата се отцежда и още горещи, те се белят. 
Продукти за 5  порции: 
400г сварени, почистени кестени - само ядката 
1 голям картоф 
2 моркова 
стръкче праз - около 20-на см 
1-2 резена целина (съхранявам си замразена нарязана глава и при нужда вадя по 1 резен)
0,5л пилешки бульон 🙂  тук си ползвам собствен, който може да отделите при готвене на пиле, или да си приготвите сами. Но съм сигурна, се само с бистра вода няма да се получи толкова вкусна  супата. 
2 скилидки чесън 
1 голяма щипка мащерка 
100мл течна готварска сметана 
сол на вкус 
60-80г масло 

Приготвяне
* Морковите, целината и картофът се почистват и нарязват на едри кубчета; празът и чесънът -на дребно. 
* Всички зеленчуци се поставят в тенджерата, заедно с маслото и запържват/задушават по-скоро за минутка :) колкото да замирише  на масло. 
* Прибавят се почистените кестени и налива бульонът с още толко количество вода. 
* Изчаква се да кипне, след което се намалява степента на котлона и вари на ниска степен, под капак ок 40 мин. 
* Посолява се на вкус, прибавя се мащерката и оставя затворена още 2-3 мин. 
* Тук трябва да си прецените гъстотата на сварените зеленчуци и кестени 🙂
зависи какво количество течност е извряла (затова и писах да къкри на слаб огън под капак) За всеки случай може да извадите чаша бульон, който при нужда  от разреждане след пасирането да добавите. 
* Супата се пасира до гладкост, а в края се прибавя и сметаната.  



22 декември 2021 г.

Тарама хайвер с пушена сьомга

 

       Нямах намерение да пускам тази дреболия, но нашият младеж толкова я хареса, та ме убеждаваще да я патентовам :)  Представете си нежна текстура, с аромата на пушена сьомга (или сьомгова пъстърва, или обикновена - правила съм и с трите вида, но сьс сьомгата остава най-харесвана от мен. ) По принцип това е рецептата за тарама-хайвер, както го правя от много години, с добавена пушена риба. Тук не добавям настърган червен лук за цвят, защото ще подтиска аромата на пушената риба, затова в сместа пасирам кръгче мариновано червено цвекло.  В предната публикация може да видите на снимка какъв трябва да бъде на цвят узрелият за разбиване хайвер.

Продукти:
3 с. л. узрял хайвер
250мл. олио
сок от половин лимон
1 шайба мариновано цвекло
средите на 3 филии бял хляб - накиснати в прясно мляко, след това хубаво изстискани
150-200г пушена сьомга (не маринована, а точно пушена)

Ако нямате мариновано цвекло, просто сложете 1 глава и я сварете :) по горната  рецепта. Маринованното цвекло е чудесно за салата - самостоятелно, или с варени яйца.  

Приготвяне:
* Всички продукти се поставят в дълбока купа.
* Пасират се и когато започне да сместа да стяга се прибавят 1-2 с.л.вряло прясно мляко на капки. Това сгъстява хайвера. Рядко прибавям, защото обикновено се получава и без нея.
* Прибавя се съвсем ситно нарязаната пушена риба и разбърква. 
* Прибира се за час в хладилника да се охлади, след което може да се хапва :) на препечена филия, с лимон, с маслини, или както го обичате :) У нас напоследък е много вървежен един пшенично царевичен хляб и дори не го припичам.

ПП:На долната снимка е  с добавен копър и двойно количество пушена риба :) . 
 


10 декември 2021 г.

Банички със сирене и спанак на тиган

 
       Нищо ново, познатите банички на тиган , но с плънка от сирене и спанак. Малко зелено разнообразие сред зима. Често съм споменавала, че когато видя хубав спанак, или нежен, на листа, се награбвам с 2-3-4 пакета, бланширам си,  изцеждам много хубаво, разпределям на пакетчета по ок 100г,  замразявам и винаги си имам под ръка. Малки са - когато готвя ползвам по 2, но за баница 1 е достатъчно. 


