Страници

29 септември 2020 г.

Печено свинско месо на хапки с лук

      Замириса на есен, нали :) Хем  студено, хем дъждовно; виното е заложено и свинското си идва съвсем на място. Ястия  със свинско месо при мен много :) тези свински хапки обаче са малко по-различни и нещо средно между друсания кебап и това  пържено свинско месо с карамелизиран лук По-мързеливи са, но не слагам месото сурово в тавата, а първо го задушавам/запържвам за кратко в тиган - така запечатано, повече ми харесва. Лукът слагам в края, за да остане леко хрупкав,  който пак е вкус :) но различен, от предварително карамелизирания. 

Продукти за 4 порции: 

~ 1.3 кг свинско месо
~ 2-3 с.л. соев сос
4-5 с.л. олио
~ 500 г лук
~ 100мл бяло вино и 100мл вода
1 с.л. масло
щипка риган, две кимион и три черен/шарен пипер :)
сол на вкус (1//2 ч.л.)

Гарнитурата е от черен ориз с манатарки и пълнозърнест басмати със стафиди.

Приготвяне:
* Месото се нарязва на хапки :) големина по желание, но да са приблизително еднакви, за да се готвят равномерно.
* Посолява се и задушава в мазнината, под капак, в широка тенджера/тиган, докато месото остане на мазнина и съвсееем леко се зачерви. Наблягам на широката тенджера, или тиган, защото ако са тесни, месото вътре ще се вари, вместо да е добре разпръснато по цялото дъно на по-широкия съд.
* Прехвърля се в тава, наливат се виното, соевия сос и водата, покрива се добре с фолио и пече в предварително загрята на 200* фурна за 30 мин.
* Тавата се изважда, развива се фолиото и прибавят нарязаният на тънки полумесци лук, маслото и подправките.
* Връща се във фурната и пече още 15 мин, през което време месото се разбърква 2-3 пъти.

Ами това е :) После си избирате някоя гарнитура и вечерята е готова.

21 септември 2020 г.

Хапки с лаваш и пушена сьомга

 

        Скоро показах кавказките банички с кори от лаваш и се сетих, че от подобните, арабски питки съм правила рула/хапки с различни плънки, много подходящи не само за предястия, почерпка, но и за изхранване :) А корите лаваш са по-тънки и много по-лесни за навиване. "Лавашът е тънък, мек, безквасен хляб, който се прави в тандур и се яде в Задкавказието, Югозападна Азия и около Каспийско море. Това е един от най-разпространените видове хляб в Армения, Азербайджан, Иран и Турция. " (Уикипедия). Този, който продават у нас не знам дали е печен във фурна тандури, но е тънък и вкусен и има ли  пакет с такива кори  в къщи, може да направите всякакви рула и хапки дори да ви изненадат неканени гости.  Плънките могат да бъдат най-различни и пъстри, но най-харесваните от мен са с шунка и топено сирене и с пушена риба и зелен лук. И в двата случая намазани с крема сирене. Други подходящи цветни плънки са спанак, моркови, риба тон с кисели краставички, настъргани яйца със сирене и магданоз.... Могат да се правят различни топли сандвичи, или подобия на пици, а неотдавна правих и крекери.  Общо казано, гледайте да си имате пакет с лаваш в къщи :) и дори, когато нямате идея - закуската ви е осигурена.   

Необходими за 28-30 бр. хапки:
1 пакет лаваш (предпочитам правоъгълния)
300 г крема сирене
150 -200 г пушена сьомга
зелената част на 7-8 стръка пресен лук

Приготвянето е детска работа :)
* Лукът се измива и подсушава.
* Нарязва се съвсем ситно.
* Разбърква се със сиренето крема.
* Листът лаваш се намазва с тази смес и по средата срязва на две части.
* Сьомгата се нарязва на дребни късчета и разпределя върху двете части.
* Едната част се поставя върху другата и заедно се навиват на стегнато руло.
* Завива се в лист хартия за печене, или свежо фолио и прибира в хладилника.
* Желателно е преди нарязването на хапки рулото да престои на студено 2  часа , за да може кората да се навлажни малко от сиренето.

***Може да намажете едната половина, гарнирате със сьомгата, тогава да поставите другата част от лаваша отгоре и отново намазване, гарниране... За мен е по-бърз начинът, който писах горе. Ако корите са кръгли, трябва да им се изрежат заоблените части, за да се получат прилични квадрати.


10 септември 2020 г.

