Страници

18 юли 2018 г.

Чахохбили

       Чахохбили е едно от най-популярните ястия от грузинската кухня. В древността  се е готвило от фазан, от където идва и името ხოხობი — хохоби. Сега се готви от всякакво птиче месо, но най-подходящи за него са пуешкото и домашното пилешко, като по-близки до месото на фазана.  Чахохбили - задушено до пълно омекване месо в доматен сос с много подправки и чесън. Сходно на нашата пилешка кавърма, но и доста различна заради специфичния аромат на кориандър в подправката хмели-сунели, характерна за кавказката кухня.  Тази подправка в такъв вид се продава отдавна и тук, в руските магазини "Берьозка", но преди да отворят такъв магазин в Стара Загора си я забърквах сама. Ако отворите първата снимка се виждат съставките на подправката. Мелят се заедно; от всичко по 1 ч.л. , само кориандър половин :) ароматът му е доста  натрапчив.  
  
       Подправката споделих как да си я направите, сега за месото :) да си кажа. Ако не намерите пуешко месо и нямате домашно пиле, ползвайте месо от пилешки бутчета.     
       Преди години Ели ми подари първото  такова пакетче  за супа Харчо, но на мен повече ми хареса  птичето ястие със звучно име Чахохбили :) Първите ми опити с готвенето му бяха с пиле и спазвайки намерената тогава рецепта, доматите оставаха на едри парченца и се усещаха много. Преди малко повече от месец в Петербург го видях в менюто и не устоях да поръчам :) доматите и лука  бяха готвени по-дълго,  и много, много ми хареса така. Та пак подхванах да го готвя и този път съм  доволна от себе си 🙃

        И няма как да не споделя тази вкусна рецепта за Чахохбили с пуешко месо - рецептата е от книгата "Сборник рецептур блюд и кулинарных изделий для предприятий общественного питания".
Продукти за 4 порции: 
1200г пуешко месо без кост (или друго птиче месо) 
500 г лук (4 средни глави е) 
60г масло и 60 г олио 
400г домати 
100г доматено пюре 
300мл пилешки бульон, или вода (вода слагам) 
40 мл оцет 6%
5-6 скилидки чесън
1 зелена чушка 150 г  (тип Сиврия) 
1 равна  с.л. сол 
1 с.л. захар с връх 
1 равна с.л. подправка хмели-сунели
1 равна  с.л. брашно

Приготвяне

* Месото се нарязва на късчета с големина по желание - моите са колкото 2 слепени кибритени кутии  :)
* Лукът се почиства и нарязва на полумесеци. Посолява се, претрива се с ръка  и оставя за 30 мин. (това си е мой начин да му излезе лютивината, той омеква и се готви/пържи по-бързо).
* Чушката се почиства и нарязва на дребно. 
* Доматите се белят и нарязват на дребни кубчета. 

* В сух тиган се запича брашното до леко покафеняване (този момент аз го пропускам, защото винаги си  имам буркан с препечено във фурната брашно) . Готовото брашно се прехвърля в тенджера, в която ще се готви всичко накрая. 

* В същият тиган се загряват половината масло и олио; прибавя се отцеденият нарязан лук и пържи до златисто. Готовият лук се прехвърля в тенджерата. 
* В същият тиган се загряват останалите масло и олио и запържва месото до златисто от всички страни  - ако тиганът е малък,  това се прави на два пъти, за да може наистина да се запържи месото. 
* Месото също се прехвърля в тенджерата. 
* Последно в тигана се изсипват нарязаните домати и чушката и готвят 4-5- мин - само да омекнат малко. 
* Изсипват се в тенджерата при останалите подготвени продукти. 
* Прибавя се всичко останало - подправките, доматеното пюре, водата, оцета и  пасираните скилидки чесън. 
* Разбърква се и тенджерата се премества на котлона. Щом заври, степента на котлона се намалява и се оставя тихо да къкри, без да се разбърква често :) 
* Пуешкото месо се готви за около час.  Домашното пиле се готви за около час и половина (за него може да нарежете доматите малко по-едро).  А бройлерите от магазина се готвят за около 40 мин.  