Продукти за 1бр. баничка
4-5 бр. фини кори за баница
150г сирене
100г бланширан, отцеден спанак (теглото е на бланширания)
зелената част на 3-4 стръка пресен лук
1 яйце
50-60 мл прясно (или кисело) мляко
40-50 гмеко масло
1-2  лъжици олио за намазване
голяма щипка джоджен

Приготвяне:
* Дъното на тиган (d 22 до 28см) се намазва тънко с олио (с четка) .  
* Поставят се заедно 2 кори, чиито краищата се оставят да висят извън тигана. Намазват се с половината масло (ако е твърдо се нарязва на дребни кубчета и разпределя върху кората)
* Сиренето се натрошава и разбърква с яйцето, ситно нарязаните спанак и лук, джоджена и млякото. Половината плънката  се поставя върху корите. 
* Други  две-три  кори се накъсват, намачкват леко и поставят върху плънката.
* Върху тях се изсипва останалата част от плънката и намазва с останалото масло (или на кубчета)

* Затваря се с краищата на корите, които останаха извън тигана.
* Намазват се със смесени 1лъжица олио и 1 лъжица прясно мляко, или вода.
* Тиганът се затваря с капак и поставя на котлона - да се пече на средна степен (3 от 6 степени пр.).
* Готова е от едната страна за около 4-5 мин, но се проверява - с шпатула, или дървена лопаткка се повдига. Когато е зачервена се обръща с помощта на чиния да се изпече и от другата страна - отново под капак до зачервяване.
* Изважда се на решетка да се охлади, за да може да остане хрупкава :)

1 декември 2021 г.

Шаран плакия с карамелизиран лук, орехи и стафиди

 

За наближаващия празник Никулден, у нас на трапезата задължителната риба е шаранът. С тази рецепта за шаран плакия се срещнах преди 34 години, когато се омъжих. За имения ден на свекър ми задължително имаше такъв шаран на масата. В следващите няколко годинизапочнахме да го приготвяме и у нас, заради нашия именик – Николай, та до ден днешен. В началото – по  начина, по който го правеше мама – само с лук, домати и дафинов лист. През годините и срещите с кулинарния свят рецептата претърпя развитие и сега приготвям шарана с плънка от карамелизиран лук, орехи, стафиди и задължителния доматения сос. Празникът наближава и споделям как го правя, пък изборът у Вас каква риба ще ядете е голям :)
Продукти:
1 голям шаран - около 2кг.
5-6 големи добре узрели домати (или 1кг от консерва)
50-60мл олио
4-5 скилидки чесън - пресовани
сол на вкус - 1 ч.л. за рибата и ако доматите са пресни - още малко за тях.
1 ч.л. захар
2-3 дафинови листа

150 г едро смлени орехи
100г стафиди
1 ч.л. черен пипер

1 лимон, или 2 домата за шарана
За карамелизирания лук:
3 глави лук
50мл олио и 1 лъжица масло
60-80мл бяло вино
2 щипки сол
1 с.л. захар и 1 с.л. оцет
1 ч.л. риган
Приготвяне:
* Шаранът се почиства от люспи и вътрешности, осолява иоставя за един час в хладилник.
* Обелените домати се настъргват на ситно ренде , посоляват, прибавя се захарта, олиото, пресованите скилидки чесън и сместа се изсипва в голяма, широка тава, която ще събере целият шаран.
* Докато шаранът си поема солта се приготвя карамелизираният лук и плънката:
* Лукът се нарязва на полумесци и заедно с олиото и бялото вино се поставят да се задушат в тиган с капак.
* Отнема около 20 мин, на средна степен на котлона, докато течността се изпари и лукът остане само на мазнина.
* Прибавят се маслото, захарта, солта, оцета, ригана и задушава още 4-5 мин.
* Когато се охлади, към него се прибавят едро смлените орехи, стафидите и черния пипер. Разбърква се и плънката ни е готова.

