Пожелахте да видите :) Никак не се шегувам с тази публикация. Пък и след млякото с ориз какво може да се очаква :) Обещала съм я на девойчето си, най-вече варианта крем супа. Да живеят безплатните минути, но понякога мамата има работа и не е удобно да диктува. А картофената супа е жизненоважна - едно от малкото безместни, което се яде у нас.
В повечето случаи на шега я наричам - бледолика картофена супа. Основни съставки са вода, олио, картофи. В някои случаи с ориз; в други - с фиде (зависи кои ще са главните и консуматори), но при всички случаи със застройка (може частично, но има). Твърде малко са чорбите у нас, които ядем без застройка; а твърде често - олиото е заменено с масло.
Цяло щастие е, ако успея да вкарам малко моркови в нея. Или пък чушка, много рядко - грах ( харесва ми да го има в супата). Или поне лъжица от универсална зеленчукова подправка.
Шепичка магданоз - преди сърбане на супата. И само в една паница :) Който не ме чете за пръв път - знае в чия.
Основни продукти за 5-6 порции:
1 кг картофи (5-6 картофа)
2-3 моркова
1.5л. вода /може да бульон - домашен и вода
1/2 пак. масло ( около 60г.) или 60-70 мл. олио, но с маслото супата ухае по-вкусна)
по желание кръгче от глава целина/кервиз
1 с.л. универсална зеленчукова подправка
или в пролетно лятно време 1 зелена, 1 червена чушка
2 топки/шепи фиде
или една кафяна чаша ориз (от 70-80 мл)
1 яйце и 3-4 с.л. кисело мляко за застройка
Приготвяне:
* Картофите, чушките, целината и морковите се обелват и нарязват на дребни кубчета.
* Измиват се под течаща вода в гевгир/цедка и поставят в кипналата вече вода.
* Прибавя се маслото и подправката.
* Вари се, докато омекнат картофите; прибавя се фидето и вари още 5 мин. (ако е ориз - прибавя се 10 мин. след картофите)
* Отмества се от котлона.
* Яйцето и млякото за застройката се разбъркват добре; към тях се прибавят няколко черпака от горещия бульон на супата и бърка, за да не се пресече - докато се уеднаквят температурите.
* Когато и застройката се загрее достатъчно, се връща обратно в супата.
* Ей тук накрая може да се добави една лъжица масло. Много хубаво ухае накрая с него.
А който иска - може да си прибави щипка чубрица, или магданоз. Аз си прибавям чубрица, за половинът - магданоз. Останалите - чиста :)
Прибавянето на разни зеленчуци, като чушки, грах, целина или пащърнак глави, тиквички (което пък превръща супата в зеленчукова, не само в картофена :))
Тези зеленчуци също се нарязват (е, без граха) на дребни кубчета и варят, заедно с картофите, докато всички те омекнат.
Картофена крем-супа
Приготвя се както по-горе до момента, в който всички зеленчуци са омекнали. С тази разлика, че за крем-супата зеленчуците са нарязани на много едро - на две/ на три, така да се каже. Ако се готви с олио - то се прибавя при варенето на зеленчуците.
Изважда се по-голяма част от течността, пасират се зеленчуците с малкото течност. Налива се по малко от отделения зеленчуков бульон и прибавят 150-200мл течна готварска сметана и маслото (ако се приготвя с масло), или прясно мляко с още една пълна лъжица масло. При връщане на течността наливайте малко по малко, докато стане гъста по ваш вкус. Ако остане част от зеленчуковия бульон - не го изхвърляйте - може да приберете в буркане в хладилника и прибавите към следваща "манджа" :)
При сервиране обикновено слагам 2-3 лъжици кисело мляко или заквасена сметана, които придават приятен леееко кисел вкус на супата. Е, ако нямам лимон под ръка. Ако ще я хапвате с хляб - желателно е да си приготвите крутони за нея. Иначе самата крем-супа си е достатъчно засищаща.
Тук имам още картофена крем-супа, без фиде, без ориз, но пък с различи крутони
Супата в тази чиния горе пък е направена в бавноготвещия Крок-пот. Не, че отнема много време варенето на картофите и морковите, но пък нищо не пречи да ги оставим там да си се сварят и да си гледаме другата работа, или свършим някоя навън, без да се притесняваме, че ще изкипи (защото аз много добре изкипявам и супите).
Същите продукти, вече с 1 л. вода - на 4 часа на І степен в Крок-пот.
Следва пасиране (тук извадих зеленчуците в друг съд), прибавям фиде (защото обичам), връщам в съда за още 30 мин. в и е готова :)
При готвенето на всички супи напомням, че и при варенето със зеленчуците, отгоре се образува пяна; не само като се вари месо. Мен тази пяна ме дразни :) и я обирам с решетъчна лъжица.
Една хитринка да припомня, която съм споделила при пилешката супа
Морковът (морковите) се настъргват на ситно ренде и запържват в олиото за 2-3 мин. Така супата придобива по-оранжев цвят :)