Днес е неделя, от седмица смениха часовото време, а на мен продължава да не ми стига времето в почивните дни. Ако може един да се наречене "почивни дни"...... А следващата седмица ми се очертава много тежка, като за капак и последната на това работно място.
На няколко пъти днес сядах да напиша рецептата за тази
Пълнена погача, която освен, че е много вкусна е и чудесно предложение за всякакви празнични поводи - и хляба и вечерята са в нея. Истината е, че комбинацията от различните видове меса винаги ми е харесвала. Откакто видях тази рецепта на
Minja Bogdanovski , която гостува на
Ева Тонева - един невероятен майстор на питки, си мислех, че просто ми трябва повод, за да я направя. В блога си
Minja Bogdanovski я представя като
Коледна пълнена погача. Коледа е твърде далече. Великден е по-близо, тогава бих повторила погачата, но ще включа в пълнежа и агнешко месо. За разкош
или просто за традицията агнешкото месо да присъства на Великденската трапеза.
С огромна благодарност на
Ева за превода
макар да не спазих рецептата, но използвах основната идея. (сега си обяснявам защо не се пробвам да направя макарони, които са с толкова точни мерки, които аз никога няма да успея да спазя).
Предлагам ви я така, както я направих, с изричното уточнение, че:
- тези продукти са достатъчни поне за 8 порции;
- видовете меса могат да бъдат различни, както и посочените количества. Въпрос на вкус и предвидливо приготвени наличности в хладилника;
- за да се различават готовите вече меса, реших да си послужа с хитринка :) - пилешкото филе няразах на ивици, заешкото и свинското - на кубчета. Едното е бяло, другото червено, така че - ясно се различаваха и те.
- питката е с d - ок. 30 см., може да се направи по-малка, с по-малки "топчета" и по-малък диаметър. Тестото е мое любимо, което ползвам, но може да се направи и с готово тесто (само ако имате някое доказано качествено купешко)
- дъното и вътрешната част на питката се напои от соса и се получи ..... нещо много вкусно. Ако като деца сте искали баба или мама да ви натопят филия хляб в почти готовата манджа, докато ври, сещате се за какво говоря. Аз и до сега топя такава на най-голямото :) дете. Затова е хубаво да се "напълни" погачата поне час преди поднасянето и;
- Изглежда дълго и връткаво. Ама не е. Докато приготвях едните продукти, другите се задушаваха, пържеха... Много бързо осъзнах, че едновременното ползване на два котлона е предимство. Отне общо около два часа, със замесването на тесто. Но всяка минута от тях си струваше удоволствието от вкуса на Пълнената погача.
Продукти:
ето това тесто ми е любимо за работа
150 мл топла вода
150 мл прясно мляко, или сухо, разтворено в топла вода
30гр прясна мая (2/3 кубче)
60-70 мл олио
1 ч л захар
1 ч л сол
брашно - около 650-750гр, за меко еластично тесто - толкова, че да не лепне по ръцете.
За пълнежа:
4 (големи) глави лук
50 гр. масло, 100 мл бяло вино, 1 ч.л. захар, 1 с.л. оцет, щипка риган и сол на вкус
300гр. кайма
1 белтък, 100гр. настърган на ситно кашкавал, по 1 каф.л.черен пипер и кимион, 2 с.л. галета. без сол, каймата обикновено е солена.
300 гр. тънка наденица за печене
300гр. гъби - измити!, 30 гр. зехтин,
500 гр. пилешки гърди
сол на вкус, 1 ч.л. естрагон, 1 ч.л. мед, 2-3 ск.чесън, 2-3 с.л. зехтин, 2-3 с.л. соев сос, 2-3 с.л. бяло вино
300-400 гр.свинско (шарено - врат ползвах) месо
300-400гр. заешко месо
3-4 с.л. зехтин, 150мл червено вино, 1 с.л. Вегета (или друга универсална подправка, може и домашна, но моята свърши), 1 ч.л. естрагон, 250 мл доматен сок
100 гр. лютеница, 50 гр. доматено песто (от сухи домати, маслини и люти чушки), магданоз
Приготвяне:
* Пилешкото месо се нарязва на ивици (добре де, жулиени). Смесват се всички продукти, изписани под него и в тази смес поставят парченцата месо, прибират в хладилник за ок. 30 мин.