* Шаранът се прехвърля в тавата за печене в доматения сос и коремната кухина се пълни с готовата вече плънка. Доматеният сос не трябва да бъде повече от половината височина на рибата.
* Посолява се съвсем леко отгоре и върху него могат да се поставят резени лимон, или резени домат.
* Пече се в предварително загрята на 200о С фурна за около 40 мин.
* Изважда се и оставя напълно да се охлади.
Обаче такава смешна риба, като  на първата снимка  горе, нямам. Всеки път като я погледна се чудя да и се смея ли, да я оплаквам ли. Шаран без опашка.  Откакто започнах да го искам почистен, все нещо му се случва.  Първия път   докато чакам в магазина го бяха нарязали на котлети. Втория път чаках до плота, на който го чистеха и докато се усетя, младежът извади вътрешностите и ги изхвърли в кофата. Принципно не е беда, но имаше много узрял  хайвер.  Оня ден изрично казах само люспите и стоях да си чакам пак до него. В един момент обаче докато мигна той  със замах отряза опашката :) Пак ще си го купувам нечистен се видяло и ще сменя снимката горе. 

26 ноември 2021 г.

Хрупкава тарта с круши

 

       Един десерт/сладкиш,  с 4 продукта, в който най-дълго е беленето на крушите. Преди няколко дни я открих в книгата на Жак Пепен, а по случайност имам пакет питки тортиля в хладилника. И е точно такава, както той я е описал в рецептата - хрупкава коричка, с аромат на карамелизирана захар, печени круши и масло. Както почти винаги и тук напомням, че имате право на собствен прочит на рецептата :) Може да я направите по-богата на круши, като ги наредите по-гъсто върху тортилята. За една такава питка ползвах 3 средни круши, но моите са с d 22 см, а в книгата са 18см и плодовете са повече. Ще си прецените как би Ви харесала повече - на мен с повече плодове няма да се усеща толкова рупкавата коричка и ще бие на печени круши  само :) Захарта е на вкус - тези бяха доста сладки и вместо супени лъжици съм сложила чаени лъжици захар. Като обелите и опитате :) , или като направите веднъж и опитате - ще разберете колко да сложите. Пък и Вие си знаете колко сладко обичате. 
       При печенето маслото със захарта  се разтичат по края и образуват кафявите ръбчета :) Ако Ви притесняват тези карамелизирани крайчета по обиколката на тартата - може да ги изрежете, но според мен там им е чарът - не е изгоряло, а препечено, хрупкаво. Затова и се пече в горната част на фурната (над средата), за да не прегаря много, както би се получила в долната част. 
Продукти
1 пшеничена питка тортиля d 22 см
3 ч.л. кафява захар 
3 ч.л. масло 
3 средни круши 

По желание:
за глазиране мед, или желе от кайсии, праскови 
ядки за поръсване (шамфъстък)

Приготвяне
* Фурната се загрява на 200*
* Питкта се поставя във форма/тавичка за печене и намазва с една лъжица масло. 
* Поръсва се с едната лъжица захар и обръща в тавата така, че намазаната страна да е отдолу. 
* Намазва се и другата страна на питката и поръсва със захар. 
* Обелените, почистени  и нарязани  на 8 (или 12) резена круши се нареждат  ветрилообразно отгоре. 
* Начупва се останалата 1 лъжица масло тук там върху плодовете и поръсва с останалата захар. 
* Пече се в загрялата вече фурна (над средно ниво) за около  15-20 мин - докато краищата леко покафенеят. 
* Тавата се изважда, а тартата веднага прехвърля на решетка, или в друга чиния и нарязва.  
* Може да сервирате с топка сладолед (чудесно би подхождала ледената сладост на печените плодове), или със заквасена сметана :) но у нас видях, че съм приготвила сметаната когато  занесох  празната вече чиния в мивката.



11 ноември 2021 г.

