31 януари 2019 г.

Софенка

       Боб Софенка. Велинградска гордост, наред със СПА центровете, минералната вода и капамата. Сортът не е толкова известен като смилянския боб, но е толкова едър (ако не и повече) и много благ :blush: вкусен, да кажа. Като масло в устата е.  Набъбва 3 пъти по време на варене. Може да се хапва и като салата, и като основно, и като предястие, или гарнитура. Заради огромния си размер  е много подходящ за паниране :blush:  (човек, който панира маслини, не би се уплашил да панира боб, нали?). Подправките  - джоджен и чубрица за някои хора може да не е класика, но ви уверявам, че бобът е много вкусен с тези двете. Естествено, с количеството им не се прекалява. 
Ето го до маминия боб, който готвя. 
       Всеки човек има много "първи пъти" в живота си. За мен Велинград е свързан с многобройни такива -  за пръв път опитах пъстърва; видях хмел и този боб как се отглеждат; научих се да играя табла; за пръв път видях  в чинията на мъжа да се слага толкова мръвка, колкото и в чинията на жената :heart_eyes: и този боб опитах там за първи път. Първата ми семейна почивка с Мише...... и още много първи неща.  
       Може би затова и  обичам от време на време да бягаме в този град  от  ежедневието  за по няколко дни.  Съвпадение е, че открих   един магазин с домашни потреби с голямо разнообразие :) и  пазара, на който може да намерите много домашни благинки от родопския край.   Ако се сетите, докато сте на почивка там - потърсете си на пазара, или зеленчуковите магазини  този едър боб Софенка.  Там със сигурност и рецепта ще получите. Но ако ви уверяват, че тази салата ще стане и с по-дребен, или едър шарен боб - не вярвайте. Софенката е сорт едър, бял боб и с него се прави тази салата. Цената му е 8-10 лв, но както казах - набъбва доста при варене и с едни ~330г ще получите 2 такива големи чинии салата (от 1 кг си имаме за 3 приготвяния на салата). Не го варете в тенджера под налягане - боб се готви  бавно и на ниска степен на котлона, след първоначалното кипване и сменяне на водата.        
Продукти: 
~  1/3 кг боб Софенка 
1 глава лук  
и 1/2 ч.л. сода за хляб :) 

1 малък (или 1/2 голям) стрък праз 
1 равна ч.л. червен пипер 
60-80 мл олио 
сол 
по 1/2 ч.л. стрити сухи чубрица и джоджен 

Приготвяне: 
* Бобът се накисва  за 12ч. в 2л. студена вода 
* Отцежда се, измива и поставя да се вари  в тенджера отново с 2л. студена вода и содата за хляб (споделяла съм за содата, че подпомага при варенето от боба да излязат онези вещества, които  пречат на стомаха) 
* При завирането по повърхността се образува пяна - обира се и изхвърля, а бобът се оставя да ври тихо около 15 мин. 
* Сменя му се водата и отново кипва с чисти 2л. вода. След поредните 15 мин. варене, водата му се изхвърля, бобът се измива и поставя да се вари с около 2,5-3 л. вода.  Тук се прибавя и главата лук, почистена от люспите и срязана само на 2. 
* Когато заври, тенджерата се затваря с капак, степента на котлона се намалява, така че бобът вътре да къкри кротко :) т.е.  онези мехурчета на повърхността да са малки, а не да "ври с ключ".
       И така го забравяте поне за 2 часа. Водата вътре е достатъчна, няма да изври. Сигурно ще му трябва още варене, но 2 часа са минимума на варенето. 
* Когато бобът е добре омекнал - но не разварен! се прибавя солта.  оставя се да ври с нея още 8-10 мин и ако водата в тенджерата е много - включете  котлона на силна степен, за да поизври. За салатата не ни трябва много вода от боба, а колкото е по-малко, толкова по-наситена :) с бобен вкус ще е. 
*  Бобът се отцежда от бульона, а главата лук се изважда. От бульона се отделя 1 ч.ч. , която ще ни трябва :) 