* По същия начин се процедира със свинското и заешкото месо - всички подправки и течности, без доматения сос се смесват, а месото, нарязано на кубчета се поставя вътре и също прибира в хладилник за 30-40 мин.
* Замесва се тестото: Маята се разбърква със захарта, малко топла вода и малко брашно. Оставя се на топло за 15-20 мин. да шупне. (през това време се приготвят кюфтенцата).
* Брашното се поставя в дълбока купа, прави се кладенче, изсипва се там шупналата мая, останалите продукти за тестото и се омесва на меко, еластично тесто - такова, което е мекичко, но не лепне по ръцете вече. Намазва се с олио, поставя в купата, завива се със свежо фолио/полиетиленова торбичка и оставя на топло да втаса, докато удвои обема си.
През това време се приготвя пълнежа:
* Лука се нарязва на полумесци. Поставя се в тиган/тенджера с дебело дъно, сипват се 2-3 лъж. вино, оцета, посолява (съвсем малко, защото ще си изгуби от обема) и задушава под капак. Когато течността се изпари, отново се прибавя по малко от виното. Към края се прибавя и захарта, а лука трябва да е омекнал, докато се поеме цялото количество вино. Вече се оставя открито и пържи, докато лука се зачерви (карамелизира), прибавяйки се маслото на няколко части - малко по малко. ! Не се притеснявайте, ако леко хваща на дъното, разбърквайте го постоянно.! Изважда се в голяма купа, в която трябва да се съберат и останалите продукти.
* През това време може да се изпече наденицата - за да е "в тон" с останалите продукти, нея я нарязах на малки хапки - по-малки от кутре. Когато е готова се поставя в купата при лука. Поръсва се с ригана.
* Гъбите се задушават под капак в зехтина - тъй като са измити с вода, те са поели малко от нея и докато се задушават тя излиза от тях. Посоляват се съвсем леко. Когато са готови - знаете къде :) в купата, при останалите готови вече продукти.
* Каймата се омесва добре с всички продукти. От нея се правят малки кюфтенца - колкото орех, които се пържат или пекат във фурната.
* Пилешкото филе се изважда от маринатата и запържва, прибавяйки по малко от маринатата, докато я поеме. И те в голямата купа :)
* Свинското и заешкото месо се отцеждат от маинатата и задушават под капак, добавяйки по малко от нея, докато месото омекне. Накрая се сипва доматения сок и оставя течността да се изпари. Готовите хапки се преместват при другите готови продукти.
* Сега вече се прибавят ситно нарязания магданоз, доматеното песто и лютеницата. Обърква се внимателно, да не се разкъсат кюфтенцата и надениците. Купата се завива с фолио и прибира на топло място (респ. фурната)
* Някъде между задушаването на месата е времето да се приготви погачата. При топло време за втасване и трябват около 30 мин. С намаслени ръце се оформят топчета и нареждат в кръг върху хартия за печене. Диаметъра - по размера на чинията, в която после ще се постави и сервира погачата. Когато се изпълни кръга, топчетата продължават да се нареждат и вътре, докато тестото свърши (ако остава малко тесто може да се поставят отгоре или използват за една малка пица :) Отгоре може да се намажат с яйце и олио за цвят, но аз намазах само с прясно мляко.
* Поставя се оформената погача в студена фурна, включва на 200* и пече до зачервяване :) или до изпичане.
* Изважда се и покрива с дебела кърпа. След 15-20 мин. с помощта на остър нож се изрязват "шапките" на вътрешния кръг топчета - трябва да остане само дъно, но дебело поне 2 пръста.
* Погачата се пълни с готовата смес (отлежава малко) и поднася.
и добро утро, спорна и хубава седмица!