Бюрек със спанак и сирене

Най-вкусният бюрек със спанак и сирене, който не бях правила поне година, защото открихме с девойчето баничарница с турски кори и всякакви бюреци. И бяха страхотни, сочни, с много плънка, хрупкава коричка по края и мека вътрешност. С новата учебна година (в близост до едно училище са) първо поскъпнаха от 1,90 на 2,50лв (което си е с 1/3). Разбираемо е, брашното и олиото поскъпнаха. После ги намалиха откъм размери. Разбираемо е :) токът поскъпна. Третия път обаче плънката беше много оскъдна, на места дори само сухи кори; тук там спанак и 3 зрънца сирене. Не е разбираемо, но помислих нещо баничарката се объркала и миналата седмица в почивния пак се наредихме с девойката. Това беше последният им шанс. Не знам зодията ми ли е виновна, или аз съм си серсем човек :) но на някои неща и хора трети шанс не давам. А бюреци пак ще си правя, имам хубави турски кори, дори замразих няколко пакета.
Давам количествата за 1 такава кръгла, голяма кора, от която излиза бюрек, достатъчен да нахрани двама души :) средно гладни. Правя ги в такива тавички за еднократна употреба (20/18см размер), но ако правите с 2 и повече кори, може да ги приготвите в голяма тава, отделени помежду им със сгънат на 3-4 ката лист хартия за печене. Така или иначе и на дъното на тавата слагам, когато правя в нея. 
Продукти
1 голяма кръгла, ръчно точена кора тип Одринска (160г и е теглото)
250 г пресен спанак 
1 връзка пресен лук (4 стръкчета )
щипка джоджен, или мента 
щипка сол 
50-60 г масло + още 1 лъжица за намазване на тавата
150-200 г сирене
100г кисело мляко с 1/2чл. сода за хляб, угасена в него
50мл прясно мляко 
1 яйце 

Приготвяне: 
* Почистеният спанак се нарязва на едро и заедно с нарязания  лук се задушават в маслото до омекване (Ако спанакът е задушен, какъвто често  ползвам от фризера, се размразява и отцежда много добре, нарязва и прибавя към задушения лук)
* Подправя се със солта и джоджена и оставя да се охлади за 5 мин. 
* Прибавя се натрошеното  сирене,  киселото мляко със содата и разбъркват. 
* Фурната се загрява на 200*С.
* Дъното на тавичката се намазва тънко  с масло. 
* Кората се разстила на масата и плънката разпределя върху нея. 
И сега се подхваща с двете ръце и набира към средата  :)  за да може лесно да се прехвърли в приготвената тавичка. 
* Там се дооправя - с ръце се намества,  за да стане долу  горе навсякъде с еднаква дебелина. 
* Залива се с разбитото яйце с прясно мляко. 
* Пече се в загрятата вече фурна за около 20 мин   /до зачервяване. Тези алуминиеви тавички са тънки и се изпичат по-бързо, отколкото в нормална  метална, или керамична тава.  Но лесно може да  повдигнете крайчето отдолу и да проверите дали е изпечена и отдолу (отгоре се вижда)
* Изважда се и ако искате да остане с хрупкави крайчета - не я завивайте, извадете на решетка и охладете, преди да сервирате. Но ако я искате мека, пухкава душичка - покрийте с кърпа. 

8 ноември 2021 г.

Крем от тиква с бял шоколад

 

       Десерт от поредицата Бързи млечни десерти.  Този е есенен, заради начилието на тиква. Когато ми остане печена тиква го правя (рядко, като днес, специално за него да пека тиква), защото с варена не ми допада много - разводнява положението :)  Обелени парчета тиква слагам в плик за печене, без вода, във фурната, на 180*. От момента в който се чуе, че вътре къкри,  пека около 30 мин - зависи и от тиквата, но цигурката обикновено е готова - пробвам с пръст върху плика, ако е омекнала - изваждам. Точна  рецепта няма :) Само идея за есенен десерт-крем-с-тиква. 

Пропорциите са: 

500г печена тиква без кора 

100г бял шоколад 

250г маскарпоне, или крема сирене (с него повече харесвам)

150г заквасена сметана 

Захарта е на вкус - ако ползвате пудра захар, бързо подслажда и  ще разберете колко да сложите :) Ако слагате обикновена (бяла, кафява, демерара, мусковадо), кремчето трябва да престои 2 часа, за да се разтопят  кристалчетата. Обикновено слагам 4-5 с.л., но пробвам, а последните няколко пъти ги правя с подсладител (1 ч.л. Суитли). Разбира се, може да подсладите с мед. 

А приготвянето е лесно - горещата пасирана тиква се смесва с начупения на дребно шоколад и разбърква, за да се разтопи той. Изчаква се да се охлади 15-на мин. Прибавят се останалите  продукти, разбърква и разпределя в чаши. Отгоре може да се украсите с каквото се сетите :) Ядки, настърган шоколад, или рачел от тиква (на който му е времето да се прави. )


 

4 ноември 2021 г.

