24 април 2018 г.

Качамак с пръжки

     
       Ястие от миналото, приготвяно преди десетилетия  от недоимък с царевично брашно; през последните години - модерно. Когато бяхме малки и аз съм го хапвала - баба редуваше тестените закуски :) само че тя го правеше от царевично брашно, а сега като са казали - от царевичен грис да е. Полента при италианците, мамалига при северните ни съседи, мухлама при южните...Този вариант с царевичния грис май повече го харесвам, защото пареното тесто от царевичното брашно още повече утежнява и без друго тежкото, блажно ястие :) Много питателно,   приготвя се бързо и не еза хора с висок холестерол. Обикновено го правя, когато нямам нищо готово да си нося за обяд на работа и го предпочитам пред мазните банички, или икономично намазани принцеси.  Ако ще правите качамак, или полента - търсете фин царевичен грис. Харесвам го в по-кашест :) вид, не да става за рязане, когато изстине. Но ако искате да е такъв, твърд - намалете водата с половин чаша. 

Продукти за 2 порцци: 
Ползвам мерителна кана :)  
75мл  фин царевичен грис и още 75 мл царевично брашно  - общо 150 мл. 
700 мл вода  (но в повечето случаи гледам да сложа 1/4 част бульон) 
щипка-две сол 
2 с.л. масло 

~ 300/400 г много шарено свинско месо (суров бекон)

1 с.л. червен пипер 

Приготвяне: 
* Месото се нарязва на ситни кубчета, с големина ок 1,5см., по възможност еднакви, за да се сготвят еднакво. 
* Посолява се и се запържва на средна степен на котлона. В повечето случаи добавям 1/2 ч.ч. вода, за да не е на сухо месото, докато започне да се отделя мазнината. 
* Пържи се, докато се зачерви, съдът се отмества от котлона и се прибавя червения пипер. (Ако има зелева чорба прибавям една чаша, изчаквам тя да изври и тогава червения пипер - стават по-крехки, тук е рецептата за пръжките. Тогава месото не се соли предварително )
* Водата (600мл) се кипва в тенджерка заедно с щипката сол. 
* В останалите 100мл вода се изсипват брашното и царевичния грис и разбъркват, докато брашното се разтвори. 
* Изсипва се във врялата вода при непрекъснато бъркане. Степента на котлона се намалява до слаба и продължава да се бърка - около 7-8 мин, докато сместа се сгъсти добре. 
* Прибавя се маслото, разбърква и разпределя в 2 чинии. 
* Отгоре се изсипват готовите пръжки и залива с по 2-3 лъжици от мазнината. 



Това ястие го обожавам топло :) 

А тук е приготвено с шунка, бекон, сирена и маслини

и само качамак :) без нищо - който иска с маслини, който иска - със сирене. 

 

6 коментара:

  1. Пепи,
    моята баба е от Добруджа.Тя правеше качамака като го бъркаше с една точилка и го режеше с конец.А аз правя по същия начин като теб понякога качамак.Или поставям гриса в студена вода и бъркам докато заври.Но истински качамак се прави в чугунена тенджера с обло дъно и се реже с конец.Изсипва се наведнъж брашното във врялата вода, правят се няколко дупки, от тях като започне да клокочи каша се бърка с точилката.Ей така го правеше моята баба качамака.Много бедни са били хората и така са се прехранвали, но царевичното брашно не разваля зъбите и не съдържа глутен затова е много полезно.
    Поздрави и усмивки !

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Ели, това за рязането с конеца за пръв път го чувум. Иначе за тенджерата и баба така го правеше - дебнехме я как ще прави дупките в брашното и ще изклокочи от там водата. Даваше ни да бъркаме, но за кратко, защото си бяхме бавни. Ех, спомени...
      Поздрави и хубава седмица и на теб!

      Изтриване
  2. Оле, Пеп, невъзможна си просто! Е, толкова пък апетитно да си го приготвила, че няма накъде повече. Страхотна си. Поздрави!

    ОтговорИзтриване
  3. Ей така най-обичам качамака - с пръжки и сиренце мммммм :))))

    ОтговорИзтриване
  4. в сиренето и месото е истината, нали :)
    Радвам се да те видя, Кро!

    ОтговорИзтриване

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...