 Това е по книгата  :nyam: от мен    поръсване с малко нарязан магдазон и  2-3 лъжици сварен ориз (басмати е тук) - много подхождат на соса. По рецептата от книгата се поръсва с нарязан кориандър, но тази подправка мирише доста натрапчиво и тази година я изкорених от саксията малко, след като пуснаха втория комплект листа. Сушените зърна ми стигат. 
***Пробвайте на вкус. Доматите са различно сладки, или кисели, ако трябва - сложете още захар.  Пробвайте с тази подправка, може и да Ви хареса :wink1:  , може да сложите половин лъжичка, а към края, като опитате - ако искате - останалата половина. Важното е първият път да не прекалявате с подправката. Това ястие го сравних с пилешката ни кавърма, но ровейки през годините в рускоезични кулинарни сайтове, може да се каже, че кухните ни са сходни :) и ние, и те обичаме шишове, месо и тестени ястия, като тези хачапури, които са съвсем близки дообичаните от нас  гюзлеми

10 юли 2018 г.

Горски гъби с масло

       Горските гъби са голямо богатство и благинка. И голяма беля, ако не ги познаваш. 
       Аз съм от хората, които не ги познават, но пък разчитам на  добри приятели-гъбари, които всяка година ни зареждат. Когато са повече правя мариновани в буркани, или нарязвам на тънки резени и суша. Така още повече се освобождава аромата на тези хубави гъби (обикновено манатарка, булка, масловка, пачи крак) и сложени после в манджа, или супа са още по-ароматни. Друг път, когато са по-малко отделям по-едрите, нарязвам за сушене, а дребните задушавам с масло. Тези гъби са нетрайни и попаднат ли ви (от сигурен гъбар, пак напомням) трябва да се сготвят, или каквото там ще се правят до 24 часа. И щом са пресни - задължително само с масло и съвсем малко подправки, за да се усети вкусът на тези хубави гъби. 
Продукти за 3 порции (порциите са малки, гъбите са тежка храна) 
~ 500 г горски гъби (булка и манатарка този път) 
2 с.л. олио 
малка глава лук (под малка да се разбира колкото голям орех) 
3-4 скилидки чесън
~ 50-60 мл бяло вино 
60 г. масло 
сол, черен пипер, мащерка 

Приготвяне
* Гъбите се почистват. С четка, с малко ножче, с мека кърпа. Не се мият. Съвестните гъбари така берат гъбите, че няма пръст по тях и ги нареждат в касетки. Но при миене гъбите поемат вода и после вместо да се задушават, или пържат - те се варят. А не трябва.  Нарязват се - големина и форма по желание :smile1: 
*  Лукът се нарязва съвсем ситно и задушава в олиото и половината от бялото вино под капак ( отнема 3-4 мин. да остане на мазнина. Готвят се на средна степен на котлона - 3/4 от мощността му. 
* Прибавят се нарязаните гъби, половината масло  и останалото вино. 
* Отново под капак се задушават, докато останат на мазнина - около 7-8 мин. време е. 
* Прибавят се фино пасираните скилидки чесън, останалото масло, подправят със сол и черен пипер (солта се слага в края, защото гъбите губят от обема си и количеството  в началото може да излъже и останат  солени в края). Мащерката е по желание :smile1: снощи сложих, днес забравих, но и без нея са  трепач :smile1: 
* Разбъркват се още 1-2 минути и отстранят от котлона. 
Може да ги поднесете с препечен хляб. И задължително със студена  бира  или  вино :)

Ако обичате гъбите с повече лук, вижте тези пържени гъби с лук,  но пак ще напомня, че на горските гъби не им трябва много лук. 

7 юли 2018 г.