Шоколадови фъдж "трюфели" с карамел

 
        Рецепта, която приготвих и Ви предлагам покрай седмичното  кулинарно-филмово предизвикателство от ФБ групата "Сол и пипер". Сещате се, че темата е била по филма Шоколад. По-хубаво от всеки шоколад :) е мноооого шоколад. Често в пристъпи на тиха кулинарна лудост правя шоколадови трюфели; тези са малко по-различни заради карамела и кондензираното мляко в тях. Опитайте ги, правят се сравнително бързо (30 мин) и си заслужават всяка хапка. А компания може да им прави чаша горещ лют шоколад. 
Продукти:
200г черен шоколад (70%)
20г масло
200г кондензирано мляко (1/2 консерва от 397 г)
30г какао + още 40-50 гза поръсване
130г дулсе де лече (1/3 консерва от 397г )

Приготвяне
* В касерола, или малка тенджера на водна баня се загрява млякото с какаото,  карамела и начупения шоколад при непрекъснато разбъркване (карамелът е малко твърд, да може да се разтопи добре.)
* Изсипва се  в правоъгълна форма  прибл. 20/22см   покрита със стреч фолио. 
* Сместа се изравнява, покрива се отново с парче стреч фолио (онова на дъното оставих по-голямо и с него покрих) и прибира в хладилник за поне  2-3 часа. 
* Изважда се на плот/или дъска заедно със стреч фолиото.  Нарязва се с мокър горещ  нож (загрявате кана с вода и топвате ножа в нея) .
* Отрязаните парчета се овалват в какаото (на лист хартия е удобно). Преди всяко отрязване на парче, ножът се намокря и отцежда, за да не лепне сместа по него и да намачква следващите парчета. 
* Държат се в кутия в хладилник, под капака на която има кухненска хартия, която да обира влагата, която би се появила


 

31 октомври 2021 г.

Яхния от месо с грах

        Яхния от грах с месо готвя целогодишно в къщи. Няма значение какво е месото - заешко, свинско, глиганско, телешко... Макар и яхния, за мен не е сезонна манджа, откакто преди много години авджи Стоев прояде грах (преди това готвех рядко и прецеждах соса в чинията).  Открила съм си 2-3 марки консервиран грах, които ползвам, откакто един замразен "ми погоди номер" и варих 2 часа. Но всеки си има любима марка и вид и предлагам да ползвате такъв, какъвто харесвате, ако решите да си сготвите манджата така. 

Продукти за 5-6 порции: 
около 1,2кг месо - заешко, свинско, глиганско, телешко
около 800г консервиран грах (чисто тегло, без водата)
2 следни глави лук 
1 с.л. червен пипер 
60-80мл олио 
1 равна с.л. сол 
3-4 ск. чесън
1 с.л. ситно нарязан копър 
2 с.л. ситно нарязан магданоз 
1  с.л. с връх  препечено брашно (и друг път съм писала, че имам готово в буркан за сгъстяване на сосове и манджи)

Приготвяне
* Месото се нарязва на приблизително еднакви късове. 
* Посолява се (половината от количеството сол горе) и задушава в мазнината под капак, на средна степен на котлона (Да се дообясня :) когато се осоли, месото си "пуска" водата и стяга, докато се задушава, не е като варено в чиста вода. Когато са по-големи парчета, ги запечатвам в мазнината от всички страни, без да покрима съда с капак, но много често по инерция ги режа на по-малки късове ).
* Когато водата се изпари се прибавя ситно нарязаният лук, разбърква 2-3 пъти, прибавя червеният пипер, отново разбърква за половин минутка и налива водата - около 1,5л. 
* Съдът се покрива и оставя ястието да къкри тихо, докато месото омекне. 
* От соса се ижваждат 5-6 лъжици в купа и оставя да се охлади - ще трябват за размиване на брашното. 
* Прибавя се  отцеденият грах, нарязаните скилидки чесън и ако трябва - останалата сол - зависи колко солен е грахът; при мен обикновено си отива цялото количество сол - 1 с.л. 
* Оставя се да покъкри 7-8 мин. (докато се охлади извадения сос.)
* В него се размива брашното  и прибавя при непрекъснато и внимателно разбъркване в тенджерата :) при манджата. 
* Прибавят се нарязаните копър и магданоз, разбърква се отново и за последно, затваря се с капака  и се отмества от котлона (ако не е с дву-трислойно дебело дъно, може само да изключите котлона и оставите на него. 

