Храна за мойте канибали
22 юни 2026 г.
Щрудел от бутертесто с череши
16 юни 2026 г.
Разядка с тиквички и цедено мляко
Пак разядка, но е сезон за нещо по-леко и бързо за хапване. Тази разядка, заедно с още 2, я видяхме тези дни в ИГ на страницата на Димитър Тончев. Ако не го следите - последвайте го, така увлекателно обяснява "манджата", та ти се приисква веднага да се заловиш да готвиш предложението му. А тиквичките в момента са в разгара си :) Оня ден като да ми изпраща мама каза, че се чуди какво да ги прави. Споделих с Жул и съседката, но и днес изпържих 2 кг :-) а разядката направи Жул.
Продукти:
1кг тиквички
2-3 с.л. зехтин
сол
400г цедено кисело мляко
2-3 стръка зелен лук
2 скилидки чесън
3-4 стръка копър
3-4 стръка магданоз
2 ч.л. горчица
2 +2 с.л. едро нарязани, запечени орехи
пармезан за поръсване по желание
1-2 с.л. зехтин
Приготвяне:
* Тиквичките се почистват, измиват и нарязват на едри кубчета.
* Разбъркват се със сол и зехтина и се изсипват на хартия за печене, поставена в тава.
* Пекат се в загрята фурна на 220* до зачервяването им.
* Лукът, чесънът, магданозът и копърът се нарязват на ситно.
* В купа се слага цеденото кисело мляко и към него прибавят нарязаните подправки, горчицата, двете лъжици едро смлени, или нарязани и запечени орехи. Посолява се на вкус.
* От изпечените тиквички се отделят 3-4 лъжици и останалите изсипват при цеденото мляко с подправките.
* Всичко се обърква много добре и колкото по-хубаво се намачкат тиквичките вътре, толкова по-вкусно става.
* Разпределя се в 2 чинии. Отгоре се поръсва по лъжица зехтин, отделените запечени тиквички, орехите и пармезан по желание.
* Охлажда се в хладилник за около час и тогава сервира. Мажеш на препечена филия, или лаваш и изобщо не се сещаш за кюфте :-)
2 юни 2026 г.
Чеснова разядка с крема сирене
В сезона на млечния чесън сме и тези дни бях решила да си поиграя повечко с беленето, но да си направя карамелизиран чесън. Днес след като го обелих се сетих, че готвя пиле с картофи яхния и така карамелизиран, няма да върви на манджата :) Направих на тази разядка с крема сирене, която Жул скоро ми беше споделила от ИГ. Много е бърза за приготвяне, като се изключи беленето на чесъна. За по-бързо сложих купата в еър фрайера, вместо да задушавам в тиган на котлон, или пък във фурната. Конфитиран - в много мазнина, до пълното му сготвяне е начинът на приготвяне на чесъна. Продукти:
3 глави чесън
70-80 мл зехтин
125г крема сирене
2-3 стръка копър
щипка-две сол
2 с.л. сусамови семена
Приготвяне:
* Главите чесън се разделят на скилидки, които се белят от люспите.
* Поставят се в огнеупорна купа, прибавят семената сусам и налива зехтинът.
* Купата се поставя във фурната, или еърфрайер и пече/готви (конфит е метода) докато скилидките чесън омекнат - на еърфрайер са готови за 15 мин на 180*.
* Изважда се и оставя да се охлади, след което се намачква с вилица.
* Прибавя се крема сиренето, ситно нарязаният копър и посолява.
* Всичко се обърква много добре, докато поеме зехтина.
* Прехвърля се в чиния за сервиране и поръсва с още семена сусам, или люспи червен лют пипер по желание.
Чесънът е много - 3 глави :) но така приготвен - конфи, в толкова мазнина, ароматът е съвсем лек и не тежък, като на суров чесън.
22 май 2026 г.
Задушени пресни картофки на тиган
Време е за пресни картофи :-) а аз, както и друг път съм писала, много обичам дребните картофчета и си отбирам такива на пазара. Това е любимата ми рецепта за пресни бейби картофи , но в последните години всяка от нас Стоеви, или Дучева си ги прави сам в къщи, затова вече не включвам фурната и не залагам по кило и половина :-) Във фурната пак ги правя задушени, под фолио, за да останат сочни, а сега, на тигана са под капак. И се приготвят за има-няма 15-18 мин. И друг път съм писала за почистването на пресните картофи, които имат много нежна кожица и могат да се приготвят и с нея. Добре измитите картофи се поставят в тенджера, прибавят се 3 лъжици сол, напръскват се леко с вода. Тенджерата се затваря с капак, разтръсква здраво с ръце за ок 30 сек. Когато се отвори, солта е свалила кожата на картофите и само трябва да се измият. Тиганът ми с капак е с диаметър 26 см и събира 700г картофи. Ако вашият е по-голям, увеличете количеството картофи. Порциите са 2, или 3 700г пресни, дребни картофи
2-3 стръка копър
2-3 скилидки чесън
60г масло
1/2 ч.л. сол
Приготвяне:
* Почистените картофи се поставят в тиган, наливат се 200мл вода и прибавя солта.
