Всъщност още докато пътувахме към Алберобело започнахме да виждаме първите трули - сухи каменни колиби с конусовиден покрив.
Селището се разпростира върху два хълма, разделени от речно корито.. В източната си част е съвременния град, а на запад са пръснати над две хиляди трули. В модерната част на града започваме от пиенето на прословутото късо, мноого силно италианско кафе и похапване на каноли.
Но канолите са временно решение за засищане на глада Да живее сандвичът :)
Всички трули са направени от варовик и камъни, без абсолютно никаква спойка. Първите са построени през 16 век със заселването на население, занимаващо се с обработка на земята.
Най-забележителната част от конструкцията на трули-те е техният покрив. Той е построен от два пласта. Вътрешният слой е направен от големи парчета варовик, а външният - от варовикови плочи, като неговата цел е да не пропуска вода. Стените на трули-те са дебели над един метър. В повечето случаи в трула-та има една по централна стая под всеки конус от покрива с допълнителни помещения подобни на ниши.
Градският музей Територио се намира в началото на историческата част. Той е направен от 10 трули, обединени в една. Тук може да се види (и чуе, стига да имате приятел да превежда :)) историята на създаването на трулите и как хората са живеели в тях в миналото. Тяхната примитивна форма създава впечатлението, че са древни, но всъщност най-старите датират от ХVІ в. Обявени са за национален паметник на Италия и ЮНЕСКО като част от световно историческо и културно наследство.
Според историята архитектурата на къщите :) се дължи на първия недобросъвестен данъкоплатец в Италия. Местен феодал решава да не плаща данъци на краля и раздава земи на селяните си само, ако си построят къщи по точно определен от него модел - от варовиковия камък без никакъв спойващ материал и вместо покрив - конус от камъни. Така те изобщо не били обявявани пред краля, защото в противен случай феодалът трябвало да му плаща данък жилища. Когато кралските данъчни тръгвали да събират налозите, трулите били бутани за часове и камъните разхвърляни - къщи нямало.
Така докато ги изучаваме отвън и отвътре :) в тихата част на стария град, попаднахме на вратата :) към отсрещния хълм и ...........
Не. Не сме в Дисниленд. Тук сме в Трулиленд.
Под главата чесън дланта ми е разтворена :) за сравнение.
Повечето от трулите са напълно обитаеми - в едни си живеят хората, други се предлагат като ваканционни къщи, хотелски стаи; някои като ресторанти, магазини и магазинчета :) ателиета, в които майстори дялат от камък сувенирни трули
Музеят на виното и Музеят на зехтина също се помещават в трули. Ама много магазинчета за вина и ликьори имат тези хора :)
И паста :) във формички на трули. Както и такава, сушена на слънце със странния сив цвят. Следващите дни ще я опитаме у нас (пп: опитахме я :) паста като паста, но с интересна форма) .
Сега обаче като допълнение към малките трули-къщички - малки кюфтенца. Облечени в пилешки кожи. По идея на Мими, същата жена, която ме замъкна в Италия. Тъй като двете заедно ходихме на мисия "пиле" (разбирайте да заредим фризерите с прясно пилешко) тя сподели и почерпи с такова кюфте. Вкусничко беше, но точно тогава идеята и закъсня, тъй като излишната кожа на моите пилета беше предадена за храна на куче-Рита-на-Мишо. Но после ги направих :) и вчера пак. От мен - листенце салвия. Ама разбира се, в града на салвията съм :)
Кюфтета в пилешка кожа
Точни продукти и рецепта няма. Това е идея да се използва кожата на пилето, а печените кюфтета да останат сочни. Кожата е от торса :) разбирайте гърдите и гърба на 3 пилета. Нарязана на парчета, колкото да увият едно кюфте, без да се натрупва два пласта кожа.
Така печеното кюфте остава сочно, а печена кожа на пиле оказва се ядат почти всички :)
Каймата е овкусена по вкус - моята е свинско и телешко, подправките са смес от кимион, черен пипер, риган. Малко настърган лук и нищо повече. Кожата е съвсем леко осолена и подправена с черен пипер.
Топче от каймата се поставя на кожата заедно с едно листенце салвия и краищата завиват, за да го обгърнат. Поставят се в тава за печене със събраните краища отдолу. Налива се малко вода - около 1 пръст и се пекат в загрята на 200* фурна за около 30 мин.
И съсипваш пилешките кожички като ги даваш на Рита?!?!?! Не си ги давам аз моите на никого.
ОтговорИзтриванеА кюфтенцата са много хубави и идеята ми харесва.
Едно голяяямо хубаво кюфте с препечена кожичка отгоре. Ммм, размечтах се.
Ами като няма желаещи да я ядат :) Само на печена, а само печена няма как да става, та белех кожите и след като ги сваря с костната система за бульон - цзаминаваха при Рита. А голямото кюфте е идея, стига да имаш голяма, цяла пилешка кожа :)
ИзтриванеАбе както пълненото пиле - с кайма, зеленчуци и месото от пиле, но тук - ню-ню.
Пепи, много се радвам, че споделяш всичко това с нас. Толкова увлекателно разказваш, мисля, че пътешественическата част на този блог ще се увеличава.Снимките ти са красиви, рецептата вкусна, разказите ти интересни. Обичам такива публикации и наистина ще се радвам ако продължиш по темата. Поздрави!
ОтговорИзтриванеЕх, Кате, как увлекателно....толкова набързо и лаконично е това. Аз продължавам да изучевама тези места от в къщи, разглеждайки още и други наоколо....
ИзтриванеПубликациите стават малко дълги така с рецепта и снимки :) но пък нямам търпение да споделя и пътуването, и тези рецепти :) следва още фокача и още пиле :)
Поздрави и хубави почивни дни на теб!
Пепи, и аз като Катето откривам още един твой талант -
ОтговорИзтриванемного ми допада начинът ти на представяне, чудесните снимки и рецепта.
Благодаря за удоволствието, поздрави за теб и очаквам продължението...
Радвам се, че ти харесва, Диди! Ти си била в Италия и знаеш, колко завладяваща страна е тази. Ще има продължение, да :) а надявам се напролет и продължение на екскурзията :)
ИзтриванеРазгледах чудесната рецепта за цветна туршия и пак се връщам към тази приказка...,
ОтговорИзтриванеи аз се надявам да има продължение, в хубаво и по-спокойно време.
Поздрави, Пепи и вдъхновени есенни дни!
Да, Диди, чного се бунтува земята там сега. Дано се успокои вече, че много хора пострадаха и останаха и без дом.
ИзтриванеБлагодаря ти :) и хубав ноември!
Иха, спомням си че за пръв път видях тези приказни къщурки при Мария - Пепеляшка и се влюбих в тях...леле сега се размечтах пак!
ОтговорИзтриванеКюфтета с пилешки кожи - хм, интересно.
Здравейте,
ОтговорИзтриванеТоку що попаднах на блога Ви и ми допада.
Струва ми се, че правилното изписване на градчето е АЛбеРобело, а не АРбеЛобело (Albero bello - Красиво дърво)
Поздрави и дерзайте!
Правилно и благодаря за намесата. При толкова р и. Л в думата, съвсем съм я объркала :)
Изтриванеусещам пикантния вкус.
ОтговорИзтриване