През цялото време степента на котлона трябва да е на 1/3 от мощността му (или нещо такова), за да ври ястието кротко - това означава със слаби мехурчета, а не с огромни бълбукания. Времето за увиране/омекване на месото винаги е  различно - зависи какво е, колко е възрастно. Но когато ври тихо, вероятността водата му да изври е малка и това количество вода почти винаги се запазва. Но ако видите, че водата е доста намаляла, долейте малко вряла вода и намалете още котлона. И всъщност важно е как обичате такава манджа - дали гъста, с много грах на яхния, или като чорба - с малко зърна    (както мама го готви, по желание на татко). ако го обичате по-рядко, ползвайте по-малка консерва грах, или отделете от тази и може да замразите остатъка за следващо готвене. Пробвайте месото с вилица - ако се къса леко и зъбите на вилицата влизат в него лесно, без съпротивление - значи е готово. 


 

27 октомври 2021 г.

Пържен ватос

 
       Ватосът е риба, която си отяждам когато сме на море, а на прибираме купувам от борсата в Бургас и замразявам, да си имам за още няколко пъти до зимата.  Тази е последната партида :) приключвам я, до следващото лято пак. Живи и здрави. Ватосът (морска лисица) е риба, на която кожата се дере и тогава се готви/пържи. На рибния пазар я продават одрана, но тъй като е на парчета, ако си купувате такава - внимавайте, да не ви пробутат само хрущяли. Аз и хрущялите харесвам, но месото е много добро - бяло и сочно.  И я пържа както другата, речно-язовирна наша риба  

Подсушените парчета риба нарязвам на по-малки, за да се пържат по-бързо и лесно в тигана. Заливам със сока на 1 лимон (за ок 1кг риба) и посолявам. Завивам с парче свежо фолио, или прибирам в торбичка и на почивка за 1 час в хладилника. 

Смесвам 3 части бяло и 1 част царевично брашна, заедно с щипка сол и 1-2 щипки черен пипер. 

Овалвам парчетата в тях и ги нареждам на лист хартия за печене за 20-на мин. - да си дръпнат брашното, за да не пада то в мазнината, а тя да почернява. 

Преди години пържех рибата в съвсем малко мазнина :) Уж да не поема.  Но така се пържи по-дълго и определено поема повече мазнина. Затова сега я пържа в повече мазнина - нивото на олиото да е поне наполовина на рибата. В много силно загрято олио. Но не и фритюрник. Така се  пържи бързо и не поема  толкова мазнина. 

Изваждам я да се отцеди на кухненска хартия, поставена на решетка - писала съм и друг път, но ако хартията е в чиния, изваденият на нея горещ изпържен продукт (какъвто и да е той) ще овлажнява от парата и омеква. А така рибата остава с хрупкава фина  коричка. 

14 октомври 2021 г.

Пържени филийки на рулца

 
       Рулца от хляб с шунка ,  кашкавал и рулца от хляб с крема сирене и сладко,  рулца от хляб с банан и течен шоколад. 

       Една разновидност на любимите ми пълнени пържени филии.  Тук на рулца и освен със солена, има и сладка плънка.   Единственото условие тук е да си намерите пресен/мек тостерен хляб. Има някои видове с по-големи филии, гледайте от него да е. Страхотни за закуска, и за десерт са. Т.е. за по всяко време.  