* Мазнината се загрява в широк тиган/или тенджера и  празът (съвсем ситно нарязан) се запържва вътре, докато омекне ( на ниска степен на котлона). 
* Прибавя се червеният пипер, разбърква веднъж и веднага се залива с отделения бобен бульон. 
* Съдът се затваря с капак и оставя да ври  4-5 мин. 
* Прибавя се отцедения боб и подправките и разбърква съвсем внимателно - затова и писах широк тиган, или тенджера. Хубаво е зърната боб да останат цели. Ако се прави в тиган е лесно  :) не бъркате с лъжица, а със самия тиган и приплъзване напред разбърквате. 
* Оставя се да къкри 3-4 мин. под капак и отмества от котлона. 
* Задължително (според жената, от която имам рецептата) се оставя така затворен в съда за около час, за да се овкуси добре. 

22 януари 2019 г.

Пилешко руло с пъстра плънка


       Януари е наситен с празници, а в празничните дни не трябва да губим времето си в кухнята. Пилешкото месо е подходящо за такива дни – готви се бързо, леко е, имайки предвид по-голямото количество храна, което хапваме в такива дни. Може да бъде както красиво поднесено печено пиле, така и по-финия вариант на пилешката пържола с гарнитура – пилешко руло. С него можеш да нагостиш повече хора, а с плънката можеш да импровизираш по свой вкус. Човек се храни първо с очите, затова е добре, когато сервираш парчетата руло, палитрата от цветове в чинията да привлича вниманието. Пилешкото руло е сочно, крехко, вкусно и с фина хрупкава кожа. Не се притеснявай да го приготвиш за своите гости – дори да си начинаещ в кухнята, ще ти споделя моите хитринки, за да ти помогна да изненадаш близките си хора. 
        Рулото можеш да направиш от цяло пиле, но ще трябва да го обезкостиш. За целта отдели гърдите заедно с кожата на пилето, а останалата част използвай за фрикасе или супа. Обезкостяването не е толкова трудно, но ако не си уверен, че ще се справиш – купи си пържоли от бут с кожаГрадус са помислили и за начинаещите кулинари и можем да се възползваме от различните им продукти. Можеш да приготвиш рулото и от пилешко филе, но тогава ще трябва да го покриеш с фини резени бекон, за да не съхне. А кожата на пилето покрива цялото руло по време на печенето и запазва месото сочно. Сигурно обичаш и  хрупкавата печена кожа? Ако това не е така, изпечи рулото с нея, а после внимателно я отстрани. Така тя ще предпази месото от изсъхване във фурната.
      Ако избереш пържоли от бутче, приготви си повече – следвай максимата, че докато не остане, не стига. Продуктите в рецептата са за 8 порции (като за празник и гости) и е добре да имаш повече приготвено месо.
Пак напомням, че пилешкото месо не се мие. Подсуши го с кухненска хартия, внимателно отдели кожата и я запази. Застели голяма дъска с фолио за свежо съхранение. Постави месото на фолиото, а върху него сложи още един лист. Начукай внимателно пържолите – много е важно да се изтънят, но не до прозрачност, а да станат с еднаква дебелина. Така месото се изпича равномерно. При начукване на месото винаги поставяй 1-2 пласта фолио за свежо съхранение или найлонов плик върху него. Освен че няма да цапаш наоколо, фолиото ще предпази месото от грубите зъби на чукчето, което само ще го изтъни и няма да го накъса. 
Не се притеснявай, ако кожата не може да покрие добре цялото месо – важно е 2/3 от правоъгълника с пържоли да бъде покрит. Тук е моментът, в който трябва да обърнеш пържолите заедно, за да остане кожата отдолу. Ще го направиш много лесно, ако използваш още една дъска, с която да ги обърнеш. След обръщането трябва пак да ги подправиш със сол, пипер и горчица. Горчицата придава специфичен, приятен и лееееко тръпчив вкус на месото. Ако не обичаш горчица, пропусни тази стъпка. Не забравяй, че можеш да импровизираш и е хубаво да го правиш – така във всяка рецепта ще има твой почерк :) и със сигурност ще бъде по твой вкус. 