Бистра пилешка супа с фиде

      Много пъти съм споделяла, че у нас без супа, или чорба не оставаме :) Винаги има някаква супа, независимо каква и винаги застроена. Така ги правеше мама (с варена застройка), така ги прави и мама-свекърва (тя застройва само с яйце). Бистри супи съм хапвала тук-там и харесвам, но заради капризите на основния консуматор на супите у нас не бях правила. Преди месец на екскурзията в Русия му се радвах как не само хапва, но и сам си поръчва куринны суп, нищо, че бе без застройка. Аз и за борша и руската салата, които хапваше там му се радвах.... ама това е друга тема. Обещала съм борш да не готвя и руска салата да не му предлагам, макар моята да е по-вкусна. Най-много му хареса гъстата пилешка супа в едно ресторантче на Арбат и се договорихме така да  опитаме :) Успях аз, докарах я като нея и получи одобрение, но сега трябва да мисля как да докарам и същата "норвежка рибена уха супа", която аз хапвах и още докато идваше момчето с чинията се разнесе ухание на сметана и масло..... 
Продукти (  6-7 порции): 
Пилешки набор за супа ~ 800г***.  
~ 2,5л вода 
2 картофа (~ 400г)
3-4 моркова (~400г)
1 зелена чушка (тип сиврия) 
1 съвсем малка глава лук (2с.л. ситно нарязан )
1/2 връзка магданоз 
сол и  черен пипер  на вкус 
60-80мл олио 
2 топки фиде (~ 80г) 

3 сварени дребни яйца по желание 

*** Пилешкият набор за супа включва скелета на едно пиле от ~2кг плюс едната половина от гърдите - т.е. от пилето са изрязани бутчетата, крилата и половината гърди(бяло месо) 
Приготвяне
* В тенджера се налива студената вода и поставя добре измитото пилешко месо (цяло, ненарязано) 
* Вари се докато месото започне да се отделя от кокалите - обикновено трябват 30-40 мин. след завирането на водата. А когато водата завира, с решетъчна лъжица се обира пяната, която се образува, докато месото се вари. Ако пропуснете този момент не е фатално, защото после така или иначе бульонът се прецежда :)  Посолява се, след като е отделена пяната - само щипка, две, в края на готвенето повече, ако трябва. 
*  Когато месото се е сварило, бульонът се прецежда, а месото се обезкостява и нарязва. Със скелета за супа обикновено върви доста кожа, но тук при нарязването вече може да я отделите и да не слагате в супата. 
* Тенджерата с прецеденият бульон, месо и олиото се връща на котлона, прибавят се ситно нарязания лук, почистените и нарязани на (кръгчета, кубчета, пръчици) моркови, картофи и чушка. 
* Варят се до омекване на зеленчуците - 15-20 мин. 
* Прибавя се фидето и 3/4  от ситно нарязания магданоз; посолява се, ако трябва още сол. 
* Вари се до омекване на фидето - на всеки пакет пише колко минути трябва да се вари, обикновено е около 5 мин. 
* Отстранява се от котлона и се прибавя останалия магданоз. 
* При сервиране в купичката  по желание може да се сложи 1/2 сварено яйце 

При готвенето на всички супи напомням, че и при варенето със зеленчуците, отгоре се образува пяна; не само като се вари месо. Мен тази пяна ме дразни :) и я обирам с решетъчна лъжица. 

А ако не харесвате бистрите супи - ето и  застроената класическа пилешка супа :) 
       Изкушавам се да пусна и няколко снимки от Москва :)
Цар Камбана със своите 200т  и Цар пушка  със "скромните" 40т.  

   
Кремълските звезди - нощем  денем  
 
Църквата Св. Василий Блажени на Кремълския площад и една от кулите с рубинени звезди :) - Спаската кула
 
Большой театр  и Блоговещенский собор (църквите там са под името собор) - църква, посветена на Благовещението на Божията майка
 
Летящият мост ("Паряшчий мост")- площадка над реката, в новият за Москва парк Зарядие, съвсем близо до Кремъл. Построен е на мястото на разрушения хотел "Россия" -най-голям в света през 60-те и 70- те год на миналия век. Летящият мост е 70-метрова конзола без опори и поддържащи конструкции, простираща се над крайбрежната алея и Москва река на височина 15 метра. Мост до никъде :) Оттам се открива панорамна гледка към Кремъл, реката,парка и един от седемте небостъргача на Сталин.
 
И макар да съм поглеждала от ръба на площадката Орлово око над Ягодина ( 680м. високо над пътя под нея) , тези само 15м. над реката  по стъкло и дърво  ми се видяха  доста по-страшни :)