Виртуално-кулинарна разходка до Грузия. Мечта ми е тази дестинация, особено след един филм. Не знам дали ще е в този живот, затова пък тези дни наблегнах на тази чудесна закуска / че и обяд, защото е много засищаща за по всяко време на деня. На български се чете и изрича Йока , иначе е кавказка ёка . Много прилича на нашите банички на тиган , или на омлет със сирена в кора от лаваш , или на тази баничка с яйце на очи пак в дебели кори. Плънката може да бъде с различни сирена (при грузинците сулгуни), но задължително присъства и нещо зелено - обикновено магданоз и пресен лук. От грузинската кухня приготвям и друго тестяно изделие :) хачапури , също със сирене и зеленина. Освен зелените подправки, характерно е и сгъването на триъгълник :) (вижте двете снимки по-долу) Приготвя се сравнително бързо, а нарязаните сирена, зелени подправки и колбаси може да си ги приготвите от по-рано и приберете в хладилник до момента на изпичането им. Подобните на корите лаваш са тортиите (също кръгли, печени тъъъънки питки) и нашите дебели, печени на сач кори, които може да замените, но в големите вериги магазини почти винаги има лаваш. Давам продуктите за една йока, а колко ще си направите :) Вие си знаете. Продукти:
1 лист лаваш (ако е от правоъгълните - 1/3 част )
по 1 ч.л. масло и олио
~100 г сирена - моите са каквито имам - кашкавал, чедър, гауда, бяло саламурено (поради липса на сулгуни тук) ~ 80 г шунка
1 малко яйце
по щипка черен пипер и сол, според сиренето
зелената част на 2 стръка пресен лук
2-3 стръка магданоз
Приготвяне:
* Сирената се настъргват на средно ренде. Шунката се нарязва на ситни кубчета. Лукът и магданозат също се нарязват на дребно.
* Кората лаваш се поставя в чиния. Намокря се с четка с вода, за да стане по-еластична при сгъването.
* В средата се чуква яйцето, леко разбива с вилицата и разнася по цялата кора - основно стои в средата, но това, че кората е намазана с него по краищата е достатъчно.
* Поръсва се с черен пипер и сол, ако трябва.
* Поставят се последователно сирената, шунката и зелената част - около 2 см. в краищата на кората остават непокрити от плънка.
* Двата края се прехвърлят един към друг, малко диагонално :) така, че в горната част да остават отворени, а да се събират в долната. А когато се затвори с третата страна да се получи триъгълник. На синмките се вижда как е.
* Маслото и олиото се загряват в тиган и когато са готови, триъгълната баничка се прехвърля в тигана, със съединените краища надолу.
* Тиганът се затваря с капак и нашата йока-ёка-баничка се изпича от двете страни до зачервяване на средна степен на котлона, което е по около 2-3 мин. от всяка страна. Като се пече под капак и плънката вътре се задушава добре. Ако е поела мазнината, преди да я обърнете я намажете с малко масло.
* Може да сервирате с айран, разбира се, но ние ги хапвахме с домати :) винаги съм уважавала баничката с домати.
Опитайте ги, много горещо ги препоръчвам!