Сега трябва да поставиш плънката и да завиеш на руло. Когато приготвяш тази рецепта, е добре да започнеш от плънката – така няма да се налага да оставяш месото на стайна температура, докато я приготвяш, защото за нея ти трябват около 40 мин – подготвяне, рязане на продуктите и готвене. Когато поставяш плънката, имай предвид, че в единия край на оформения правоъгълник/квадрат не трябва да има плънка – докато завиваш рулото, тя запълва и тази част. Ако сложиш плънка и в края, тя ще излезе от месото.       

       Завиването  на месото на руло е най-сложната работа в цялата рецепта. За да го направиш по-лесно, повдигни фолиото с месото, като го хванеш от близката до теб страна и завиеш напред. Не забравяй да стягаш, докато завиваш. Така трябва да получиш един голям, завит бонбон - стегни фолиото в двата края на рулото, за да не се развива и го прибери в хладилник за час. Това са моментите, в които трябва да внимаваш най-много.
След като извадиш рулото от хладилника, постави го отново на дъската и развий фолиото, като го поставиш със съединената част нагоре. Тук можеш да захванеш с клечки за зъби, но така е доста пипкаво, затова просто си приготви дебели памучни конци и завържи месното руло – нарежи конците с дължина по 25 см и ги постави през 3-4 см по цялата дължина. Когато отново обърнеш рулото с помощта на фолиото, конците и съединената част ще са останали отдолу, а отгоре ще бъде гладката част с кожата. Внимателно хвани двата края на всяко парче конец и ги завържи отгоре, но не забравяй и малко да ги стегнеш.
Пилешкото месо се съчетава много добре с бяло вино по време на печене. Използвай хубаво вино - избери такова, каквото ще пиеш, докато се наслаждаваш на рулото. Хубавото месо се готви с хубаво вино. Ако от него ще похапват деца – не се притеснявай, алкохолът се изпарява по време на готвенето, но винаги можеш да го разредиш с малко вода. Преди или по време на печенето намажи рулото с масло. То ще придаде чудесен загар и аромат. Маслото се размазва лесно, ако е студено – така че го извади в последния момент от хладилника и постави парченца на няколко места върху рулото, които лесно ще размажеш по повърхността му с широк нож. В края на печенето, когато развиеш фолиото, ще трябва да намажеш още веднъж, за да остане аромата на масло в готовото руло – маслото никога не е в повече, но за да не прекалиш,  използвай само една лъжица. 
 Загрей предварително фурната. Така ще спестиш време и рулото ще започне да се готви по-бързо. Не печи на силни градуси – пилешкото месо е нежно и няма значение дали ще печеш на 160о или на 250о, защото времето за приготвяне ще бъде едно и също. Избирайки по-високи градуси, рискуваш да го изсушиш или прегориш.

         Когато  рулото е изпечено, не забравяй да го оставиш  10 мин да почине, завито във фолиото, преди да нарежеш – соковете на месото ще се разпределят равномерно по него. Пробвай дали е готово месото, като забодеш в него дървено шишче, за да пусне течност – ако тя е бистра, значи е готово. Ако има червеникав оттенък – не е допечено (което не е добре за пилешкото месо) и ще трябва да го върнеш обратно във фурната. Посоченото време за печене е достатъчно за пържоли с дебелина 1, 5 см. Извади готовото руло на дъска и винаги ползвай два прибора, за да го хванеш в двата края – така ще го нарежеш много по-лесно, вместо в тавата. При рязането непременно използвай остър нож и натискай – с колкото по-малко движения работиш, толкова по-равномерни ще бъдат парчетата месо.
За гарнитура използвай свежи зеленчуци – домати, зеле, чушки, моркови, цвекло. Освен че цветово ще разнообразят чинията, те си подхождат идеално с печеното месо.
Ето и рецептата за Пилешко руло с пъстра плънка 

