Страници
▼
31 март 2015 г.
Печени / гриловани зеленчуци
Две предложения :)
Едното - салата с не съвсем сезонни зеленчуци, но през последните години домати, патладжани, краставици, чушки и сие се намират целогодишно на пазара. Признавам си, че през цялата зима често пренебрегваме туршиите за сметка на домати и краставици. Гриловани зеленчуци у нас обикновено хапваме като гарнитура и не е нещо ново, но този път е в съчетание с печено сирене Халуми, парченца фета и риган - вкусна, питателна салата, на която и трябваше и филийка препечен хляб. В неделя Лидъл и техния мениджър Свежест ме изненадаха приятно с кошница зеленчуци и плодове и задачка да приготвя с тях веге ястие, салата, или смути.
Вегетарианско ястие :) през лятото, обещавам.
Смути - у нас пие обикновено само Жул
Но пък заложих на салати със зеленчуците, тъй като всяка салата носи на сирене :) а сиренето у нас известно е - е на почит.
Второто предложение - печени моркови с цитрусови корички просто са наслада за небцето
Салата от гриловани зеленчуци с печено сирене Халуми
Продуктите са за 4-5 салати :) а с препечена филия хляб направо са си 3 порции лека вечеря .
3 средни домата
1 голям патладжан
3 средни глави лилав или бял (воден, салатен) лук
2 голяма зелена чушка
1 голяма червена чушка
няколко люти чушлета
1 средна тиквичка
1 опаковка сирене Халуми
2- 3 лъжици зехтин, сол, щипка-две риган или мащерка
и още:
сирене Фета от мляко :) (или друго ваше любимо, но едно такова сега харесваме у нас )
шепа маслини без костилки (нарязани на едро)
за дресинга:
1 ч.л. мед
1 к.л. сол
3 с.л. балсамов оцет
3 с.л. зехтин
3 ск. чесън
риган - сух и пресен
Приготвяне:
* Зеленчуците се нарязват на ленти, шайби, кръгчета, или резени :) подходящи за печене според скарата, или грил-тигана, на който ще се пекат.
* Патладжанът се посолява и оставя да се отцеди отделно за около 30-40 мин. (тези вносните сега са с ниско съдържание на соланин и почти нищо не излиза).
* Всички зеленчуци се посоляват, поставят в купа, поръсват с подправките и заливат със зехтина. Разбъркват се добре и оставят така за 10-15 мин.
* Скарата (грил тигана) се намазва с мазнина и зеленчуците изпичат от двете страни - на доматите им трябва по минутка.
* Сиренето Халуми се нарязва на плочки, дебели по ок 1см. и изпича също от двете страни.
* Накрая се изпичат и патладжанените резени - отцедени от водата, подсушени и намазани с малко зехтин.
* Всички зеленчуци се подреждат в чиния за салата, както се изваждат :) без особено старание за подреждане.
* Прибавя се нарязаното на кубчета сирене и маслините.
* Скилидките чесън се смачкват и заедно с балсамовия оцет, меда, зехтина и подправките поставят в бурканче с винтова капачка и разтръсква добре. Дресингът за салатата е готов :)
* Заливат се с него топлите изпечени зеленчуци, покрива се с чиния, или фолио и оставя така за 30-40 мин. да поеме ароматите :) на дресинга.
Печени моркови с цитрусови корички
Тези печени моркови са точно казано - наслада за небцето. Дж. Оливър отдавна ги показва от екрана, но някак си рядко купувам моркови с опашки :) А в редките случаи, когато купя с дръжки, или когато си извадя от село, забравям, че съм имала намерение да ги правя. Не, че ням ада се получат и ако нямат зелени стръкове, но така :) за цвят, изглеждат по-добре :) пък и е по-лесно за хапване ,като хванеш дръжчицата.
Продукти:
8-10 моркова
ситно настъргани корите на 1 малък портокал и 1 лимон
сол на вкус
черен пипер
риган
2-3с.л. зехтин
от мен :)
1-2 с.л. зехтин и 1 лъжица мед.