* Тиганът се затваря с капак, включва се котлона на средна степен и задушават така до извиране на водата - от момента на завирането ок 12-14 мин, през което време и картофите са омекнали.
* Маха се капакът и прибавя маслото. Пържат се в него 3-4 мин, като се разбъркват 2-3 пъти през това време.
* Когато хванат тен
се прибавя ситно нарязания копър и пасираните скилидки чесън.
* Разбъркват се още 1-2 мин. и тиганът се отстранява от котлона.
Може да се прибави куркума и/или червен пипер. На долната снимка съм прибавила, но повече ми харесаха чисти - само по копър, с чесън и масло.
15 май 2026 г.
Салморехо
24 април 2026 г.
Млечна каша с лапад, спанак и сирене
Съвсем пролетна манджа в сезона на зеленолистните :) У нас много обичаме яхния от лапад - независимо постна, или с месо и тази пролет, както всяка, готвя през 10-на дни. С млечната обаче не бих спечелила Мише, но девойката с радост се отзова да си я приготвим за обяд. Тъй като е за 3 порции, дори тенджера не вадих за нея, а приготвих в големия тиган. Сложих лапад и спанак, но могат да се сложат и други зелени тревички - коприва, киселец, левурда (имах, но тези дни приготвих доста неща с нея и реших да я прескоча.).
Продукти:
1 връзка лапад - 20-на листа
150 г листа спанак
4-5 стръка пресен лук
2 стръка пресен чесън
3-4 стръка джоджен
500 + 100 мл прясно мляко
2 с.л. препечено брашно (често пиша, че винаги имам под ръка препечено брашно в буркан)
60г масло
1/2 ч.л. сол (или на вкус, но имаме и сирене)
2 с.л. олио
сирене и варено (или поширано/забулено) яйце
Приготвяне:
* Лападът и спанакът се почистват от дебелите жилки и се попарват (бланшират да кажем
) за минутка във вряла вода.
* Отцеждат се, изстискват от водата и се нарязват на ситно.
* Лукът и чесънът се нарязват на ситно.
* Задушават се в съд за готвене в маслото и олиото за 2-3 мин.
* Налива се прясното мляко (онези 500 мл) и посолява.
* Щом заври се прибавят нарязаните джоджен, лапад и спанак и оставя да къкри 5-6 мин.
* Сгъстява се с размитото препечено брашно в останалата част от прясното мляко и отстранява от котлона.
* Разсипва се в чинии и гарнира с натрошеното сирене и половинка сварено яйце (или цяло поширано).
19 април 2026 г.
Банички с левурда и сирене
И дойде отново сезонът на мечия лук/левурда Тази моя любима ароматна тревица, за която тази пролет не намерихме време да идем да си наберем в Балкана, но приятелка, като ме знае колко я обичам, ми подари 2 торби. Днес менюто е с нея :-) бъркани яйца с левурда, сарми с левурда, а за утрешната закуска е готова баницата.
Баницата е много ароматна :) на чесън, от специфичния аромат на мечия лук. Най-големия проблем е да си намерите от тревицата. В някои градове продават по пазара, в София съм виждала в зеленчуков магазин, тук предни години съм купувала от Кауфланд. Не, че не може да направите баницата с други зеленолистни, но тази, заради аромата, е малко по-различна. За Стара Загора горещо препоръчвам да си направите с прясна самардала - сега на пазара ни има на поне 4-5 места.
Продукти:
~70 г листа левурда /мечи лук
100 г масло + още 20г
300г сирене
2 яйца и 1 белтък
4 с.л. кисело мляко
1 с.л. брашно
1 ч.л. бакпулвер
6 листа фини кори за баница
1 жълтък
1 с.л. прясно мляко
сусам за поръсване
Приготвяне:
* Листата левурда се измиват, подсушават и нарязват на дребно.
* Маслото се разтопява (100-те грама)
* В купа се разбиват двете яйца, белтъка, киселото мляко и брашното с бакпулвера.