Йока - кавказка закуска в кора от лаваш

       Виртуално-кулинарна  разходка до Грузия. Мечта ми е тази дестинация, особено след един филм. Не знам дали ще е в този живот, затова пък тези дни наблегнах на тази чудесна закуска / че и обяд, защото е много засищаща за по всяко време на деня.  На български се чете и изрича  Йока , иначе е кавказка ёка . Много прилича на нашите банички на тиган , или на омлет със сирена в кора от лаваш , или на тази баничка с яйце на очи пак в дебели кори.  Плънката може да бъде с различни сирена (при грузинците сулгуни), но задължително присъства и нещо зелено - обикновено магданоз и пресен лук.  От грузинската кухня приготвям и друго тестяно изделие :) хачапури , също със сирене и зеленина. 
      Освен зелените подправки, характерно е и сгъването на триъгълник :)  (вижте двете снимки по-долу) Приготвя  се сравнително бързо, а нарязаните сирена, зелени подправки и колбаси може да си ги приготвите от по-рано и приберете в  хладилник до момента на изпичането им.  Подобните на корите лаваш са тортиите (също кръгли, печени тъъъънки питки) и нашите дебели, печени на сач кори, които може да замените, но в големите вериги магазини почти винаги има лаваш.  Давам продуктите за една йока, а колко ще си направите :) Вие си знаете. 
Продукти
1 лист лаваш (ако е от правоъгълните - 1/3 част )
по 1 ч.л. масло и олио 
~100 г   сирена - моите са каквито имам -  кашкавал, чедър, гауда, бяло саламурено (поради липса на сулгуни тукSmile)
~ 80 г шунка 
1 малко яйце 
по щипка черен пипер и сол, според сиренето 
зелената част на 2 стръка пресен лук 
2-3 стръка магданоз 

Приготвяне
* Сирената се настъргват на средно ренде. Шунката се нарязва на ситни кубчета. Лукът и магданозат също се нарязват на дребно. 
* Кората лаваш се  поставя в чиния. Намокря се с четка  с вода, за да стане по-еластична при сгъването.
* В средата се чуква яйцето, леко разбива с вилицата и разнася по цялата кора - основно стои  в средата, но това, че кората е намазана с него по краищата е достатъчно.
* Поръсва се с черен пипер и сол, ако трябва. 
* Поставят се последователно сирената, шунката и зелената част - около 2 см. в краищата на кората остават непокрити от плънка. 
* Двата края се прехвърлят един към друг, малко диагонално :) така, че в горната част да остават отворени, а да се събират в долната. А когато се затвори с третата страна да се получи триъгълник.  На синмките се вижда как е. 

 
* Маслото и олиото се загряват в тиган и когато са готови, триъгълната баничка се прехвърля в тигана, със съединените краища надолу. 
* Тиганът се затваря с капак и нашата йока-ёка-баничка се изпича от двете страни до зачервяване на средна степен на котлона, което е по около 2-3 мин. от всяка страна. Като се пече под капак  и плънката вътре се задушава добре. Ако е поела мазнината, преди да я обърнете я намажете с малко масло.  
* Може да сервирате с айран, разбира се, но ние ги хапвахме с домати :) винаги съм уважавала баничката с домати. 
      Опитайте ги, много горещо ги препоръчвам! 

 

7 септември 2020 г.

Скариди саганаки

 
     "Името "Саганаки" идва от съда, в който се предлагат - метални, с две дръжки, като нашите саханчета, които пък увенчават имената на приготвеното сирене в тях. Затова има и миди, и скариди Саганаки........ 

        Това вече  съм го писала при рецептата за Миди саганаки , но и скаридите ги правя почти така - с тази разлика, че когато всичко е полуготово в тигана, прехвърлям в керамичните чинии - тип "саханчета" (или едно по-голямо) и запичам във фурната за кратко, докато сиренето омекне :) Последната за това лято  рецепта с морепродукти :)  Днешните скариди са от средните и са долу горе по 12-15 на порция, а когато са от едрите - достатъчни са по 6-7.  И на двата вида оставям само опашките, защото колкото и да обичам "да ги огризвам", нямам търпение да им чопля черупките, докато ги хапвам. Почистените черупки и глави между другото обогатяват всеки рибен бульон, нали знаете :) Розовите са бланширани, предполагам също знаете :) Затова по възможност купувайте сиви на цвят, сурови. Те се готвят бързо и овкусяват по-добре от бланшираните, които са и пълни с вода. Сосът принципно трябва да остане гъст по Ваш вкус - ако харесвате повече да го затопите с къщей хляб, както мен - нека да е по-рядък.   

Продукти за 2 порции: 
ок. 12-14 едри, или ~25 средни скариди 

1 малка глава лук
3-4 скилидки чесън
500г домати
1 (зелена) чушка
2-3 стръка магданоз и 5-6 листа босилек
2-3 стръка риган (или 2 щипки сух)
200г бяло саламурено сирене (желателно е да е овче)
100 мл узо
1 ч.л. захар
сол на вкус, ако трябва - според сиренето
4-5 лъжици зехтин

Приготвяне:
* В широк тиган се налива зехтина и в него се запържват за 2 минути почистените и ситно нарязани лук и чушки.
* Изгасят се :) с узо-то и се готви, докато алкохолът им се изпари - около 3-4 мин.. * Прибавят се нарязаните на дребни кубчета домати и се оставя да къкри, за да се сгъсти доматеният сос. В зависимост от вида на доматите, времето е ок 10 мин. * 5 мин. след като сосът заври се прибавят почистените скариди, захарта, сол ако трябва, ригана и фино пасираните скилидки чесън. * След още 5 мин. се прибавят нарязаните босилек и магданоз (ако са сухи се прибавят по-рано, заедно с ригана) * Разпределя се в една касерола /чиния за печене, или в две по-малки.
* Поръсва се с едро натрошеното сирене.
* Пече се във фурната на 200* - за ок 6-7 мин от момента, в който сосът закъкри. Ако имате метални форми, може да ги сложите в предварително загрята фурна, тогава стават доста по-бързо. Но моите са керамични и ги поставям в студена фурна.