Приготвяне:
* Морковите се почистват и разполовяват по дължина - зелените стръкове се разделят на двете половини на моркова.
* Подреждат се на фолио, или хартия за печене в тавичка, намазват се с мазнината и поръсват с подправките.
* Пекат се 15-20 мин., на 200* на средна скара на фурната.
* Изважда се тавата и морковите намазват с разбитите мед и зехтин.
* Връщат се във фурната и пекат още 7-8 мин.
26 март 2015 г.
Шоколадови трюфели
Най-кратката, най-вкусна и най-шоколадова рецепта в блога .
Тези тук са с черен шоколад, но по същия начин правя и с млечен шоколад. Само шоколад, сметана и есенция. Никакви други добавки в сместа.
Шоколадовите трюфели ги открихме преди години, когато открих и Трюфел-тортата на Юлка - подсладила много семейни тържества, а тук при Марианка може да видите разнообразие от трюфели - с лешници, с ядки, с бисквитки.... никога няма да достигна нейните съвършени бонбони :) но пък другата част от фамилията не са виждали нейните изваяни, затова се радват и на моите
Продукти:
200 г. черен шоколад
100 мл. течна сметана (готварска, за по-горчиво; ако правя с млечен шоколад-сладкарска)
1 с.л. ликьор, ром или есенция
какао за овалване (ползвам едно холандско, с обикновено не си струва да се правят трюфели)
Приготвяне: * Шоколадът и сметаната се загряват на водна баня до разтапяне на шоколада***.
* Прибавя се есенцията/ коняк, ром.... и сместа трябва да е объркана добре, до хомогенизиране. * Купата се отмества от котлона, охлажда за кратко и прибира в хладилник за няколко часа, докато се стегне напълно. * Взема от сместа с лъжичка, овалва се топче между дланите и веднага се овалва в какаото. * Готовите трюфели се прибират в хладилника да се стегнат.
- Когато ги правя в шоколад ги прибирам в камерата за час и тогава потапям в разтопения шоколад, забождам топчето трюфел на клечка за зъби, която пък забождам на парче стиропор и оставям така да засъхне - пак по съвет на Мими.
И ще споделя едни кошнички, които правя с крем за разни поводи, а тези дни си поиграх с едни бонбони - кошничката е от черен шоколад, черния пълнеж е ганаш с черен шоколад; белия - ганаш с бял шоколад и ядка лешник, а розовите - ганаш с бял шоколад и боровинки вътре (от сладко). Подробно написано и с картинки може да видите как се правят тук, при Мими естествено
Марианка, огромно благодаря пак и отново!
24 март 2015 г.
Пълнен батат със сиренА :)
Преди 3-4 години открихме бататите (сладките картофи) у нас покрай готвенето на глигани , а после и печен заедно с други кореноплодни
Много ги харесваме и печени на фурна - нарязани на пръчици, овкусени със зехтин, сол и подправки - следващия път като правя ще ги документирам :)
Но нямаше как да пропусна да не опитам и тази рецепта на Йоли, която предложи наскоро - пълнени с крема сирене. Тъй като ползвам фурната с голямата и тава обикновено, все не оставаше място да бутна няколко картофа с фолиото да се изпекат, а за 3-4 картофа - честно, не бих включила фурна. Сега, докато пиша, се сещам, че съм пекла картофи и в микровълновата фурна, но съвсем не се сетих за нея пък. По тази причина забавих дегустацията им у нас :) Ето и моя вариант на пълнени сладки картофи със сирене, но следващия път ще сложа вместо, или смеся крема-сиренето с някакво по-солено и по-пикантно сирене - я овче, я плесенясало
Продукти:
батати (сладки картофи, както са известни - брой - според хората :)
сол, зехтин/олио
крема сирене
моцарела
копър
риган
Приготвяне:
* Бататите се измиват много добре - с абразивна част на гъба, или с четка.
* Всеки се поръсва със сол, завива поотделно във фолио и пече около 20 мин. в предварително загрята фурна на 200* - до омекване (за мв-то ще допълня,когато пробвам) *
* Изваждат се и оставят напълно да изстинат.