Необходимите продукти са: 
Тънко нарязани филии мек хялб/тостерният е много подходящ, както писах 
Олио и масло за пържене   ( 3/1 части)
2-3-4 яйца за паниране, разбити с щипка сол и  прясно мляко и щипка сол (за 5 рулца  стигат 2 яйца с 2 с.л. прясно мляко - на 1 яйце слагам 1 лъжица мляко)

За плънките: 
Крема сирене и сладко/не желе, че много тече 
Шунка/колбас и кашкавал/топено сирене на листчета 
Банан и течен шоколад 

Приготвяне
* По-твърдите кори на хляба се изрязват. 
* Останалата част на филиите се разточва с точилка  до тънко - ок 2кмм. Много лесно става с помощта на свежо фолио, без друго после трябва за опаковането им преди пържене. 
* По средата се поставя от плънката - сладка, или солена. 
* С помощта на свежото фолио/или полиетиленов плик се завиват на стегнато руло и увиват като бонбон. Плънката всякак трябва да остане добре завита вътре. На тези с шунката може да стига до края на филията, тя няма как да се разтече. 
* Прибират се в хладилника за 2 часа, или в камерата/фризер за 30 мин. 
* Загрява се мазнината - подберете по-тесен съд, защото после тя се изхвърля.  Достатъчно ед а събира по 3-4 рулца наведнъж.  А мазнината да напомня е 3 части олио с 1 част масло. 
* Развиват се, потапят се в разбитите яйца с прясно мляко и пържат на средна степен на котлона (6 от 9 примерно) от всички страни. 
* Изваждат се да се отцедят от мазнината на кухненска хартия. 

 
 


10 октомври 2021 г.

Мантъ и Пелмени

 
       Събирам тези две ястия в една публикация, тъй като ги купувам полуготови :) и ги приготвям по  тези два начина, които аз и девойките харесваме. Мантъ, равиоли, пелмени, тортелини, вареники, гьоза, .... Все  варени ястия  от тънко разточена кора със затворена вътре плънка, готвена от различни народи - евреи, руснаци, италианци, японци. Различното е в начина им на оформяне и тестото. Докато италианската паста е 100г брашно от твърда пшеница с 1 яйце, мантъ и пелмените имат в тестото си и вода. Всички те могат да бъдат с различна плънка - месна, или зеленчукова.  Когато имам време си правя домашна паста - дори равиоли, но напоследък нещо ми е избягало :) а паста харесвам eat
       Пелмените са тестено изделие от руската и бившите съветски държави кухни,  които купувам замразени от известен руски магазин :) В тънките слоеве тесто има   плънка от различно   месо - телешко, свинско, пилешко  с подправки. 
       Мантъ е ястие от турската кухня, в малките джобчета на които има предварително задушена плънка от агнешка, или телешка кайма, или само лук. И тъй като ги купувам полуготови, напомням, че ако търсите с кайма ще бъдат в хладилника, или фризера на магазина, а ако търсите само с лук -  те са при сухата паста, защото са изсушени. Като на долната снимка.  Сухите се варят малко по-дълго време, което е указано на опаковката. Излишно е да казвам, че пълнените с кайма са  по-вкусни, нали :) но временно сме преустановили пазарите в южната съседка и се задоволяваме с турския магазин в съседен град.  Затова пък винаги може да запържите някакво смляно месо и добавите към пастата. Доматеният сос е един от препоръчваните от турските майстори, но у нас не се хареса - млечният ни е любим. 
 
Харесваме ги по тези два начина:  
Единият със сос от заквасена сметана /покрай пелмените така правя и с мантъ.
Заквасена сметана, сол и пасирана скилидка чесън на дъното на чиния. 
Върху нея изсипвам сварените и  не много добре отцедените изделия /независимо мантъ, или пелмени. Дори да има мъничко вода в лъжицата, с която ги вадя, тя отива в сметаната и се получава много хубав сос.  Щипка мента  обогатява соса. 
Кавърдисвам 1/2 ч.л. червен пипер в разтопени 2 сл. масло в малка касерола за всяка порция  и изсипвам върху джобчетата от тесто. Кавърдисвам сигурно знаете, че означава "запържвам" :)  
За една порция трябват от 120 до 150г  от тестените изделия :) зависи и колко сте ящни, но след първия път ще си прецените. 
Другият начин е замо запържени с масло и накрая с малко червен пипер.  Сварените пелмени, или мантъ се изваждт в тиган с по 2 лъжици  малсо за порция. Прибавят се и 2-3 лъжици вода от варенето им. Когато започнат да цвърчат, тази вода се изпарява почти веднага и след като леко се зачерви тук- там тестото им, в маслото се прибавя червения пипер и тиганът веднага отстранява от котлона. Разбъркват се и сервират.  


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...