Това са едни любими бързи банички, които правя понякога, откакто ги видях преди 6-7 години споделени от Петя Цанкова Хубавото при тях, както и при другите ми - банички на тостер сандвич и бъркани банички на тиган с одрински кори , които не са "голяма баница в тава", че са подходящи за 1-2 бройки банички и не се налага 2 дни да дояждаш баницата. Другата хубава част е, че можеш да направиш с различни плънки - една със сирене, една с праз и сирене, една със спанак и сирене, една с гъби, или кайма........и да има по парченце от няколко вида банички за закуска. Може да се направят по-дебели с повече накъсани кори вътре, а може и по-тънки-хрупкави с общо 3-4 гори. Ами най-любима ми е само със сирене :) тази на долната снимка. В тази на останалите снимки има и ситно нарязан праз. Но тук е важна идеята, а с какво ще направите - Вие ще решите :)
Продукти за 1бр. баничка
4 бр. фини кори за баница
150г сирене
1 яйце
50-60 мл прясно (или кисело) мляко
40-50 г меко масло
1-2 лъжици олио за намазване
праз, спанак, или друга плънка по желание - ако е месна (кайма, или пилешко месо ,трябва да е предварително задушена. ако е спанак -предварително бланширан и добре отцеден. )
Приготвяне:
* Дъното на тиган се намазва тънко с олио - с четка. Тиганът с диаметър от 22 до 28 см
* Поставят се заедно 2 кори, на които краищата се оставят да висят извън тигана. Намазват се с половината масло (ако е твърдо се нарязва на дребни кубчета и разпределя върху кората)
* Сиренето се натрошава и разбърква с яйцето и млякото. Половината от него се поставя върху корите.
* Другите две кори се накъсват, намачкват леко и поставят върху плънката.
* Върху тях се изсипва останалата част от плънката и намазва с останалото масло (или на кубчета поставя отново) Тук аз поставям и ситно нарязания праз, ако в плънката има праз.
* Затваря се с краищата на корите, които останаха извън тигана.
* Намазват се със смесени 1лъжица олио и 1 лъжица прясно мляко, или вода.
* Тиганът се затваря с капак и поставя на котлона - да се пече на средна степен.
* Готова е от едната страна за около 4-5 мин, но се проверява - с шпатула, или дървена лопаткка се повдига. Когато е зачервена се обръща с помощта на чиния да се изпече и от другата страна - отново под капак до зачервяване .
* Изважда се на решетка да се охлади, за да може да остане хрупкава :)
Записвам рецептата за проба Пепи макар,че съм правила подобни банички.Става като плънка и друга зеленина - манголд, магданоз, лобода даже и щир.Гърците много ползват щир за баници.Но тук в България ние не го ползваме.
ОтговорИзтриванеПоздрави и успешна нова седмица !
Със сигурност ще пробвам с разни зелении като излязат, Ели. В Гърция съм яла най-страхотната спанакопита :) знаят какво да ядат те.
ИзтриванеСигурна съм, че съм много вкусни, Пеп, но допълни с големи букви, че едно от най-хубавите неща е, че са супер идея за тези, които нямат фурна, а само котлони. Защото в чужбина, или пък в студенския живот често се налага в началото да се ограничаваш с малко домакински уреди, а тези, които обичат баничка ще се зарадват много, че могат да си я приготвят, сигурна съм. Аз досега освен гюзлеми и оризови банички, други на тиган май не съм правила, ще трябва да врътна една такава:). Поздрави!
ОтговорИзтриванеДа, Кате :) Предимството на тиган е голямо, когато нямаш фурна. Скоро на Жул се бе развалила фурната , а като е свикнал човек с фурна - като с вързани ръце остава.
ИзтриванеДа ги пробваш :) Ще ти харесат!
Прегръдки!
Пробвах със тънка баничка,супер е!
ОтговорИзтриванеХапвайте със здраве!
ИзтриванеБлагодаря за споделената рецепта за баничка на котлон! Изключително много ми хареса!😍
ОтговорИзтриванеМного се радвам! Да си правите често :)
Изтриване