* Развиват се от фолиото и оставят прехвърлят в малка тавичка.
* Срязват се с остър нож по дължината, разтварят с ръка, за да поемат плънката и пълнят със сиренето - посолено на вкус и подправено с копъра.
* Отгоре се поставя парче моцарела (или кашкавал), стръкче риган (може и мащерка, но аз си имам саксия с риган-любимец :)
* Поръсват се с малко зехтин и пекат в предварително загрята -200*- фурна, докато се зачерви сиренето отгоре.
23 март 2015 г.
Млечна салата с броколи
Поредно предложение с броколи :) Обещавам до новата реколта само още едно, което съм си харесала и чака ред да го направя :)
Тъй като млечния сос на предната салата с броколи много се хареса, този път - броколите, пасирани, смесени с мляко и крема сирене. Ние си го нарекохме млечна салата, но може да се нарече дип, пастет, крем.... както и да е, важното е, че дори авджи Стоев я харесва :)
Тъй като млечния сос на предната салата с броколи много се хареса, този път - броколите, пасирани, смесени с мляко и крема сирене. Ние си го нарекохме млечна салата, но може да се нарече дип, пастет, крем.... както и да е, важното е, че дори авджи Стоев я харесва :)
Продукти:
1 голяма глава броколи (ок 600г)
1 кг цедено мляко
250 г. крема сирене
4-5 с.л. зехтин
връзка копър
сока на половин лимон
2 скилидки чесън
сол
Приготвяне:
* Главата броколи се накъсва не едри розички, стъблото се нарязва на едри парчета.
* Поставят се първо парчетата от стъблото във вряща, подсолена вода и варят около 5-6 мин.; прибавят се и розичките и заедно се варят още 5-6 мин.
* Прехвърлят се в купа със студена вода за 1-2 мин, след което се оставят около 30 мин. да се отцедят добре - аз ги наредих на кухненска хартия, но ги и попритиснах с ръка, за да им излезе водата.
* Млякото и крема сиренето се разбъркват заедно със зехтина, сока от лимона, нарязания ситно копър и пасираната скилидка чесън.
* В купа за пасиране се изваждат 4-5 лъжици от млечната смес, поставят отцедените броколи вътре и пасира - не до хомогенна смес, оставих ги на дребни парченца, за да се усещат. Това е въпрос на вкус :)
* Прибира се в хладилник за час да се охлади добре салатата.
Ние я хапвахме така на салата, с маслини и домати, но ако си я направите, може да си намажете на препечени филийки :) дегустацията показва, че и така е много вкусна.
21 март 2015 г.
Ризото с черен ориз, риба и морски дарове
Тези черни зрънца, наречени "императорски ориз" в древен Китай са се считали за най-добрия ориз и е бил предназначен за императора. Не е бил разрешен за простолюдието. По тази причина освен императорски ориз е популярен и като забранен ориз (forbidden rice). Има много приятен на вкус на ядки и не става толкова мек, след като се сготви ,както познатия ни бял ориз.
Преди Нова година девойчето Ж. решила, че трябва да опитаме и го донесе..... и когато преди месец сготвих първата партида, точно тя не пожела да го опита :) за разлика от другите деца и мен, които го уважихме и като основно с риба и разни рибни продукти, и като гарнитура на едни пилешки хапки. Първия път го варих според указанието на пакета, но за описаните 25 мин. зрънцата си хрупаха много добре, та му отделих час и половина и така ни хареса. Споделих с едни мили дами, че за това време глиган щях да сваря и те ме посъветваха да го накисна предварително(тъй като наподобява жито и кафяв ориз). Така го и правих следващите няколко пъти, докато приключих с пакета и наистина за 20-25 мин. е готов - е, не е мек като белия ориз, както писах, но е с приятно плътни зрънца за ядене, с аромат на ядки. Така и предлагам рецептата, а гарнитурата от водни обитатели може да се направи само със задушена риба, или с пилешко месо. Доказано вкусно :)
Продукти (за 3 порции):
~150 г черен ориз
1 малка глава лук
1-2 скилидки чесън
2 с.л. краве масло и 2 с.л. зехтин
~ 60 мл бяло вино
черен пипер
~ 600 мл пилешки бульон (вода в краен случай)
~60-70 г пармезан
парче 200 г сьомга; 200г филе бяла риба (охладени и двете, не замразени), 1 туба калмар, няколко скариди и шепа миди - приготвени по тази рецепта с магданозено песто на тиган
Приготвяне:
* Оризът се измива, поставя се в дълбока тенджерка и залива с 1 ч.ч. гореща вода. Затваря се с капак и оставя така за час.