* Тавата за баничките се покрива с лист хартия за печене. Фурната се загрява на 200*
* Взема се лист кора за баница и намазва с приблизително 1/3 от разтопеното масло (маслото трябва да стигне за трите пури банички).
* Върху него се поставя другия лист кора за баница.
* Намазва се с около 1/3 от яйчената смес, поръсва се с около 1/3 от нарязаните листа левурда и начупва 1/3 от сиренето.
* От късата страна се завива напред на руло и поставя в тавата за печене.
* Така се приготвят и другите 2 рула от корите.
* Когато са готови се нарязват напречно на 3, или 4 части.
* Намазват се с отделения жълтък, разбит с лъжицата прясно мляко и поръсват със сусама.
* В прорезите се поставят парченцата масло.
* Пече се в загрятата вече фурна за около 30 мин, малко под средното ниво (знаете си къде печете баниците), или до придобиването на приятен загар отгоре.
Аз я направих на рула и нарязах на банички. Може да си направите баницата наложена, като поставяте масло и плънка през 2 кори.
23 март 2026 г.
Хляб от лимец
13 март 2026 г.
Свинско бонфиле с гъби, каперси и балсамико
Тази рецепта ми е с много стара снимка, но се оказа, че не съм я публикувала тук, а така приготвено бонфилето остава сочно и са едни много вкусни свински пържоли, които заслужават своето място тук.
Продукти за 3 порции:
около 700–800 г свинско бонфиле 250–300 г гъби (печурки) 2–3 с.л. каперси 1 глава лук 2 скилидки чесън 80–100 мл бяло вино 40–50 мл балсамов оцет зехтин или масло сол черен пипер по желание – мащерка или розмарин
Приготвяне * Бонфилето се нарязва на медальони (около 2 см дебелина). * Овкусява се със сол и черен пипер. * В тиган се загрява мазнина и месото се запечатва от двете страни до златисто. Изважда се. * В същия тиган се запържват нарязаният на полумесци лук и чесънът. * Добавят се нарязаните гъби (печурките само се почистват, не се мият) и се готвят, докато пуснат водата си и леко се запържат. * Налива се бялото вино и се готвят, докато се редуцира наполовина. * Прибавят се каперсите и балсамовият оцет. * Месото се връща в тигана и се задушава под капак още 10-на минути, докато сосът леко се сгъсти. * Подправя се на вкус и се сервира топло. * Подходяща гарнитура са картофено пюре, картофи соте, печени картофи.
28 февруари 2026 г.
Соленки със сирене и коприва
18 февруари 2026 г.
Тарталети с извара
Или чийз тарталети с извара. Много са приятни за закуска с останалата част от бурканчето сладко :-) или с мед. Не обичам да хапвам чиста извара много-много, но готвена на понички, или на тези кюфтенца (сырники) я харесвам. Тези се приготвят много бързо.
14 февруари 2026 г.
Крем-супа от печени зеленчуци
7 февруари 2026 г.
Пилешки кюфтенца със сос Алфредо
За кюфтенцата:
800г пилешко филе, много ситно накълцано, или смляно на кайма (не в блендер, ще се получи консистенция за пастет)
1 голямо яйце
1 скилидка чесън
60-70 г галета
2 ч.л провансалски подправки микс, (по 1 щипка розмарин, мащерка, чубрица, босилек, естрагон)
2 щипки сол
щипка-две черен пипер
2-3с.л зехтин/олио
За соса:
500мл готварска сметана
200мл прясно мляко
2 с.л масло
2 скилидки чесън
сол и пипер на вкус
2-3 стръкчета пресен босилек
60-70г пармезан
Приготвяне:
* Каймата се омесва с продуктите за нея и се прибира за 2-3 ч в хладилник, за да поеме подправките.
* Оформят се около 22 кюфтенца.
* Мазнината се загрява в тиган и се запечатват до златисто на средна степен на котлона - 4/6.
* Изваждат се в чиния, слага се маслото, добавят се пасираните скилидки чесън и се добавят сметаната, прясното мляко и нарязаният на ситно босилек. Подправят се със сол и черен пипер по вкус, но имайте предвид, че отгоре ще бъдат поръсени със соления пармезан.
* Когато сместа заври, кюфтенцата се връщат в тигана и оставят да поврат 10-на мин. под капак.
* Сервират се по 4-5 на порция, 3-4 лъжици сос и поръсват отгоре с настърган пармезан.

































