Високи сини планини :) и не толкова сини от близка среща. Там някъде, отгоре. Преливащи във всичките нюанси на зелено.
Сред които села; някои сгушени в долината, а други кацнали нависоко, по скалите.
И в които животът е почти замрял. в едно друго време, където се срещат вярата, историята, настоящето, комерсиалността и кича. И тук там промишлени дейности.
Ууупссс, забравих да си представя модела. Можеше да мине и без представяне, но такава гледка на лилави минзухари на снега не е за изпускане. И докато аз залягах да ги снимам очи в очи, човекЪТ се предложи за портрет сред тях.
Най-красивия за мен завой в живописното Буйновско ждрело. Вече знам, че се казва "Вълчи капан" и след първия път, когато изтръпнах, преминавайки под почти целуналите се скали всеки път го снимам :)) на отиване неуспешно; на връщане - доста по-добре.
И край бурната река се сещам за двама сладури, които при първото ни идване тук, миналото лято, в поройния дъжд се надяваха да ги оставим някъде да ловят риба. Мдаааа, табели "Риболова забранен" има на всеки 500 м. И колкото по- към извора вървим в ждрелото, толкова по-слънчева и красива става.........
а от всяко връхче слиза ручей и се влива в малкото поточе, криволичещо из полето (меандри били тези подковообразни завои)
Да не забравя какво исках да покажа.
Лека полека нагоре :)) към целта ни. Към този връх в дясно, с антените . Връх Свети Илия. В последните години рампата "Орлово око", построена на него над Буйновското ждрело е доста по-известна.
Или надолу, зависи от къде ще го погледнем..........
Гледката от връх св. Илия, над с. Ягодина и площадката Орлово око. и 3/4 от цялото ждрело се разкрива пред очите. Пред 600 метровата пропаст.
Надясно........
напред
и наляво.....
И аз бях там :)) и аз видях.
а отдолу изглежда така
И още едно посещение в древно място, свидетелствуващо за битието на хората през енеолита, хилядолетия назад. Красивата Ягодинска пещера; същинския и вход и пещерното жилище.Преди няколко месеца,
през лятото, заради проливния дъжд не успяхме да влезем и там. Не пази всичките си находки, заради голямата влага и лош климат вътре (другите са в музеите в Чепеларе и Смолян), но пък автентичността им е доказана с френска точност.
И едно доказателство, че ние с Мише сме траки, истински потомци на тези древни хора и също като тях обичаме охлювите
остана само да проядем жито от лимец, което е много актуално при любителите на здравословното хранене в момента.
Тези тревички :) познавате ли ги?
Когато уредничката ни попита отговорих с "не". Ами не бях ги виждала.
Но когато спомена името
силивряк (безсмъртниче) , знаех какво е. А в разказа си за българския ендемит така и не спомена за лечебната му сила...... въпреки че неколкократно подпитвахме. Нищо де. Но пък каква гордост е, че тези малки стръкчета са оцелели Ледената епоха. Това било единственото цвете в света, което изпада в анабиоза – след 10 години в хербарий, като се посади отново в тази почва – пак ще живне. Щом казват..........
Според легендата, когато вакханките нападнали Орфей с копията си, а заговорник отсякъл главата му с меден меч, те разкъсали тялото му, а от капките кръв, паднали по земята, поникнало Орфеевото цвете. Другото име, с което е известно растението.
И обратно в съвремието.
Върба, река, трева, цветя :))
И пак скала.
Мома.
Красиво.
Тук екскурзията приключва. На места с думите "Какво ще гледаш - гьол като гьол" или "село като село". И пак с едно обещание. Този път за друга част на Родопите.
През които, докато пътувахме не спирах да се озъртам за една любима, ароматна тревица. Която така и не съзрях никъде там, но пък намерих на едно друго място. В една друга планина, два дни по-късно. Но за това следващия път.
Първо предложение
Млечна салата с мечи лук (левурда)
Няма рецепта, има продукти:
Цедено кисело мляко и домашна извара, но от мляко, не суроватка - 1/1. Към всичката млечна смес, добре объркана прибавям сол на вкус, 2 с.л. олио или зехтин и ситно нарязан мечи лук (
див лук, левурда - Allium ursinum L. )
Ако изварата е от суроватка, или купена такава - разбива се с олио/зехтин с пасатор, докато стане гладка маса, приятна за хапване; не суха. Май по-често правя така с купена извара, но олио или зехтин слагам на око. Малко по малко, докато ми хареса на вкус.
Същата млечна салата съм правила само с цедено мляко и левурда - пак е вкусна както за салата, така и за мазане на филийка.
И тъй като сезона на този лук отминава и той започва да цъфти, могат да се ползват и замразени зелени листа, които да се размразят/отпуснат направо в млечната смес, за да остане аромата и сока им в тях. Така между другото правех със замразени краставици от фризер, нарязани на кубчета за таратор - директно размразяване в айрана.
второ предложение:
Песто от мечи лук (левурда)
Тук положението е следното:
1 голяма връзка левурда / мечи лук около 120-150 гр.)
~ 200 мл зехтин/олио
сол на вкус
50 гр. пармезан или твърдо сирене*
Почистения лук се нарязва и заедно с останалите продукти се поставя в блендер или купа на пасатор и смила до получаването на .... сравнително еднородна смес.
Прехвърля се в стъклен буркан и може да съхранява в хладилник 2 седмици поне, но да се има предвид, че с всеки изминал ден аромата става все по-силен.
* Заради специфичния аромат на пармезана, ако ще яде и авджи Стоев от пестото - ползвам бяло сирене. Само че го оставям да изсъхне много добре - в хладилник, открито, в чиния, на абсорбираща хартия, която щом се намокри сменям и обръщам парчето сирене. За една седмица става достатъчно сухо, за да се ползва за песто. Аромата на зелените подправки и чесън ми е достатъчен.
А това ми е
пестото от левурда, както си му е реда направено - с пармезан, кедрови ядки. Но честно казано, ако не намеря кедрови ядки на промоция, ползвам индийско кашу (много е крехко) или белени печени фъстъци.
Така правя
спаначеното песто , но тъй като половинът отказва да го яде, когато има ядки в пестото, вече ги пропускам. Както в спаначеното, така и тук не сложих.