* Отцежда се хубаво, прибавя маслото и зехтина, ситно нарязаните лук и скилидки чесън. и запържва, докато се изпари водата и ориза започне да пука.
* Прибавя се виното, съдът отново се затваря с капак и намалява степента на котлона.
* За около 10- мин. виното се изпарява и тогава се прибавя бульона.
* Вари се 30-40 мин. - не може да се каже, че оризът поема течността, защото половината част от нея се изпарява, така че, не очаквайте оризът да набъбне. Зрънцата са си твърди, но не хрупат.
* Поръсва се с черния пипер, разбърква, изключва се котлона, но тенджерата се оставя още 10 мин. на него и похлупена.
* Поръсва се с настъргания пармезан, разбърква и разпределя в чиниите.
А през това време "гарнитурата" от риба, или пиле трябва да сте си я сготвили :)
ПП: Сол няма. По принцип моите бульони са нормално солени, и тъй като течността извира, а на края добавих и пармезан, течността съобразих по солта и сложих малко бульон и повече вода.
19 март 2015 г.
Салата от броколи с млечен сос
Мдаааа, точно както при авокадото у нас - любов от трети опит, с този зеленчук - броколи - положението е съвсем същото. Както Ели предрече, ще се окаже, че съм била броколофил под прикритие цял живот. И това, дето от три месеца готвя често броколи е нищо в момента съм посяла разсад на три места, поне три сорта и опитното ми зеленчуково поле е готово... само да ми стане разсада. А в понеделник, в един друг град, като видях в зеленчуковия магазин броколи със съвсем малки стъбла (не както тук стъблото да тежи колкото главата зеле), просто си напълних една торба и си го поносих до тук.
Това е една салата, която се приготвя точно за 15 мин. След като я опитах обаче, съм твърдо убедена, че в следващите дни ще ядем у нас и млечна салата с броколи. Гарантирано ще носи и на някакво сирене. И гарантирано, че човек може да се наяде с нея - толкова е вкусна и да се затопи парче хляб в соса :) (или може би дресинг, както е по-подходящо да се каже, щом е заливка за салата.)
Салатата видях в предаване на Ути Бъчваров, където той подправи с мента и джоджен. Тези подправки не са ми от най-любимите, още по-малко за млечен сос, затова съм сложила копър и черен пипер :) т.е. както ми харесва. Лично на мен зехтина, полят отгоре ми идва в повече, но авджи Стоев без друго обилно си полива салатите, затова съм убедена, че на него ще му хареса така.
Салата с броколи и млечен сос
Продукти (2 чинии):
1 глава ~ 500г броколи
1 кофичка студено гъсто кисело мляко (4,5 % ползвах)
3 с.л. майонеза
2 ск. чесън
половин връзка копър
сол и черен пипер
зехтин
сока на 1 лимон
Приготвяне:
* Броколите се накъсват на розички.
* Стъблото се обелва, нарязва на едри парчета и заедно с дръжките се поставят във вряща подсолена вода ( рядко се изхвърля нещо при мен, нали?)
* След като поврат около 10 мин. към тях се прибавят розичките и заедно се варят още около 5-6 мин.
* Отцеждат се в гевгир и веднага поставят (за около 2-3 мин.) в купа със студена вода, за да си запазят свежия зелен цвят.
* Разделят се розичките от дръжките.