Продукти за 8 порции:

4 до 6 броя пилешки пържоли от бутче с кожа Градус (~1,400кг месо)
3 с.л. масло
2 с.л. горчица
по 1 ч. л. сол и черен пипер
3 с.л. масло
100мл бяло вино и 100мл вода
2 с.л. едрозърнеста горчица (или каквато харесваш)
За плънката:
1 глава лук
2 зелени чушки
2 моркова
2 филии много сух хляб (не галета)
2 белтъка
250-300г кайма
2 с.л. олио
50 мл бяло вино
1 щипка сол

И още: дебели памучни конци за връзване

Приготвяне:
Почисти, обели и измий морковите и лука.
Заедно с чушките ги нарежи на дребни, приблизително еднакви кубчета.
Сложи в тенджера или тиган с капак олиото и зеленчуците.
Посоли и задуши, докато усетиш, че парченцата започват да лепнат по дъното.
Прибави каймата и намачкай, докато се раздроби на трохи. Подправи със сол.
Прибави виното и затвори съда с капак, остави да се готви 10 мин на средна степен на котлона.
Изрежи корите от филиите хляб и натроши на дребно средата при останалите продукти.
Разбъркай и веднага отмести от котлона.
Остави да се охлади 8-10 мин и прибави белтъците. Отново разбъркай, докато сместа ги усвои.
Постави на голяма дъска лист фолио за свежо съхранение, върху него – пилешките пържоли (на които си отстранил кожата предварително), върху тях – отново лист или два стреч-фолио.
Начукай месото внимателно – само трябва да изтъниш, за да е с еднаква дебелина. Внимавай да не го разкъсаш.
Развий горните пластове фолио и подреди пържолите така, че да са плътно една до друга.
Подправи със сол и пипер.
Покрий месото с кожата от пържолите и притисни добре с ръка. Посоли съвсем леко, защото месото вече е посолено.
Постави фолиото върху кожата, а върху него – още една дъска.
Хвани добре двете дъски и ги обърни така, че горната сега да остане отдолу, за да може кожата да остане отдолу.
Подправи със сол и пипер и тази страна на месото.
Намажи тънко с горчица.
Разпредели охладената плънка върху месото, като оставиш непокрити 3-4 см в единия край (далечния) на месото.
Повдигни краищата на месото от твоята страна заедно с фолиото и започни да навиваш на стегнато руло напред.
Докато навиваш, внимателно изтегляй фолиото, за да не остане завито в месото.
Когато го завиеш докрай, увий добре и стегнато във фолио и  усучи двата края като бонбон.
Прибери в хладилника за 1 час.
Включи фурната на 180о и когато е почти загряла, извади  рулото от хладилника. 
Постави го на работния плот и развий така, че да остане със съединената част нагоре.
Нарежи конците с дължина около 25 см и постави на разстояние 3-4 см един от друг по цялата дължина, пряко на рулото.
Отново покрий с фолио, за да можеш да обърнеш по-лесно рулото с гладката част нагоре.
Издърпай краищата на конците и ги завържи  стегнато отгоре.
Завържи веднъж и надлъжно, за да се стегнат краищата.
С помощта на 2 прибора (шпатули, лопатки) прехвърли рулото в тавата за печене.
Разпредели двете лъжици масло върху кожата и  го размажи по цялата повърхност.
Налей в тавата виното и водата,  покрий я с алуминиево фолио и постави в загрятата фурна.
Печи около 50 мин
Извади тавата, развий фолиото и намажи рулото с останалата една лъжица масло – месото е топло и лесно се размазва, но можеш да разтопиш маслото и намажеш с четка.
Върни във фурната за още 10 мин
Извади отново тавата и покрий месото с фолио за 10 мин
Едва тогава прехвърли на дъска (отново си помогни с два прибора), срежи конците и ги издърпай.
Вземи най-острия си и широк нож и нарежи на парчета с дебелина ~2см
Сервирай с гарнитура по избор – препоръчвам ти моркови и чушки, заради приятния им сладникав и свеж вкус, заедно със сотирани картофи. 



