През първите години когато започнах да готвя, за мен бе ужас да правя картофените кюфтета, а много ги обичах. Сигурно килограми съм изкарала от тигана на малки, разпаднати парченца, нямащи нищо общо с името "кюфте".
Това беше хубаво на големите предприятия по онова време с много колежки, че ако имаш провал, все някой ще те научи как. Дори не помня вече коя колежка беше, но откакто ги правя така, няма фирА. 
Продукти: за около 20бр. кюфтета ( което си зависи от големината им)
около 1 килограм картофи
200 г сирене
100 г кашкавал (или пак сирене)
2-3 яйца ( ако са малки 3, на мен последните партиди все са ми дребни)
2 с.л. кисело мляко с 1 ч.л. сода за хляб
сол на вкус (малко, че сиренето и кашкавала са солени)
1 глава лук
копър и магданоз (по половин връзка зелени)
черен пипер, чубрица
4-5 с.л. брашно (4 с.л. галета)
за паниране:
6 белтъка (или 3 яйца)
галета и брашно
олио за пържене
сусам по желание
кисело мляко и майонеза - в съотношене 2/1 части
копър, сол, счукана скилидка чесън (или две, три

) или чесън напрах/гранули
Приготвяне:
* Картофите се сваряват в подсолена вода до омекването им.
* Отцеждат се и веднага заливат със студена вода за 10 мин.
* Белят се, пасират (с ръчната преса) или намачкват с вилица, заедно с яйцата и киселото мляко.
* Сиренето и кашкавалът се настъргват, зелените подправки и лукът - ситно нарязват (или мелят в чопър) и с всички останали продукти се омесва добре. (Ако трябва, прибавя се още брашно - лъжица от сместа, поставена не трябва да се "клатушка" или стича)
* Хубаво е (желателно дори), ако имате време да оставите сместа в хладилник за около 2 часа да се охлади.
* В отделни чинии се сипват брашното, галетата, разбиват белтъците.
* Мазнината за пържене се загрява - маслена баня, поне 1 пръст олио или зехтин за готвене.
* С мокри ръце се взема по лъжица от сместа, овалва се добре в брашното, след това овалва добре с ръце, докато поеме брашното, овалват в галетата; притискат леко с ръце, придавайки им кръгла или елипсовидна форма, потапят в разбитите яйца (белтъци) с щипка сол и поставят в добре загрятата мазнина (не на много силно - на 3/4 от мощността на котлона). Пържат се до зачервяване от двете страни и изваждат на метална скаричка, да се отцедят (или кухненска хартия)
*** Когато ги панирам в яйце, предпочитам да ползвам само белтъците - слагам в сместа с картофите само жълтъци, а оставям белтъци за паниране. При пърженето от жълтъците олиото започва да се пени много бързо и пяната излиза и извън тигана :) ако разбира се пържите повече от 3 тигана. А когато са потопени само в белтъци, пяната, която прави олиото е съвсем малко.

- Като вариант понякога след потапяне в яйцата отново овалвам картофената топка в галета и тогава пържа.
- Ако виждам, че сместа е малко по-рядка (много зависи от сорта картофи) вземам с лъжица от сместа и поставям в горещата мазнина. Пак се изпържват добре, но са малко безформени. Което по никакъв начин не пречи на вкуса.
- Тези са печени на грил плочата - те са по-сухи, защото няма никаква мазнина по тях, освен 3-4 лъж. вътре в самата смес. Също много ги харесаха.
- Най-лесно и бързо стават във фурната (и също не се напиват с много мазнина): След потапянето в белтъците се нареждат на хартия за печене в тавата. Фурната е загрята на 220*, пекат се две тави едновременно на вентилатор, за 15- на мин. бяха готови.
- Не на последно място много успешно се замразяват - нареждат на няколко пласта, между тях свежо фолио. Когато потрябват, изваждат, оставят само 20-на мин. да отдъхнат (докато загре фурната) потапят в разбити яйца и пекат във фурната
Подобни са Рошковците, но с още добавки.
- Ако сместа за картофени кюфета ми е много (или не ми се правят) , най-бързото и вкусно решение е Картофено руло с разни работи

* Всички видове приготвени картофени кюфтета ги хапваме задължително с млечно-чесновия сос.
* Който пък върви съвсем не само на кюфтета, а на салати, на яйца, или други видове хапки и затова често в къщи винаги има готов такъв, който правя направо в бутилката - сипвам продуктите, затварям капачката и разтърсвам добре.