* Розичките се поставят в купа и заливат с по 2-3 лъж. зехти. и сок от лимона. Посоляват се.
* Дръжките/стъблата ( добре отцедени, ако трябва се поставят между няколко пласта кухненска хартия и притискат, дда излиза водата им) се поставят в дълбока купа за пасиране; прибавя се половината от млякото, отново 2-3 лъжици зехтин и 1 лимонов сок и сместа се пасира, докато парченцата броколи се смелят фино.
* Към млечната смес се прибавя майонезата, останалото кисело мляко,пасираната скилидка чесън, подправките и посолява на вкус.
* Розичките броколи се разпределят в две чинии и заливат с млечния сос.
* Отгоре се залива с още 1-2 лъжици зехтин :) който разбира се стече около соса ииии не, в бялата чиния не е моята салата.
Пилешко филе. Сварено и накъсано на ситно в салатата, както и настъргана лимонова кора.
Следващия път и двете ще вложа, сигурна съм, че ще се харесат.
13 март 2015 г.
Печен боб с наденица
Един много любим боб на младите хора и на мен от тази зима. И правен оказва се доста често.
Е, може и постен вариант, но аромата на пушената наденица ни харесва :)
Бобът на фурна, който помня от баба беше боб с ориз плакия - тя слагаше ориз, който да поеме много течност. Преди около две години, след като опитахме едни консерви с печен боб, с девойчето Жул открихме, че подсладеният доматен сос вътре ни допада и започнах да слагам в частта за нас двете по малко кетчуп - вкусът на боба става леко сладникав и пикантен от него и големите деца също го харесаха. Остава само един Мише, който сигурно също яде от него, но обикновено оставям по 1-2 чинии за него без кетчупа.
А когато готовият боб се запече за 20-на минути , на човек направо му идва да чупи коматче хлюб и да се нарежда до тавата без да чака да се разсипва в чиния. И тъй като напоследък няколко девойки ме питат как го правя този боб, най-добре да го споделя тук, така ще бъде полезен "съвет" към младите ми хора - макар че Жул вече го прави, само с едно телефонно обаждане :))
И всъщност рецепта няма - готвим си боба по нормалния начин - ето тук съм изписала доста и различните начини, по които се готви боба у нас. Основно като боб яхния - по-гъстичък го оставям. В момента, в който бобът е сварен, посолен и подправен с джоджена му прибавям 1 ч.ч. кетчуп , разбърквам, прехвърлям в тава, слагам наденицата вътре и запичам 20-на минути. Кетчупа е домашен, тези почивни дни се очертава да си правя нова доза.
Ако не ви харесва кетчуп, сложете доматено пюре или гъст доматен сок, с още лъжица захар и 1-2 лъжици оцет. И зрънце бахар за аромата. Но пробвайте този начин на боб на фурна
8 март 2015 г.
800, 8 март и Бисквитена торта с млечно-маслен крем
По втора точка :
Честит 8 март ,мили дами!
Бъдете много здрави, обичани, щастливи, желани, успяващи и удовлетворени!
Радвайте се на малките неща и на всеки миг с любимите хора!
И нека не само днес, а всеки ден да е специален за вас!
Някои хора свързват 8 март със соца, затова днес символично предлагам една обикновена бисквитена тортичка (която в този случай дори не е само от бисквити), но пък крема в нея е онзи стар, тоталитарен млечно-маслен крем за еклери и торти, който се правеше от голяма част от българските жени.
И тъй като на мен винаги някакви неща ми остават както тук се вижда в бисквитената торта са вложени и изостанали кроасани, които чудесно се напояват наред с бисквитите от крема. Всъщност може да сложите останали парчета от кекс, вафли, бисквити, сладки.... Бисквитената торта става интересна всяко парче - с изненада.
Трета точка Бисквитена торта с млечно-маслен крем
Продукти за тава с размери ~35/20 см.