15 януари 2019 г.

Грис халва с какао

        Един малко пренебрегван у нас десерт.  Скоро малкото девойче поиска рецепта да прави и се осъзнах, че не малко, а 10 години :blush: поне е пренебрегван в блога. Трябваше да бъде като в кулинарния щанд на еди-кой-си-магазин  и мислех, че много грис халва ще изядем, докато я  докараме (Жул,сравнението с магазинската не е комплимент, да знаеш! ) Но само като смених прясното мляко с вода и се получи :blush:. Но пък като няма мляко, какао ще има.  И мАсло, естествено.        
       Мерките са с чаша от 240 мл  Независимо каква чаша ще използвате, ще се получи със същия :blush: предложен от мен вкус, защото пропорцията ще се запази същата. Само размерът на тавичката - по-голям, или по-малък ще бъде.  Ако не искате какаова грис-халва - не слагайте какаото. Както и лимоновата кора, но точно от лимоновият аромат аз не бих се лишила :)
      Последно :) избирам грис,  не е от най-финия, като брашно.  Нека бъде малко по-едросмлян, за да се усещат зрънцата при хапване. 
Продукти: (тава с размери 40/20см) 
2 ч.ч. пшеничен грис (от 240мл)
2 ч.ч. захар 
1/2 ч.ч. масло 
1/2 ч.ч. олио 
6 ч.ч. вода 
много фино настъргана кора на 1 лимон 
2 с.л. какао 
1 ч.л. канела 

1/2 ч.ч. орехи по желание 

Приготвяне: 
* В тенджера се налива водата и прибавят какаото, канелата, едната чаша захар  и лимоновата кора.  
* Включват се да кипнат. 
* В друга (широка) тенджера се загряват маслото с олиото. 
* Грисът се изсипва в мазнината и пържи до бледо зачервяване. 
* Прибавя се захарта и бърка (непрекъснато) още около минута  (по съвет на приятелка) - вижда се как захарта започва да се карамелизира по дъното. Степента на котлона се намалява до слаба (3 от 9 пр.)
* В този момент се прибавя (ВНИМАТЕЛНО!) кипналия вече сироп и  бърка енергично (с телта за разбиване на яйцата). 
* Сместа почти веднага завира отново,  виждат се балончета, които здраво пукат :) и едобре да пазите ръцете и ако трябва - да намалите още котлона. 
* Бърка се 3-4 мин, отмества от котлона и  тенджерата се затваря с капак. 
* Оставя се така за 8-10 мин, след които се прехвърля в тава и прибира в хладилник да се охлади поне час. 

На дъното на тавата могат да се поръсят  смлени орехови ядки и като сервирате обърнатото парче :) те ще бъдат отгоре.
По желание може да поръсите с още какао, или с пудра захар. 

9 януари 2019 г.

Тарта с праз и сирене

        Нещо леко и вкусно :) след толкова празници. Бързо за приготвяне и с малко продукти. Сиренето в плънката е по избор - може да сложите бяло саламурено сирене - краве, козе, или овче, а ако е козе за повече  пикантост  - някакво сирене с благородна плесен. Тъй като един лист охладено бутертесто е доста дълго, аз съм разделила на две и съм направила с него две тарти - едната е със синьо и  козе сирене (ето това открихме  скоро с девойче Жул в магазините и ни харесва ), а другата е само с краве сирене.  
Продукти за 2бр. тарти: 
1 пак охладено бутертесто 275/350г (по-скоро многолистно, това в магазините не е с масло) 
2 стръка праз лук 
2 с.л. масло и 2 с.л. олио 
щипка-две  сух риган 
щипка черен пипер
1 яйце и 2 лъжици прясно мляко 

за всяка тарта по ~200г  сирене по избор

Може да се ползва и замразено бутертесто, но трябва да е оставено предварително в хладилник, докато се размрази напълно. 

