По същия начин панирам топени сирена, нарязани на кръгчета от черво, или триъгълниците и сирене - което го подбирам не само да е твърдо, но и като се реже да не се начупва много. Или сирене тип Дунавия. То си е 100 % менте, но има едно прилично, което е по-твърдо, не като кисело мляко на калъп, а като старото сирене Дунавия, което ние, по-възрастните помним.
Приготвяме си 4 купички, тиган с олио за пърженето (поне 1 см.) и чиния, покрита с кухненска/абсорбираща хартия.
Първа купичка - леденостудена вода. Ако не се намокри кашкавалът - брашното няма да полепне по него.
Втора купичка - брашно
Трета купичка - добре разбити яйца. Поне 6-7, дори да останат, ще станат или на омлет, или на палачинки на следващата сутрин.
Четвърта купичка - галета. Която може да бъде смесена с малко сусам, царевично брашно, ситно натрошен корнфлейкс, и/или пшеничен грис. При мен почти винаги е смес от галета с царевично брашно и още нещо от тези.
Започвам с разтичането на кашкавала при паниране. Т.е. как да си панираме кашкавал и той да не се разтече в тигана.
Разтичането зависи от самата панировка и пърженето, не от дебелината или вида на кашкавала/сирене. Нарязаните парчета кашкавал/сирене у нас обикновено са от около 0,5 см до 2 см, защото има любители и на дебели и на тънки парчета. И най-мекият или недоузрял кашкавал се панира добре, без да се разтича. Както и сравнително меките топени сирена. Моята хитринка е, че държа преди пърженето кашкавала/сиренето във фризера - по два начина - независимо дали е само нарязан на филии, или вече паниран в галетата, яйцата.... .
*първи начин: замразяване за 40 мин. във фризер, онези купички горе са подготвени, олиото е загрято на 75- 80% от мощността на котлона и следва:
- потапяне на кашкавала/сиренето в студената вода; в брашно; в разбитите яйца; в сместа с галета - поставяне в тигана. Тиганът не трябва да се препълва (те. парчетата да бъдат много набутани едно в друго) , защото така ще се понижи много Т* на олиото и ще се пържат по-бавно. Когато има по 1 пръст между парчетата кашкавал - олиото ги пържи добре и от страните, ако е по-дебел .
Тъй като кашкавалът/сиренето се е стегнало достатъчно във фризера, много лесно стоят забодени на шишче за печене - така с него ги топвам тук там - вода, яйца, брашно.... накрая в мазнината да се пържат и така дори не си цапам много-много ръцете.
топени сирена, панирани, на път за фризера да стягат :)
* втори начин: парчетата кашкавал/сирене се потапят в студената вода; в брашното; в яйцата; в галетата и се нареждат на плитка, равна чиния или на равна повърхност. Ако са на два или повече реда се отделят със свежо фолио. Така оваляни в панировъчните смеси кашкавалите заминават за 40-50 мин. във фризер. След това се пържат, или дори могат да се изпекат на хартия, в силно загрята фурна за 7-8 мин. Така кашкавалът може да се съхранява с месеци във фризера и когато решим, че ни се яде паниран кашкавал - изваждам, оставям за 20 мин. на стайна Т* да се отпусне съвсем леко и го панираме.
Ако количеството за паниране е голямо, вместо да изхвърлям олиото по някое време и да ползвам ново (тъй като все пак пада от сухата смес на дъното на тигана и загаря ) - аз го прецеждам през ситна цедка в друг тиган и продължавам (ако трябва все пак добавя и чисто олио). С успех се панират около и над 2 кг продукт наведнъж.
След последното овалване в сместа с галета, кашкавалите могат да се потопят още веднъж в яйцата. Така панировката става по-дебела, по-мека е, не е хрупкава, но пък и след второто зареждане на тогава започва да се образува пяна от олиото, която изкипява. Както е казал шопа: "пениш се не пениш, ке те ям, пАри съм дал" - така и аз - прецеждам половината олио в друг тиган/касерола и прибавям още толкова чисто олио.
Много подходяща за паниране е касеролата, тъй като е по-висока и дори да се пени - не изкипява бързо. Но пък събира по-малко количество.
Горната снимка е на паниран кашкавал и сирене с последно потапяне на кашкавала в яйцата, а долната е в галета, която е смесена с пшеничен грис - много хрупкава коричка се получава и мека вътрешност (лявата част на чинията, в дясно са патладжани бюрек )
И ако все пак Ви е страх от разтичането на сирената по време на паниране - пробвайте да панирате, като ги завиете в кори за баница.