обикновени бисквити ( Житен дар с масло предпочитам) около 300-350 г. (малките пакети са по 130г, големите мисля са по 250г)
За крема:
4-5 яйца (най-добър според мен е с 8-10 жълтъка, но после търся приложение на белтъците :))
8-9 с л захар
500 + 100 мл прясно мляко
и още 200 мл прясно мляко с 2-3 лъжици ром (или есенция)
4 с.л. брашно (или 4 с.л. царевично нишесте, ако се притеснявате да не ви мирише брашното на сурово)
250г масло
150 г пудра захар
Приготвяне:
* Яйцата и захарта се разбиват в тенджера (с дебело дъно) на слаб котлон до леко сгъстяване на сместа (с голям, здрав тел за разбиване на яйца. Няма нужда от миксер) .
* Прибавя се 500-те мл топло прясно мляко на тънка струя; с постоянно бъркане и пак на котлона.
* Брашното се размива с останалите 100 мл прясно мляко и също прибавя на тънка струя в яйчената смес, при непрекъснато бъркане, докато се сгъсти - тук вече котлона се увеличава, но да не бъде на повече от 1/2 от мощността му.
* Когато се сгъсти (отнема около10-15 мин) се отмества от котлона и се оставя да изстине, като се разбърква през 1-2 мин., за да не хване коричка. Тук прилагам една хитринка :) - намокрям парче свежо фолио ( или торбичка) и поставям плътно на крема - това не позволява да хване коричка, но съответно изстива много по-бавно.
* През това време си приготвяме масления крем:
* Мекото масло се разбива с пудрата захар - с миксер :) до получаването на пухкав крем. Около 10 минути.
* От изстиналия млечен крем се прибавя по лъжица към масления и миксера се заменя с дървена лъжица, или силиконова шпатула и бърка в една и съща посока, докато се смесят двата крема.
Сглобяване на тортата:
* На дъното на тавата се разстила на тънък пласт 2-3 лъжици от крема.
* В останалото 200 мл прясно мляко се прибавя ромът/есенцията, бисквитите се потапят и редят върху крема.
* Отново следва пласт крем, отново бисквити..... и така докато свършат бисквитите, или крема :) но отгоре задължително трябва да е крем.
* Поръсва се с настърган шоколад, или смлени ядки, а може да се украси и със свежи плодове.
* Тавата се прибира в хладилник за поне 7-8 часа, преди да се нареже и извади парче за дегустация :)
И по точка първа :)
Празникът е в онова, което го отличава от делника...... А днес при мен е двоен, тъй като имам още един - малък, на блога .
Това е осемстотната публикация. Както и на 700-тната, почерпката в канибалския блог отново не е месна. Но поне вчера публикацията беше месна, а днес е сладка.
Рецептите със сигурност са повече от 800, защото в някои публикации има и по две и с гордост мога да кажа, че всички са минали през моите ръце - от продуктите, през снимките с трудно-доловим фокус някъде , до натискането на бутончето "Публикуване". Лично изпробвани, дегустирани върху любимците ми и одобрени. Защото има и такива, които не съм повторила :) и няма да ги споделя тук. Както и други, които съм правила, правя пак и отново сега, но до снимка не стигат.
Всеки път, когато трябва да изпиша благодарност тук, няма как да не изразя своята благодарност на:
- ударната групичка от форума на Гответе с мен - Юлка, Нат, Мариани и Танита, с които направих първите стъпки в "кулинарния интернет" и така ми отвориха очите за още красиви и вкусни неща, които се готвят по света (тогава нямаше кулинарни предавания и телевизии, освен Ути и Ив. ЗВездев);
- на мама и баба: че ме научиха да готвя не по задължение, а с желание (така или иначе се налага, по-добре да бъде с желание)
- на мама свеки: че ми е отгледала Мише, който ядеше точно три неща: месо с картофи; месо с ориз и месо без картофи и ориз;
- на децата ни и техните приятели, които харесват разнообразната храна и са ми основни дегустатори и критерий
А най-много благодаря на всички познати и непознати хора, които са си приготвили рецепта от тук за доверието, което ми оказват и вярват в добрия краен резултат . Надявам са да ви подвеждам много, много рядко.