 
Приготвяне: 
* Стръковете праз се нарязват на ситно. 
* Поставят се в тиган, заедно с маслото и олиото и запържват, докато омекне  - трябват му 5-6, внимавайте да не го зачервите :) 
* Отмества се от котлона и към него се прибавят натрошеното сирене и подправките; разбърква се и оставя да се охлади напълно. 
!!! Сиренето трябва да е много добре отцедено, защото ако не е, ще подводни блата и той ще остане  глетав :) вместо да се изпече добре. И друг път съм споделяла, че когато ще ползвам сирене за плънка в тестени изделия го изваждам на няколко пласта кухненска хартия за 2-3-4 часа, да се отцеди. Ако ми трябва за веднага :) поставям още няколко пласта хартия върху него и го притискам с ръка от всички страни. 
* Фурната се включва на 230* без вентилатор (или 210* с вентилатор)
* Листът тесто се развива и срязва на две по дължината (може да изпечете и на една голяма тарта, но така има повече хрупкави ръбчета). Тези охладени теста  са завити с хартия за печене, която използваме - затова срязваме и нея на две части, по разреза на тестото. 
* Всяко така отрязано парче тесто  се набожда с вилица, без крайните 1,5-2 см. 
* Плънката се разпределя на двата блата - тези крайните 1,5-2см  остават без плънка и се повдигат върху нея, да се получи хубаво ръбче. 
* Яйцето се разбърква с прясното мляко и ръбчетата се намазват.  Останалата част от него се разпределя върху плънката :) обикновено  остава по малко. 
* Приготвените тарти се прехвърлят в тавата за печене и поставят в загрятата вече фурна. 
* Пекат се за около 12-15 мин  - ръбчетата се надуват и придобиват приятен златист цвят. 
* Чудесно си подхожда както с бяло вино :) така и с айран за малолетни
 


2 януари 2019 г.

Крутони

        Празниците отминават, а ние се чудим какво да правим с останалия хляб. Верни на принципа, че докато не остане - не стига :) Които си имат село и животинки нямат такива терзания. Но "гражданите" като мен, които си нямат и не обичат да изхвърлят храна му търсим приложение. Особено, ако е собствено производство и трудът ти е ценен. 
       Пържени филии, страта  - баница със стар хляб, но доста по-богата; добре изсушен и смлян на галета са едни от начините за оползотворяване на изостаналия хляб. Другото предложение са крутони - чудесна добавка за всякакви салати, за супа, или просто за хрупане по никое време. Тук съм написала как правя зелени лучени крутони, ето днес и другия вид, който правя най-често. 

Крутони

Хлябът се нарязва на сравнително тънки филии - не по-дебели от 7-8 мм. 
Корите се изрязват и отстраняват по желание - ако са дебели и много сухи :) 
Филиите хляб се намазват от двете страни (с четка е най-лесно) съвсем тънко с разтопено масло, смесено със същото количество олио,  червен пипер и подправки - риган, мащерка, сол, самардала... 
Нарязват се на дребни кубчета. 
Поставят се в тава,  застлана с хартия за печене (може и без хартия, направо в тавата, но е по-лесно за чистене после).
Пекат се в предварително загрята на 200* фурна за около 10 мин. - до бледо запичане на хапките. 
Оставят се да изстинат напълно, преди да се приберат в метална, или хартиена кутия за съхранение (ако остават, разбира се)

Ако хлябът е по-малко количество - 2-3 филии, може да се приготви на тиган и силен котлон, вместо във фурната. 
       В днешни дни тези хапки  ги купуват  и децата под името "крутони". Преди години тук и в Хасковско децата са ги познавали под името смигдал/смидал,  които бабите им не са нарязвали на перфектни равномерни кубчета, а са го натрошавали съвсем дребно и  са го запържвали в мас, или масло.   
       Преди години  в една къща за гости в Рила салатата от домати бе поръсена точно  с такива запържени в масло и подправки трохи. Нещо като салата панцанела,  но хлябът вместо на кубчета - на едри трохи. Вкусна е и така, опитайте. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...