Или да ти мине 👑👑 вирус път. Днес в 12,25ч. трябваше да сме кацнали в Бергамо с Жул, от там в Милано..... да се разхождаме и да опитаме ризото ала Миланезе на място.... Милано е там от стотици години, живи и здрави, ще го видим някой ден.
Посещавайки някоя страна, или град, винаги опитваме специалитет от местната кухня и това ризото си го бях набелязала. Но като не може реално - продължаваме с кулинарно-виртуалната разходка.
Ризото а'ла Миланезе, или ризото по Милански е рецепта за ризото с шафран. Легендата за изобретяването и датира от 16в. Катедралата Дуомо ди Милано била построена току-що. Млад чирак на име Валерий трябвало да оцвети декоративните стъкла за прозорците. Всички майстори се присмивали на идеята му да прибави шафран към пигмента, за да получи още по-ярък цвят. Затова той решил да отвърне, като поставил тайно шафран в ориза, приготвен за сватбата на господаря му. Резултатът бил толкова добър, че рецептата мигновено се разпространила из града и ястието получило неговото име.
Моето не е с ярко жълтия цвят от шафрана, но забравих да купя пресни гъби, а в тези дни ходенето до магазин е рядкост и ползвах сушени (манатарки). От там е малко по-тъмния цвят, който пускат тези гъби при накисването им.
Шафранът е малко скъпа подправка, но ако искате да се доближите до жълтия цвят - може да ползвате куркума. Добра новина е, че в България има предприемчиви земеделци, които вече успешно отглеждат тази подправка и точно тази моя е подарък от клиент-производител в близко тук село. Иначе си ползвам донесени от Гърция пакетчета.
Копирам се от друга моя публикация за ризото , тъй като много хора си мислят, че ризото е просто разварен, разкашкан :) ориз. А в момента цената на обикновения ориз се изравни с тази на Арборио :)
Задължителните за всяко ризото освен ориза са вино, масло, бульон и пармезан. Може да се приготви с всякакво месо, зеленчуци, сирена, плодове и подправки, но това е основата. Най-подходящи сортове са арборио и карнароли, които ги има в почти всички магазини, но може да приготвите и с друг, стига да не е бланширан :) тъй като той вече не е богат на нишесте, което е нужно за слепването на ориза. Основните стъпки са запържване на лук, или чесън; след това зеленчуците, или месото, следва запържването на ориза, прибавяне на виното и когато то се изпари - бульона - малко по малко, след като предния добавен е поет. Накрая се завършва с прибавянето на настърган пармезан и малко масло.
Продукти за 2 порции:
150 г ориз Арборио (в мерителна чаша е 180мл)
700 мл. бульон ( месен, или зеленчуков - домашно приготвен)
1 глава лук
2-3 скилидки чесън
150 мл бяло вино
0,125 г шафран
80 г масло + още 1 сл.
2 с.л. зехтин
50-60г сушени гъби (манатарки) , или 300 г печурка
100г пармезан (или пекорино)
щипка-две сол (ако бульонът не е солен)
Подгответе си тиган, тенджера, или касерола с дебело дъно и желателно - с широко. Дървена лъжица за разбъркване (така казва Дженаро Конталдо, а коя съм аз, че да не го послушам :)) Тъй като при готвене ризотото се бърка непрекъснато, съдът с по-широко дъно е удобен, за да не се мачкат зърната ориз. И отделете 15 мин. да стоите до котлона :)
Приготвяне:
* Първият момент е подготвянето на бульона - може да сте го отделили при варене на месо, може специално за ризото да си го приготвите - важното е да е прецеден и да стои горещ на близкия котлон. От него се отделя 1/2 чаша, в която се поставят тичинките шафран, а в останалата част се поставят да се накисват сушените гъби. 5-6 мин. са достатъчни, след което се изваждат и нарязват.
* В съда за готвене се поставят 80-те г масло, зехтина и много ситно нарязаният лук.
* Запържва се, докато стане леко прозрачен.
* Прибавят се ситно нарязания чесън, разбърква минутка; прибавя се измития ориз, разбърква се 2-3 мин и прибавят нарязаните гъби (накиснатите сушени, или пресни).
* Разбърква се добре още 1-2 пъти и налива виното. Ако бульонът не е солен - може да посолите сега.
* Бърка се през минута, докато оризът поеме виното.
* Започва се добавянето на горещия бульон - черпак по черпак всеки път, щом ориза поеме предното количество течност. Това става за около 12-15 мин.
* Последната течност, която се добавя е тази с тичинките шафран вътре - може да я прецедите, може и така да я сипете, а тях поставите върху готовото ризото за украса. Бърка се през цялото време, за да не залепва оризът по дъното на съда. Ако трябва - не прибавяйте цялото количество бульон - зависи колко течност ще се изпари по време на готвенето от степента на котлона и ширината на съда. Оризът трябва да е алденте (почти сварен), но не и разварен.
* Прибавя се почти цялото количество настърган пармезан (оставят се малко стружки за украса). Разбърква се.
* След 2-3 мин се прибавя маслото, котлонът се изключва, а съдът се затваря с капак за последни 2-3 мин
* Разпределя се в 2 чинии, поръсва се с останалия пармезан и сервира, докато е топло.
Само здраве да е, пак ще се пътува...и аз за малко да взема билети за същата дестинация, то при цените които бяха пуснали...
ОтговорИзтриванеИ аз съм извадила един арборио, но ще е утре вероятно.
С манатарки сигурно е много аромтно!
о, да. ароматно е. Макар малко да убива шафрановия аромат, но пък и младежа, който хапваше не си пада много по шафрана се оказа.
ИзтриванеНашите билети за Милано хич не бяха от най-евтините :) Ние за Рим пътувахме на двойно по-ниска цена. Ама изведнъж го бяхме решили с Жул. Нищо, живи и здрави да сме само!
Прекрасно ризото. Толкова апетитно идглежда, Пеп!
ОтговорИзтриванеМного, много ми хареса публикацията!
Благодаря за удоволствието.
А Милано може би ще посетите по-скоро, отколкото си мислиш.
Прегръдки!
Прегръдки и на теб! И аз много го харесах това ризото, въпреки, че гъби недолюбвам много. Но си ги отделям, също като магданоза :) Но ароматът им си струва да се вкусва :)
ИзтриванеЩе отворя рубрика "виртуалният кулинарен вкус на.... :)
Прегръдки и за теб!
В момента бих дала всичко само да мога да прегърна кое да е от децата за час...
Пепи,
ОтговорИзтриванемного ароматен ориз.Манатарките особено сушените са чудесен избор за ризото.Но аз имам и семена за засяване от този минзухар, от който се приготвя подправката шафран.Но не съм ги засяла все още и не знам дали ще получа въобще растения, а камо ли подправка.Шафранът наистина е скъпа подправка, но затова пък от време на време можем да я използваме.Разкошно ризото се е получило.
Поздрави !
еха, Ели, изненадваш ме със семената :) Засявай ги и споделя, моля те, дали поникват и как се развиват!
ИзтриванеСкъпа подправка, но у нас едното момче не я харесва :) Казва, че явно не разбира нищо, щом е толкова прехвалена по всички предавания.
Поздрави на теб и бъди здрава!